دفاع روحانی و سردار سلیمانی ظریف

دفاع روحانی و سردار سلیمانی ظریف

رئیس‌جمهور: اگر آمریکا واقعا به‌دنبال مذاکره است، قبل از هر کار، باید تمام تحریم‌ها را لغو کند
کد خبر: ۷۲۰۶۲
بازدید : ۸۷۰۳
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
دفاع روحانی و سردار سلیمانی ظریف
 
حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته با حضور در وزارت خارجه با محمدجواد ظریف و معاونان و مدیران ارشد وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد. روحانی در شرایطی روز گذشته به وزارت خارجه رفت که چند روز پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا نام ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان را در فهرست افراد تحریم‌شده قرار داد. از این رو رئیس‌جمهوری روز گذشته با تجلیل از شخصیت ظریف او را یک مجتهد سیاسی تمام‌عیار و امانت‌دار به معنای واقعی کلمه توصیف کرد.

روحانی همچنین در دیدار دیروزش با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت امور خارجه روند به سرانجام رسیدن برجام را روایت کرد و با اشاره به نقش ظریف در این توافق گفت: اگر وزیر خارجه کشورمان در نیویورک با وزیر خارجه آمریکا از نزدیک گفتگو نمی‌کرد و من به تلفن آقای اوباما جواب نمی‌دادم، شاید روند رسیدن به توافق به کندی صورت می‌گرفت. اینکه توانستیم در طول کمتر از ۱۰۰ روز با ۶ قدرت جهانی به توافق ژنو برسیم، کار بسیار سخت و دشواری بود که با تدابیر اتخاذ شده به نتیجه رسید.

روحانی همچنین شرط مذاکره با آمریکا را توبه واقعی آن‌ها بیان کرد و خطاب به دولتمردان آمریکا، تصریح کرد: البته ملت ایران توبه‌پذیر است به شرط اینکه توبه واقعی کنید و گرنه راه دیگری وجود نخواهد داشت. رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران اهل مذاکره و گفتگو است، افزود: اگر آمریکا واقعا به‌دنبال مذاکره است قبل از هر کار باید تمام تحریم‌ها را لغو کند؛ ما با یک جانی که علیه حقوق انسانی اقدام می‌کند و جلوی ارسال غذا و دارو به ایران را می‌گیرد، گفتگو کنیم؟!
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه باز هم می‌گویم صلح با ایران مادر همه صلح‌ها و جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست، گفت: اگر خواهان امنیت بوده و سربازان شما در منطقه امنیت می‌خواهند، بدانید که امنیت با امنیت برآورده می‌شود. شما نمی‌توانید امنیت ایران را خدشه‌دار کنید و انتظار امنیت داشته باشید؛ صلح در برابر صلح و نفت در برابر نفت است؛ امروز فهمیده‌اید که ایران قدرتمند بوده و قادر است حرفی که می‌زند را عملی کند. رئیس‌جمهور همچنین افزود: پهپاد مدرن شما با موشک ساخت وزارت دفاع ایران در دوره دولت تدبیر و امید و با شلیک دقیق و با مهارت سپاه پاسداران غیور سرنگون شد و در مقابل اقدام ناروا در جبل الطارق، کشتی انگلیسی را در خلیج فارس که به اخطار‌ها و هشدار‌ها بی‌توجهی کرده بود، در مقابل ناوچه جنگی انگلیسی متوقف کردیم. رئیس‌جمهور تصریح کرد: نمی‌شود تنگه هرمز برای شما آزاد باشد و جبل‌الطارق برای ایران ناآزاد.

روحانی دربخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بدون تردید در هر توافقی با هر کشور دنیا اگر به‌دنبال منافع حداکثری باشیم، امکان ندارد آن توافق به نتیجه برسد؛ بر همین اساس بود که پیامبر اسلام (ص) حتی پیشنهاد‌های گستاخانه طرف مقابل را در صلح حدیبیه پذیرفتند چرا که می‌خواستند این توافق انجام شود.
 
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در طول مذاکرات بر مطالبات حداکثری اصرار می‌شود، اما در نهایت از آنجا که رسیدن به هدف مهم است، توافق انجام می‌شود. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: البته پذیرفتن اینکه در کمتر از ۱۰۰ روز این پیشرفت عظیم تاریخی به دست آمد، در حالی که در ۸ سال مذاکره قبل از این دولت، پیشرفتی حاصل نشده بود، برای عده‌ای سخت است؛ طبیعی است در مقابل ادعای دولت مبنی‌بر توانایی برای حل مشکلی که می‌گفتند اصلا قابل حل نیست از طریق مذاکره، بر مبنای نگاه رقابتی که عده‌ای دارند، حرف‌هایی زده شود.

اصرار بر تعامل سازنده با جهان
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی با بیان اینکه وزارت امور خارجه دستگاه تخصصی و کارشناسان آن امین نظام در سیاست خارجی هستند، گفت: وزارت خارجه در اظهارنظر کارشناسی و حفظ حقوق ملت، امانت‌دار کشور است. وی با بیان اینکه ظریف به‌عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران علاوه‌بر استعداد و تجربه فراوان، نخبه و مجتهد سیاسی است، افزود: وزیر خارجه نماینده کل ملت ایران است، نه جناح‌ها و گروه‌ها و فقط از زبان ملت ایران سخن می‌گوید و این افتخار ملی است.
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه تعامل سازنده و گسترده با جهان توصیه رهبری، تصمیم نظام و بر مبنای اراده و رای ملت است، اظهار کرد: امروز هم بر تعامل سازنده اصرار دارم و وزارت امور خارجه را برای این امر شایسته‌تر از هر بخش دیگری می‌دانم. روحانی دستاورد‌های بزرگ اقتصادی پس از برجام را غیر قابل انکار دانست و گفت: دوست و دشمن نتوانستند بگویند برجام به ضرر ملت ایران بوده است و مطمئنا اگر تلاش دکتر ظریف و همکاران خوب ایشان، و کمک سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه‌ها نبود؛ برجام به نتیجه نمی‌رسید.
 
روحانی گفت: وقتی گفته می‌شود که سیاست خارجی، نحوه تعامل کل ملت و کشور با دیگران است، بنابراین بر این مبنا سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب یا جمع باشد. روحانی خاطرنشان کرد: اگر خواهان ملت یکپارچه هستیم باید دیپلماسی و سیاست خارجی یکپارچه داشته باشیم و ملتی توانمند است و می‌تواند مسیر خود را به درستی طی کند که یکپارچه باشد. رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز وقتی در مجامع جهانی سخن می‌گوییم همه می‌دانند که به‌عنوان نماینده ملت ایران و نه نماینده‌ای از شرق یا غرب حرف می‌زنیم و وقتی وزیر خارجه کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی سخن می‌گوید به‌عنوان نماینده ملت ایران شناخته می‌شود، اما بسیاری از کشور‌های جهان وقتی در سازمان‌های بین‌المللی حرف می‌زنند به نمایندگی از یک قدرت بزرگ یا ابرقدرت حرف زده و بعضا حتی حرف‌های آن قدرت‌ها را به شکل دیگری تکرار می‌کنند.

روحانی تصریح کرد: وزارت خارجه باید در جایی که اظهارنظر و مشاوره بدهد، امانت‌دار باشد؛ البته در تمام کشور‌های دنیا تصمیمات مهم در سیاست خارجی را کلیت نظام اتخاذ می‌کند؛ در چنین مواردی نیز وقتی نظام به تصمیمی رسید باز هم باید امانت‌دار بوده و همان تصمیم را با امانت‌داری کامل به طرف خارجی منتقل کرد.
 
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در شورای‌عالی امنیت ملی بعضا روی موضوعی بحث و تصمیم‌گیری می‌شد و چنانچه اعضا به موضوعی رای دهند که شاید شخصا با آن مخالف باشم، آن موضوع را به‌عنوان مصوبه شورای امنیت امضا و ابلاغ می‌کنم، اما برخی این مساله را به درستی لمس و درک نمی‌کنند؛ در چنین مواردی کسی نمی‌تواند بگوید که رئیس شورای‌عالی امنیت ملی برخوردی دوگانه داشته و در جایی مخالف این تصمیم سخن گفته و در شورای‌عالی امنیت ملی این تصمیم را امضا کرده است. روحانی اضافه کرد: به‌عنوان رئیس‌جمهور نظر خود را درخصوص موضوعات مختلف اعلام می‌کنم، اما اگر به‌طور مثال لایحه‌ای به مجلس دادیم و مجلس آن را تغییر داد که با نظر من متفاوت بود، باز هم آن را امضا و ابلاغ می‌کنم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه باید نظر و دیدگاه خود را با قدرت و صلابت اعلام کنیم و اگر در جلسه‌ای نسبت به آن موضوع تصمیم‌گیری شد، همه موظف هستیم، طبق قانون آن را اجرا کنیم. روحانی تاکید کرد: شهادت می‌دهم که وزیر امور خارجه در همه جلسات نظر خود را به صراحت بیان کرده و به معنای واقعی کلمه امانت‌دار بوده است و این امتیاز بزرگی است که ممکن است برخی اهمیت این موضوع و شهامتی که نیاز دارد را درک نکنند. وی در ادامه با اشاره به تخصص و تجربه دکتر ظریف در عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی گفت: امروز وزیر خارجه کشورمان علاوه بر تجربه، نخبگی و استعداد درخشان در حوزه سیاست خارجی یک مجتهد سیاسی تمام‌عیار محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید از ابتدا سیاست خارجی خود را به رای مردم گذاشته است، گفت: هم در دور اول و هم در دور دوم انتخابات، دیدگاه خود را در سیاست خارجی به رای مردم گذاشتم و یکی از شعار‌های اصلی این دولت تعامل سازنده با جهان بوده است و چه بسا یکی از دلایل اصلی بسیاری از کسانی که پای صندوق به بنده رای دادند، این شعار بوده است. روحانی افزود: برقراری تعامل سازنده با جهان کار سختی است و این در حالی است که تقابل با جهان بسیار آسان بوده و نیاز به هنرمندی ندارد، اما اصل و اساس در روابط و سیاست خارجی تلاش برای تعامل سازنده است و مقام معظم رهبری از این موضوع با تعبیر تعامل گسترده با جهان یاد کردند؛ لذا این سیاست نظام و مردم است.
 
رئیس‌جمهور اضافه کرد: دولت موضوع تعامل سازنده و گسترده با جهان را به رای مردم گذاشت و مردم در دور اول به آن رای دادند و در دور دوم هم رای بالاتری به این سیاست دادند و این به معنای آن است که مسیر ما درست است؛ اگر با مردم باشیم و راه و سخن‌مان با مسیر اکثریت قاطع مردم که فاصله‌ای با آرمان‌های دین و انقلاب ندارد، یکسان باشد، موفق و پیروز خواهیم بود.
 
روحانی گفت: هیچ فاصله‌ای میان منطق و آرمان ما وجود نداشته و قدرت ملی، منطق دین و آرمان ما در کنارمان قرار دارد. رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه روی تعامل سازنده با جهان اصرار داشته و امروز هم اصرار می‌ورزیم، گفت: از آغاز دولت تدبیر و امید احساس کردیم که موضوع پیگیری تعامل سازنده با جهان را وزارت خارجه بهتر از هر نهاد دیگری می‌تواند انجام دهد، لذا از همان ابتدا از مقام معظم رهبری درخواست کردم که موضوع هسته‌ای را از دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی به وزارت خارجه محول کرده و شخص وزیر خارجه مسوولیت این موضوع را برعهده داشته باشد و ایشان آن را پذیرفتند؛ در زمانی که مسوولیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی را برعهده داشتم، این رسالت و وظیفه با پیشنهاد وزیر خارجه وقت به شورای‌عالی امنیت ملی محول شد و در این مقطع احساس کردم که می‌توان این رسالت را به جایگاه اولیه خود بازگرداند. روحانی تصریح کرد: این موضوع پایه اصلی و رمز پیروزی ما در برجام بود؛ اگر این کار نمی‌شد، نمی‌توانستیم در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق ژنو دست یابیم.

اهل منطق و مذاکره‌ایم
وی درادامه سخنانش گفت: هدف مهم در طول مذاکرات این بود که می‌خواستیم به دنیا بگوییم برخلاف اینکه سال‌ها تبلیغ می‌کردند ایران اهل منطق و مذاکره نیست و اهل تقابل و جنگ است، ایران اهل منطق بوده و از قدرت مذاکره برخوردار است و این مذاکره نیازمند شهامت بود و ما شخصی داشتیم که از علم و هنر مذاکره برخوردار بوده و یاران کاردان و متخصص دارد و امروز وزیر خارجه کشورمان به‌عنوان یک دیپلمات در سطح جهانی مطرح است.
 
روحانی با اشاره به تحریم دکتر ظریف از سوی آمریکا گفت: آمریکایی‌ها از مذاکره حرف می‌زنند و همزمان وزیر خارجه کشورمان را تحریم می‌کنند؛ حال آنکه اگر بر فرض بخواهد، مذاکره‌ای انجام شود، مسوول مذاکره وزیر خارجه است و این‌گونه اقدامات نشان می‌دهد که هیچ سیاست درستی در آمریکا در کار نیست، لذا هر روز تصمیم جدیدی می‌گیرند.
 
دفاع روحانی و سردار سلیمانی ظریف

برجام از بین‌رفتنی نیست
روحانی گفت: اینکه تاکید دارم برجام از بین‌رفتنی نیست، یعنی به واسطه آن ایران‌هراسی را از بین بردیم و دروغ بودن اینکه می‌گفتند ایران اهل منطق و مذاکره نیست و به‌دنبال ساخت بمب اتم است را ثابت کردیم؛ همچنین PMD را که به‌عنوان یک پابند به پای ایران بسته بودند باز کردیم و این‌ها پیروزی‌های دائمی برجام است که در طول تاریخ هرگز از بین نمی‌رود؛ حتی اگر ۱+۴ هم از برجام خارج شوند، این افتخارات ماندگار خواهد بود. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بعد از توافق ژنو وارد مذاکرات مفصل‌تری شده و به توافق نهایی رسیدیم، اما این موضوع برای دشمنان خیلی سخت بود؛ صهیونیست‌ها شب و روز نداشتند و مدام به آمریکا و اروپا سفر می‌کردند.

روحانی با بیان اینکه همه باید توجه داشته باشیم صهیونیسم همواره با این توافق مخالف بوده و آن را تا زمانی که کاملا از بین نرفته، رها نخواهد کرد، اظهار کرد: ارتجاع و تندرو‌های آمریکا هم همین نظر را دارند؛ لذا با هر قدمی که به پیش بگذاریم از همه طرف وارد عمل می‌شوند تا آن را خنثی کنند.
 
وی با بیان اینکه ترامپ یک جمله درست گفت و آن اینکه ایران در هیچ مذاکره‌ای شکست نخورده است، افزود: اگر در این شرایط کسی بگوید که حداکثر مطالبات در این توافق حاصل نشده، کمی بی‌انصافی است، چرا که حتی با یک کشور دوست هم نمی‌شود به یک توافق حداکثری دست یافت. رئیس‌جمهور اظهار کرد: توافق برجام اقدام بسیار بزرگی بود که موفقیت آن را برعهده همه مسوولان به‌ویژه وزارت خارجه و شخص آقای ظریف می‌دانم؛ چنانچه آقای ظریف وزیر خارجه نبود و شخص دیگری این مسوولیت را برعهده داشت چه بسا به این آسانی به نتیجه نمی‌رسیدیم. روحانی تاکید کرد: برخی از موفقیت‌های برجام به‌ویژه دستاورد‌های حقوقی، سیاسی و اخلاقی آن دائمی و ماندگار است و هرگز از بین نمی‌رود.

تفسیر غلط آمریکا از حوادث دی ۹۶
روحانی با اشاره به حوادث دی‌ماه سال ۹۶، گفت: آمریکایی‌ها در این مقطع به‌دنبال ضربه زدن به برجام بودند و از طرف دیگر نسبت به میزان تاثیرات آن تردید داشتند، اما حادثه‌ای در داخل کشور رخ داد که آن‌ها را به تفسیر غلط واداشت. رئیس‌جمهور اضافه کرد: در دی‌ماه ۹۶ عده‌ای اغتشاش خیابانی را طراحی کردند و این باعث شد که آمریکایی‌ها به دام افتاده و تصور کردند که نظام ایران سست شده است؛ لذا اطرافیان جنگ‌طلب ترامپ او را ترغیب کردند تا از برجام خارج شود؛ در چنین وضعیتی اگر آمریکا دچار خطا و اشتباه استراتژیکی شده، آیا ما باید جوابگو باشیم؟ اینکه دولت فعلی آمریکا بسیاری از تعهدات بین‌المللی را زیر پا گذاشته و به نخست‌وزیر سابق انگلیس فحاشی می‌کند و با اروپا و سایر کشور‌های دنیا اختلاف دارد، آیا می‌توان گفت که همه عالم مقصر هستند؟
 
روحانی گفت: امروز حاکمانی در کاخ سفید روی کار آمده‌اند که نظیر آن‌ها در تاریخ آمریکا وجود نداشته است. روحانی وفای به عهد را امتیاز تاریخی غیرقابل بازگشت برای ملت ایران در زمینه برجام دانست و خاطرنشان کرد: دنیا فهمید اگر ایران عهد و پیمانی را ببندد، پای آن می‌ایستد و این یک امتیاز جاودانه برای ملت ایران است و امروز یکسال صبر به‌عنوان ملتی که به عهد و قول خود وفادار هستیم، در تاریخ ثبت شد.
 
رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: باز هم با دنیا مذاکره می‌کنیم و اگر به نتیجه نرسیدیم مراحل بعدی را ادامه خواهیم داد و به آمریکا می‌گوییم که تمام تحریم‌هایتان غلط و به ضرر شما بود؛ اگر سپاه را تحریم کردید تا تضعیف شود امروز سپاه قوی‌تر از گذشته است و اگر آن را تحریم کردید تا اختلاف و تفرقه ایجاد کنید، امروز اتحاد ما بیشتر شده است.

موفقیتی بالاتر از دکتر مصدق
رئیس‌جمهور با اشاره به موفقیت‌های کشورمان در جریان دادگاه لاهه گفت: در یک‌سال گذشته در دادگاه لاهه دو مرتبه به موفقیت دست یافتیم و موفقیتی که در این دادگاه حاصل شد، بالاتر از موفقیت مرحوم مصدق بود و دستاوردی که در سازمان ملل با قطعنامه ۲۲۳۱ به دست آمد، شاید در تاریخ جهان کم‌نظیر بوده است؛ بنابراین پیروزی‌های ما پابرجاست. روحانی خاطرنشان کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند از اقداماتی که به‌عنوان کاهش تعهدات انجام می‌دهیم از لحاظ منطقی و حقوقی ایراد بگیرد و اینگونه اقدامات عاقلانه، دقیق و حساب‌شده انجام می‌شود.

تاکید براصول ۶ و ۵۹ قانون اساسی
روحانی اصول ۶ و ۵۹ قانون اساسی را تضمین کننده استحکام و ماندگاری جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: اینکه آمریکا تصور می‌کند با تحریم و فشار می‌تواند نظام جمهوری اسلامی ایران را تغییر داده یا مردم را از نظام رویگردان کند و عشق به ایران را از دل مردم بزداید، تا زمانی که اصل ششم قانون اساسی پا برجاست، این کار امکان‌پذیر نیست و این اصل تضمین‌کننده نظام و جمهوری اسلامی برای قرن‌های آینده است.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر اصل ششم قانون اساسی به درستی اجرا شود، نظام ماندگار خواهد بود و اگر از این اصل فاصله گرفتیم دیر یا زود با مشکل مواجه خواهیم بود. به گزارش «ایرنا» وی با تاکید بر اینکه اساس جمهوری اسلامی ایران نظر مردم است گفت: نمی‌توانیم مخالف خواست مردم ساز جداگانه‌ای بزنیم.

تغییرپول ملی، خواست مردم
رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به مصوبه هیات دولت در تبدیل ریال به تومان گفت: استدلال من درباره مصوبه اخیر دولت و تبدیل پول ملی از ریال به تومان این بود که ما باید با زبان مردم حرف بزنیم. امروز در گفت‌وگوی مردم ریال جایگاهی ندارد و بیشتر در بانک‌ها و مکاتبات رسمی ریال نوشته می‌شود.
 
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه تفاوت میان ریال و تومان برای مردم دشواری به وجود آورده است گفت: کمتر کشوری را سراغ دارم که پول ملی با آنچه گفته می‌شود و آنچه نوشته می‌شود تفاوت داشته باشد. ما باید تابع مردم باشیم.

دیدار سردار سلیمانی با ظریف
ازسوی دیگر روز گذشته سردار قاسم سلیمانی با لباس رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل وزارت امور خارجه حاضر شد و با ظریف دیدار کرد. به گزارش «ایسنا» سردار حاج قاسم سلیمانی در این دیدار اقدام آمریکا در خصوص وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را جنون‌آمیز و نشانه شکست قطعی کاخ سفید دانست و افزود: این اقدام آمریکا ثابت کرد که جنابعالی به‌عنوان مسوول سیاست خارجی کشور، تاثیری عمیق بر افکار عمومی و به‌ویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور دارید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه