از "تیفو"های فوتبال چه می‌دانید؟

از "تیفو"های فوتبال چه می‌دانید؟

تیفو‌ها واژه‌ای ایتالیایی در مورد حمایت از یک تیم ورزشی که بیشتر به حرکتی هماهنگ توسط هواداران در ورزشگاه اطلاق می‌شود و از لغت "تیفوسو" به معنای هوادار گرفته شده است.
کد خبر: ۷۵۰۰۷
بازدید : ۱۲۲۵
۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
 
سال ۲۰۱۸ میلادی آخرین روز‌های خود را سپری می‌کند و در این سال فوتبال در قاره اروپا هم طبق معمول پیشرفت‌هایی در زمینه‌های مختلف داشت. گذشته از رقابت تیم‌ها در داخل زمین، تماشاگران هم در روی صندلی‌های ورزشگاه‌ها با هم رقابت کردند و در این میان برخی از هواداران صحنه‌هایی شگفت‌آور خلق کردند.

تماشاگران اروپایی مسابقات را فرصتی برای نشان دادن فرهنگ فوتبالی‌شان می‌دانند و برخی از آن‌ها، اما در به رخ کشیدن شهر و تیم‌شان، سطح دیگری از ذوق و علاقه و البته ابتکار را پیش چشم دوربین‌های تلویزیونی گذاشتند.

طراحی‌های عظیم تماشاگران در ورزشگاه‌ها یا تیفو‌ها (واژه‌ای ایتالیایی در مورد حمایت از یک تیم ورزشی که بیشتر به حرکتی هماهنگ توسط هواداران در ورزشگاه اطلاق می‌شود و از لغت "تیفوسو" به معنای هوادار گرفته شده) بیش از گذشته در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا دیده شد. با پایان مرحله گروهی این دو رقابت، این مطلب نگاهی انداخته به بهترین تیفو‌های اروپا.
 

طرفدران ستاره سرخ در بازی با تاتنهام
استادیوم "رایکو میتیچ"، ورزشگاه خانگی ستاره سرخ بلگراد در صربستان که به "ماراکانا" هم مشهور است، یکی از وحشتناک‌ترین ورزشگاه‌های دنیا برای تیم‌های مهمان است. لیورپول در رقابت‌های گروهی فصل گذشته لیگ قهرمانان ۰-۲ در این ورزشگاه باخت. تاتنهام، اما عملکرد بهتری داشت و حریف را ۰-۴ در رقابت‌های این فصل شکست داد. بازیکنان عملکرد خوبی مقابل تیم انگلیسی نداشتند، اما درخشش ستاره سرخ در این بازی نه داخل زمین که روی سکو‌ها بود.
 

طرفداران رئال مادرید در بازی با گالاتاسرای
مردان زین‌الدین زیدان احتمالا با دیدن این تصویر در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو انگیزه‌ای مضاعف گرفتند و حریف ترکیه‌ای خود را با شش گل بدرقه کردند.
 

طرفدران سالزبورگ در بازی با ناپولی
سالزبورگ یکی از تیم‌های شگفتی‌ساز این فصل لیگ قهرمانان اروپا بود. این تیم همچنین یکی از آینده‌دارترین بازیکنان فوتبال اروپا را نیز معرفی کرد که از همین حالا تیم‌های بزرگ برای جذبش دندان تیز کرده‌اند: ارلینگ هلاند ۱۹ ساله.

تماشاگران اتریشی بدون شک چیزی از بازیکنان تیم کم نگذاشته‌اند، هرچند که شاید به نمایش گذاشتن "جیگ‌ساو" (قاتل مخوف و شخصیت اصلی مجموعه فیلم‌های اره) چندان به مذاق عده‌ای خوش نیاید.
 

طرفدران زنیت در بازی با لایپزیگ
زنیت سن‌پترزبورگ این تصویر عظیم را قبل از بازی مقابل لایپزیگ در ورزشگاهش به نمایش گذاشت. شعاری که در عکس می‌بینید این است: "زنیت در مغز ماست و روسیه در قلب ما".
 

تماشاگران پاری‌سن‌ژرمن در بازی با رئال مادرید
بازی مقابل رئال مادرید برای پاریسی‌ها مانند هوایی مطبوع است که فقط در لیگ قهرمانان می‌توانند استنشاق کنند. آن‌ها هم بهترین شکل از این فرصت استفاده کردند، هم بازی را ۰-۳ بردند و هم روی صندلی‌ها خودنمایی کردند.
 

طرفداران سلتیک در بازی با کلوژ
تماشاگران سلتیک همواره سابقه درخشانی در برپا کردن تیفو‌های دیدنی در ورزشگاه‌شان داشته‌اند و در بازی مقابل کلوژ در لیگ اروپا یک بار دیگر نشان دادند، که در این زمینه از بهترین‌ها هستند.

طرفداران دو آتشه سلتیک امیدوار بودند که بتوانند با گفته‌ای از محمد علی (کلی) انتقام ناک‌اوت شدن توسط حریف را بگیرند. کلوژ پیش از این موفق شده بود قهرمان اسکاتلند را از رقابت‌های مقدماتی لیگ قهرمانان حذف کند. مفهوم گفته محمدعلی این است: "زمین خوردن ایرادی ندارد، اشکال روی زمین باقی ماندن است. "
 

طرفداران فرنتس‌واروش در بازی با زسکا مسکو
این تیفو نتیجه سابقه سیاسی و تاریخی بین مجارستان و روسیه است. زمانی که هواداران فرنتس‌واروش، میزبان زسکا مسکو در لیگ اروپا بودند، پرچم مجارستان را تصویر کردند. داستان به دوران جنگ سرد برمی‌گردد که اتحاد جماهیر شوروی نیروهایش را به مجارستان فرستاد.

منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین