سهم‌خواهی ستاره‌های والیبال جهانی شد

سهم‌خواهی ستاره‌های والیبال جهانی شد

شایعه تحریم اردوی بلغارستان به خاطر پرداخت‌نشدن پول؛ آن‌هم درحالی که فدراسیون هنوز ٢٠٠‌هزار دلار پاداش FIVB را دریافت نکرده!
کد خبر: ۷۲۰۸۰
بازدید : ۸۵۰۱
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
سهم‌خواهی ستاره‌های والیبال جهانی شد
 
شاید در ظاهر بگوییم صعود به المپیک برای والیبال ایران که در میان تیم‌های برتر جهان حضور دارد، سخت نیست. درست است که ١٢ تیم در المپیک حاضر می‌شوند، اما صرفا ١٢ تیم برتر دنیا نیستند، چون سهمیه‌های قاره‌ای کار را برای تیم‌های بزرگ دنیا به‌ویژه در اروپا سخت می‌کند.
 
ایران نخستین‌بار ٤‌سال قبل توانست رویای رسیدن به المپیک را به واقعیت تبدیل کند؛ اتفاقی که حتی خولیو ولاسکو هم در ایران موفق نشد آن را عملی کند.
 
حالا در شرایطی که به نظر می‌رسد تیم‌ملی والیبال ایران از یکی، ٢‌سال قبل وضع بهتری دارد، در آستانه اعزام شاگردان کولاکوویچ به روسیه برای کسب سهمیه المپیک، شایعات عجیبی اطراف تیم‌ملی شنیده می‌شود که بیش از همه به مسائل مالی مرتبط است؛ شایعاتی که حتی رسانه‌های خارجی هم آن‌ها را منتشر کردند.

پای پول درمیان است؟!
وقتی قبل از لیگ ملت‌ها بازیکنان، مربیان و کارشناسان به نداشتن حتی یک بازی تدارکاتی برای تیم‌ملی اعتراض می‌کردند، مسئولان فدراسیون و سرپرست تیم‌ملی وعده دادند که برای مسابقات بعدی این اتفاق تکرار نمی‌شود. همان مقطع فدراسیون از ٢ بازی تدارکاتی با بلغارستان قبل از اعزام تیم‌ملی به مرحله اول انتخابی المپیک خبر داد.
 
درحالی که حتی برنامه سفر هم مشخص شده بود و بلغار‌ها منتظر پذیرایی از ستاره‌های والیبال ایران بودند، به یک‌باره اعلام شد اردوی بلغارستان با تصمیم کولاکوویچ لغو شده و تیم‌ملی باز هم بدون بازی تدارکاتی به استقبال حریفان می‌رود.
 
خیلی سریع شایعه تحریم این اردو از سوی بازیکنان تیم‌ملی مطرح شد و سکوت فدراسیون در قبال این مسأله هم به شایعات دامن زد.
 
کار به جایی رسید که سایت معتبر worldofvolley با انتشار خبری به لغو اردوی تدارکاتی تیم‌ملی والیبال ایران اشاره کرد و نوشت: «ایران به دلیل مشکلات حل‌نشده بین فدراسیون و بازیکنانش، اردوی تدارکاتی و برگزاری بازی دوستانه مقابل بلغارستان را لغو کرد.»

خشم بازیکنان؛ فدراسیون نداریم!
با این‌که بازیکنان و سرمربی تیم‌ملی موضوع تحریم اردوی بلغارستان و ناراحتی از مسائل مالی را رد کردند، اما میلاد عبادی‌پور، یکی از مهره‌های کلیدی تیم‌ملی والیبال ایران به انتقاد از فدراسیون پرداخت: «متاسفانه شرایط ما الان خیلی بد است.
 
نه رئیس فدراسیون داریم و نه فدراسیونی وجود دارد که پشت بازیکن‌ها بایستد. ما انتظار داریم مسئولانی که این‌جا می‌آیند و حرف می‌زنند، به قولشان عمل کنند؛ وگرنه خیلی‌ها می‌توانند بیایند حرف بزنند. ما نیازی به این حرف‌زدن‌ها نداریم. اگر کسی می‌خواهد حرف بزند، باید مرد عمل هم باشد.»

سکوت فدراسیون، واکنش خوش‌خبر
مسئولان فدراسیون و به‌ویژه افشین داوری که نوک تیز انتقادات به سمت اوست، در روز‌های اخیر سکوت کردند و تنها فرد پاسخگو امیر خوش‌خبر، سرپرست تیم‌ملی به حساب می‌آید. او در واکنش به شایعات اخیر به «شهروند» می‌گوید: «بازیکنان خواسته‌های بحقی دارند، اما این‌که مسابقات مهمی مثل المپیک را به خاطر چنین مسائلی تحت‌تأثیر قرار دهند، اصلا درست نیست.
 
لغو اردوی بلغارستان با تصمیم کولاکوویچ و برای جلوگیری از مصدومیت بازیکنان بود و هیچ ربطی به اعتراض بازیکنان نداشت. آن‌ها اگر بخواهند اعتراض کنند، می‌گویند به مسابقات اصلی نمی‌رویم، چون نرفتن به اردوی تدارکاتی که دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند.»

والیبالیست‌ها چه می‌خواهند؟
شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که بازیکنان تیم‌ملی دقیقا خواسته‌شان چیست. آن‌ها نه‌تن‌ها امسال بلکه در سال‌های گذشته نیز با حضور در لیگ ملت‌ها برای فدراسیون درآمدزایی داشتند. همین امسال تیم‌ملی والیبال ایران با ١٢ برد در دور مقدماتی ١٢٠‌هزار دلار درآمد داشت و در دور نهایی هم با قرارگرفتن در رتبه پنجم ٧٥‌هزار دلار پاداش از سوی فدراسیون جهانی در انتظارش است.
 
ملی‌پوشان قطعا توقع دارند از این ٢٠٠‌هزار دلاری که گیر فدراسیون می‌آید، سهمی هم برای آن‌ها درنظر گرفته شود. البته مشکل اصلی اینجاست که به خاطر تحریم‌های بانکی پاداش‌های FIVB به دست فدراسیون ایران نمی‌رسد، اما بازیکنان که خودشان را در این مسائل دخیل نمی‌دانند، اعتقاد دارند فدراسیون یا وزارت ورزش باید پاداش‌هایی را برایشان درنظر بگیرند.
 
به هرحال والیبال ایران ٨ماهی است که با سرپرستی اداره می‌شود و شاید یکی از دلایل اصلی نارضایتی بازیکنان نیز همین مسأله باشد، چون سرپرست فدراسیون به اندازه کافی اختیار ندارد و نمی‌تواند تصمیمات جدی و کلیدی بگیرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه