کشف آب در سیاره‌ای دورافتاده

کشف آب در سیاره‌ای دورافتاده

ناحیه قابل سکونت منطقه‌ای در اطراف ستاره با دمای ملایم است، به طوری که امکان وجود آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد.
کد خبر: ۷۲۷۷۶
بازدید : ۱۲۸۶۵
۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
کشف  آب در سیاره‌ای دورافتاده
تصویر تخیلی از سیاره‌ای که منجمان گمان می‌کنند ۵۰ درصد اتمسفرش متشکل از بخار آب باشد

منجمان می‌گویند برای اولین بار موفق به ردیابی آثار آب در اتمسفر سیاره‌ای در فاصله ۱۱۰ سال نوری از زمین شده اند.

این سیاره که "کی۲- ۱۸ بی" نامگذاری شده حالا از نامزد‌های مهم جستجو برای یافتن آثار حیات است. البته حدود ده سال طول خواهد کشید تا تلسکوپ‌هایی آماده شود که به ما خواهند گفت: آیا اتمسفر این سیاره حاوی گاز‌هایی هست که توسط موجودات زنده تولید می‌شود یا نه.

نتایج این مطالعه در نشریه نیچر استرونومی چاپ شده. پروفسور جیووانا تینتی از دانشگاه کالج لندن، سرپرست این مطالعه، می‌گوید قبلا بخار آب در اتمسفر بعضی از غول‌های گازی در اطراف ستاره‌های دیگر مشاهده شده بود، اما اولین بار است که در جو سیاره‌ای که خیلی بیشتر شبیه زمین به نظر می‌رسد کشف می‌شود.

او می‌گوید: "این اولین بار است که بخار آب را در یک به اصطلاح ابرزمین ردیابی می‌کنیم یعنی در سیاره‌ای که جرم آن حدود ۸ برابر زمین است، و البته این خیلی کوچک‌تر از یک غول گازی مثل مشتری است. به علاوه این سیاره در محیط قابل سکونت اطراف ستاره قرار دارد. "

ناحیه قابل سکونت منطقه‌ای در اطراف ستاره با دمای ملایم است، به طوری که امکان وجود آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد.

به گفته محققان دمای "کی ۲- ۱۸ بی" به اندازه‌ای است که احتمالا امکان وجود ارگانیسم‌های زنده را فراهم می‌کند. البته جالب این که فاصله این سیاره از ستاره مرکزی خیلی کم است.

پروفسور تینتی می‌گوید: "ستاره مرکزی این منظومه کوچکتر و سردتر از خورشید است به همین دلیل ناحیه قابل سکونت آن در مقایسه با منظومه شمسی خیلی به مرکز منظومه نزدیک‌تر است. از سیاره‌ای حرف می‌زنیم که ظرف ۳۳ روز دور ستاره مرکزی می‌گردد. "

بشر هنوز به دلیل فاصله‌های عظیم امکان فرستادن فضاپیما حتی به نزدیک‌ترین منظومه‌ها را ندارد.

کشف  آب در سیاره‌ای دورافتاده
اثر تخیلی از آریل در سال ۲۰۲۸ پرتاب خواهد شد: این ماموریت می‌تواند به تایید حضور آب در سایر کرات کمک کند

به علاوه دانشمندان با فناوری‌های موجود هنوز نمی‌توانند به درستی همه مواد تشکیل دهنده اتمسفر چنین سیاره دور افتاده‌ای را تحلیل کنند.

خانم تینتی می‌گوید: "ما مطمئن هستیم که علاوه بر بخار آب مقداری هیدروژن و هلیوم در اتمسفر این سیاره وجود دارد، نکته‌ای که با کمک مشخصه نوری برآمده از سیاره می‌دانیم. اما چیز دیگری نمی‌توانیم درباره اش بگوییم. انتظار داریم ملکول‌های متنوع تری ببینیم، اما فعلا هرچه با هابل نگاه می‌کنیم نمی‌توانیم به حضور آن‌ها پی ببریم. برای همین باید منتظر نسل بعدی تلسکوپ‌ها باشیم. "

با این حال او اضافه می‌کند باز هم حیرت انگیز است که آن‌ها می‌توانند با تلسکوپ‌های فعلی این اندازه گیری‌ها را انجام دهند. چیزی که به گفته او تا همین ۱۵ سال پیش جزو آرزو‌های آن‌ها بود.

پروفسور تینتی هدایت تیمی اروپایی را برای ارسال یک تلسکوپ به مدار زمین به عهده داره که ماموریت آن بررسی ترکیب‌های شیمیایی برون سیارات خواهد بود.

این تلسکوپ به نام اریل که در سال ۲۰۲۸ پرتاب خواهد شد بخشی از برنامه آژانس فضایی اروپا به نام "کازمیک ویژن" (نگاه کیهانی) است و قرار است حداقل هزار برون سیاره شناخته شده را مطالعه کند.

برون سیارات چیستند؟
سیاراتی که ورای منظومه شمسی دور سایر ستاره‌های می‌گردند برون سیارات نام دارند.
اولین آن‌ها در سال ۱۹۹۲ کشف شد که به دور یک تپ اختر (ستاره‌ای نوترونی که تشعشعات الکترومغناطیسی ساطع می‌کند) می‌چرخید.
تاکنون بیش از چهار هزار سیاره از این نوع با کمک تکنیک‌های مختلف ردیابی شده است. بسیاری از این سیارات از نوع غول‌های گازی شبیه مشتری یا نپتون هستند
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین