گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
آیا این روش اخلاقی است؟

گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات

هر چند عده‎ای به این منطقه نام "گورزار یا مزرعه جسد" را داده‎اند، اما دانشمندان " گورستان پزشکی قانونی" یا حتی " آزمایشگاه سنگواره‎شناسی" را ترجیح می‎دهند، چون در این مکان‎ها روی اتفاقاتی که بعد از مرگ برای بدن رخ می‌دهد، مطالعه می‎کنند.
کد خبر: ۷۴۵۱۷
بازدید : ۵۸۱۸
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
 
هشدار: این گزارش حاوی تصاویر و توصیف‎هایی است که ممکن است ناراحت کننده باشند.
 
گورستان‌های در اختیار پزشکی قانونی بیشتر آداب و رسوم مربوط به مرگ را زیرپا می‏‎گذارند، مکان‎هایی که در آن‎ها  روند پوسیدن جسد انسان در هوای آزاد به دقت مورد مطالعه و بررسی قرار می‎گیرد.

دانشمندان امیدوارند بتوانند از این طریق مهارت‎های لازم برای "خوانش جسد" و حل جنایات را بیاموزند. اما آیا چنین رفتاری با مردگان از نظر اخلاقی قابل قبول است؟

در یک مرتع، نقاطی پراکنده از تکه‎ای زمین که چمن‎ انبوهی دارد، با توده‎هایی از علف پوشیده شده که بیشتر از بقیه رشد کرده‎اند. مکانی که وقتی از دور به آن نگاه می‌کنی، برای پیاده‎وری ایده‎آل به نظر می‎رسد.

اما علف‎های آن منطقه - که نزدیک به یک متر بلندتر از علف‎های نقاط اطراف هستند- به یک دلیل مشخص رشدی به این خوبی داشته‎اند: آن‎ها هفته‎ها از بقایای اجساد در حال پوسیدن تغذیه کرده‎اند.

در یک روز گرم و آفتابی وقتی به این منطقه که گیاهان بلندی دارد، نزدیک می‎شوی بوی گندیدگی به اندازه‎ای قوی است که اشک به چشمانت می‎آورد.

در بخشی از این مرتع که کمی بیش از یک هکتار وسعت دارد، ۱۵ جسد برهنه به طور پراکنده قرار داده شده‎اند. بعضی از این اجساد در محفظه‎های فلزی هستند و برخی دیگر را با پلاستیک آبی رنگ پوشانده‎اند. تعداد کمی از آن‎ها را در قبر‌های کم‎عمق گذاشته‎اند، اما بیشترشان به طور کامل در معرض عوامل محیطی قرار دارند.
 
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
علف‎های اطراف این اجساد در ابتدا خشک می‎شوند. این وضعیت، اما موقتی است و وقتی زمانش فرا برسد، به سرعت رشد می‎کنند و با دریافت مواد غذایی بیشتر، دوباره جان می‎گیرند.

اینجا آزمایشگاه فضای باز موسسه انسان‎شناسی پزشکی قانونی متعلق به دانشگاه فلوریدای جنوبی است که در خارج از شهر تامپا واقع شده و فاصله چندانی با زندان این منطقه ندارد.

هر چند عده‎ای به این منطقه نام "گورزار یا مزرعه جسد" را داده‎اند، اما دانشمندان " گورستان پزشکی قانونی" یا حتی " آزمایشگاه سنگواره‎شناسی" را ترجیح می‎دهند، چون در این مکان‎ها روی اتفاقاتی که بعد از مرگ برای بدن رخ می‌دهد، مطالعه می‎کنند.

اینجا مکان‎هایی علمی به حساب می‎آیند، هر چند در آن‎ها اتفاقاتی برای بقایای انسان می‎افتد که با بیشتر آداب و رسوم رایج منطقه مغایرت دارد.

این نوع از مزرعه سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد. در ابتدا قرار بود در نزدیکی هیلزبورو قرار داشته باشد، اما با مخالفت اهالی روبرو شد. آن‎ها می‎ترسیدند این اجساد بوی بد ایجاد کنند و حیوانات مردارخوار را به آن منطقه بکشانند. اتفاقاتی که ممکن بود باعث کاهش قیمت ملک در آن ناحیه شود.
 
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
البته فقط همسایه‎ها نیستند که دغدغه حضور مردگان در اطراف خود را دارند و برخی از دانشمندان حوزه پزشکی قانونی هم گفته‎اند نسبت به فایده گورزار‌ها و این که آیا اساسا ضروری هستند، شک دارند.

اجساد در حال پوسیدگی
مزرعه دانشگاه فلوریدای جنوبی تنها نمونه از این مکان‎ها نیست. ۶ گورزار دیگر در نقاط مختلف آمریکا وجود دارند. کشور‌هایی مثل استرالیا، کانادا و بریتانیا هم در حال برنامه‎ریزی برای باز کردن چنین اماکنی هستند.

بیشتر اجساد در حال تجزیه در دانشگاه فلوریدای جنوبی متعلق به افرادی هستند که بدن خود را پیش از مرگ به طور داوطلبانه به علم اهدا کرده‎اند. در برخی موارد هم خانواده‎های آن‎ها دست به این کار زده‎اند.

هدف اصلی از به راه انداختن گورزار مطالعه روی چگونگی تجزیه بدن انسان و اتفاقاتی است که در محیط نزدیک به آن می‎افتد.

دانشمندان امیدوارند با این کار به اطلاعات مهمی دست یابند که می‎تواند به حل جنایات و بهبود تکنیک‎های تشخیص هویت پزشکی قانونی کمک کند.

دکتر ارین کیمرلی، رئیس موسسه انسان‎شناسی پزشکی قانونی دانشگاه فلوریدای جنوبی به بی بی سی گفت: "بلافاصله بعد از مرگ، اتفاقات زیادی در بدن انسان رخ می‌دهد، از روند طبیعی تجزیه جسد گرفته تا هجوم برخی انواع حشرات و تغییراتی که در محیط اطراف آن صورت می‎گیرد. "
 
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
دکتر کیمرلی و تیم تحقیقاتی‎اش معتقدند مطالعه روی اجساد واقعی که در زمان و محیط واقعی تجزیه می‎شوند از اهمیت زیادی برخوردار است.

آشنایی با روند تجزیه جسد
دکتر کیمرلی می‎گوید تجزیه جسد به طور کلی در چندین مرحله اتفاق می‎افتد:

۱- تازه: این مرحله بلافاصله بعد از این که قلب از کار می‎افتد، شروع می‎شود. دمای بدن پائین می‎آید و با توقف جریان خون در بدن، خون در بعضی مناطق انباشته می‌شود.

۲- تورم: باکتری‎ها شروع به خوردن بافت نرم بدن می‎کنند و تغییر در رنگ پوست مشاهده می‎شود. در بدن گاز تولید می‎شود، جسد ورم می‎کند و بافت نرم آن از هم می‌پاشد.

۳- پوسیدگی فعالانه: در این مرحله بیشترین میزان از توده بدن از بین می‎رود. بخش عمده‎ای از بافت نرم بدن یا خوراک کرم‎ها می‎شود و یا به شکل مایع درمی‎آید و در محیط اطراف نفوذ می‎کند.

۴- پوسیدگی پیشرفته: از آنجایی که بخش اعظم بافت نرم بدن از بین رفته، میزان باکتری، کرم‎ها و حشرات کاهش می‎یابد. اگر جسد در خاک باشد، گیاهان اطراف آن می‌میرند و میزان اسید آن هم تغییر می‎کند.

۵- بقایای خشک: آنچه از بدن باقی می‎ماند به تدریج شکل اسکلت به خود می‎گیرد. این تغییر در ابتدا در صورت، دست‎ها و پا‌ها مشاهده می‌شود. اگر محیط مرطوب باشد، ممکن است منجر به مومیایی شدن جسد شود. در نتیجه مواد مغذی که در خاک اطراف جسد نفوذ می‎کنند، ممکن است گیاهان دوباره شروع به رشد کنند.
 
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات

البته این مراحل ثابت نیستد و می‎توانند به شدت تحت تأثیر شرایط محیطی قرار بگیرند. دلیل علاقه دکتر کیمرلی و سایر دانشمندان پزشکی قانونی به انجام تحقیقات در گورزار هم همین است.

اطلاعات مفید
به منظور فراهم کردن امکان مطالعه روی طیف گسترده‎ای از شرایط، در مزرعه دانشگاه فلوریدای جنوبی بعضی از اجساد زیر محفظه فلزی قرار گرفته‌اند و بقیه رویشان باز است.

دانشمندان اتفاقاتی که در روند پوسیدگی همه این اجساد به طور یکسان رخ می‎دهد را زیر نظر می‎گیرند: این که کرم‌ها از بافت نرم بدن تغذیه می‎کنند و پوست و استخوان را به جا می‎گذارند.
 
اما اجسادی که زیر محفظه‎های فلزی نگهداری نمی‌شوند، علاوه بر این حیوانات مردارخوار از جمله کرکس‎ها، کایوت‎ها، جوندگان کوچک و صاریغ‌ها (یکی از انواع کیسه‎داران) را به خود جذب می‎کنند.

این حیوانات گاهی اوقات در دسته‎های بزرگ از راه می‎رسند. جانوران درنده گرسنه‎ای که جسد را گاز می‎گیرند و پوست آن را سوراخ می‎کنند، عضلات و اندامش را می‎درند و حتی گاهی اوقات آن را برمی‎گردانند تا بتوانند به خوردن ادامه دهند.
 
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
دکتر کیمرلی می‎گوید: "سعی داریم از هر جسد تا جایی که امکان دارد اطلاعات کسب کنیم. "

دانشمندان پزشکی قانونی در طول این فرایند روزانه به مزرعه سر می‎زنند و نحوه دگرگونی هر جسد را ثبت می‎کنند. دانشمندان از اجساد عکس و فیلم تهیه می‎کنند و در حین مطالعه آن‎ها به شکل مفصل یادداشت‎ برمی‎دارند.

آن‎ها علاوه بر این به وضعیت و مکان جسد هم توجه دارند؛ این که نزدیک آب، رو یا زیر زمین هستند و در محفظه فلزی یا بیرون آن قرار دارند.

زمین‎شناسان و متخصصان ژئوفیزیک پا به پای این دانشمندان پیش می‏روند و اتفاقاتی که برای خاک، آب، هوا و پوشش گیاهی اطراف این اجساد می‎افتد را تجزیه و تحلیل می‎کنند. آن‎ها می‎خواهند بدانند موادی که از جسد تراوش می‎شود چگونه بر محیط زیست تأثیر می‎گذارند.

اجساد تبدیل شده به اسکلت در نهایت به مکانی برده می‎شوند که در علم پزشکی قانونی به آن " آزمایشگاه خشک" گفته می‎شود. آنجا استخوان‎ها تمیز و برای استفاده دانشجویان و پژوهشگران نگه‎داری می‎شوند.
 
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
جنایات حل نشده
اطلاعات جمع‎آوری شده توسط دانشمندان سنگواره‎شناسی - که به طور خاص روی پوسیدگی جانداران مطالعه می‎کنند- کمک بزرگی برای تحقیقات پزشکی قانونی به حساب می‎آید.

دسترسی به اطلاعات مفصل در رابطه با فرایند پوسیدن جسد می‎تواند در تشخیص مدت زمانی که از مرگ یک نفر گذشته کمک کند. با استفاده از این اطلاعات علاوه بر این می‎توان فهمید جسد برای چه مدتی در یک نقطه خاص باقی مانده و چه زمانی آن‎ را حرکت داده یا دفن کرده‎اند.

این اطلاعات علاوه بر این سرنخ‎های مهمی در رابطه با اصلیت فرد هم فراهم می‎کند و در کنار داده‎های ژنتیکی و تجزیه و تحلیل استخوان‌ها، می‎تواند در تحقیقات جنانی و معما‌های قتل حل نشده مورد استفاده قرار بگیرد.

مصائب کار با اجساد
این حوزه کاری ممکن است برای عده‎ای ناخوشایند باشد. این که با اجساد سر و کار داشت و روند تجزیه بدن انسان را جزء به جزء به ثبت رساند.

اما دکتر کیمرلی می‎گوید این کار بر روحیه ‏اش تأثیر بدی نگذاشته است. او با اشاره به تابو‌هایی که گاهی اوقات در رابطه با مرگ وجود دارد، می‎گوید: "به عنوان یک دانشمند و یک فرد حرفه‎ای یاد می‎گیری چطور فاصله‎ات را حفظ کنی. "

او می‎گوید سخت‎ترین بخش کارش زمانی است که از برخی واقعیت‎ها در رابطه با موضوع مورد مطالعه‎اش مطلع می‎شود: " ما معمولا در تحقیقات مربوط به قتل‎ها همکاری می‎کنیم و سخت‎ترین چیز روبرو شدن با بعضی موضوعات واقعا ناراحت کننده است. وحشتناک‎ترین بخش کار این است که می‎بینی انسان‎ها می‎توانند چه بلا‌هایی سر یکدیگر بیاورند. "
 
گورزار یا مزرعه جسد؛ راهی جدید برای حل جنایات
جدای از این، دکتر کیمرلی و همکارانش گاهی اوقات مجبور می‎شوند با خانواده‎هایی حرف بزنند که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش فرزند خود را از دست داده‎اند و هنوز به دنبال بقایای او هستند.

او می‎گوید حرفه‎اش تا زمانی که به حل معمای قتل نزدیک به ۲۵۰ هزار نفری که از سال ۱۹۸۰ به این سو در آمریکا کشته شده‌اند کمک کند، ارزش این سختی‎ها را دارد.

از زمان شروع به کار در اکتبر ۲۰۱۷ تا کنون، این گورزار ۵۰ جسد از اهداکنندگان دریافت کرده و ۱۸۰ نفر هم وصیت کرده‎اند بدن‎شان بعد از مرگ در اختیار این مکان قرار بگیرد.

بیشتر این اهداکنندگان افراد سالمندی هستند که برای مرحله بعدی زندگی خود برنامه‎ریزی می‎کنند. البته آن‎هایی که به امراض واگیردار مبتلا هستند پذیرفته نمی‎شوند، چون ممکن است بیماری‎شان به پژوهشگران سرایت کند.

مسائل اخلاقی
مزارع جسد اطلاعات ارزشمندی در اختیار علم قرار دهند، اما در عین حال کم و کاست‎هایی هم دارند.

پاتریک رندولف کوئینی، کارشناس انسان‎شناسی پزشکی قانونی از دانشگاه لانکاشر مرکزی در بریتانیا می‎گوید: " قرار دادن این اجساد در فضای باز مشکلاتی به دنبال دارد. "

دکتر رندولف کوئینی به طور کل با کاری که در این مزارع جسد انجام می‎شود، موافق است، اما با اشاره به جدید بودن این علم می‎گوید: " متغیر‌های زیادی وجود دارند که قابل کنترل نیستند و در نتیجه تفسیر اطلاعاتی که فراهم می‎کنند، بسیار سخت‎تر است. "

او معتقد است سخت‎ترین بخش کار یافتن راهی برای جمع‎آوری اطلاعاتی است که بتوان آن‎ها را سامان داد و در اختیار جامعه علمی گذاشت.

سو بلک، پژوهشگر ارشد انسان‎شناسی پزشکی قانونی در دانشگاه لانکاشر مرکزی یکی از منتقدان مزارع جسد است که ارزش‎های این مطالعه را زیر سوال برده. به اعتقاد او چیزی که به این مطالعه صدمه می‎زند، حجم کوچک نمونه‎ها و نتایج به شدت متغیر است.

علاوه بر این مشکلات اخلاقی هم وجود دارند. دکتر بلک در کتاب خود با عنوان " تمام آنچه باقی می‎ماند" که سال ۲۰۱۸ منتشر شد، نوشته: " به نظر من این مفهمومی مخوف و در عین حال خشن است. ناراحتی من وقتی به اوج خود رسید که برای بازدید از یکی از این مکان‎ها دعوت شدم، درست مثل این که یک مکان توریستی است. ".

اما دکتر کیمرلی معتقد است این دست از آزمایشگاه‎های روباز، آینده‏ای درخشان پیش رو دارند و نمونه‎های بیشتر آن در سراسر دنیا در حال راه‏ افتادن هستند: " اگر این نوع از تحقیق و کاربرد عملی آن را درک کنیم، به ضرورت وجود مزارع جسد پی خواهیم برد. "
 
 
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین