استقبال از اخبار بد

استقبال از اخبار بد

این مسائل امید ملی را نابود می‌کند و مردم را به سطحی می‌رساند تا هر ‏نوع شایعه‌ای را بپذیرند. البته سال‌هاست مردم طوری آموزش دیده‌اند که تنها به دنبال اخبار بد بروند، در ‏حالی‌که شرایط کشور در وضع بسیار بدی قرار ندارد.
کد خبر: ۷۵۸۷۶
بازدید : ۵۰۱
۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۸
نویسنده:نیره توکلی
نیره توکلی| انتشار حجم بالای اخبار بدبینانه و اغلب نادرست در چند روز گذشته، باعث شد خیلی از افراد در ‏لباس روشنفکری به استقبال اخبار بد بروند و تصور کنند هر چقدر بدبین‌تر باشند، بهتر است. این حجم اخبار ‏بد، منجر به ایجاد نوعی بی‌اعتمادی به رسانه‌های داخلی می‌شود، در شرایطی که رسانه ملی هم نتوانسته ‏به خوبی اعتماد مردم را جلب کند.
 
این مسائل امید ملی را نابود می‌کند و مردم را به سطحی می‌رساند تا هر ‏نوع شایعه‌ای را بپذیرند. البته سال‌هاست مردم طوری آموزش دیده‌اند که تنها به دنبال اخبار بد بروند، در ‏حالی‌که شرایط کشور در وضع بسیار بدی قرار ندارد. می‌گویند شرایط اقتصادی به شدت بد است، اما واقعا ‏به این شدتی که می‌گویند نیست.
 
متأسفانه کار‌هایی با این هدف انجام می‌شود که افراد را نسبت به خودشان ‏و هویت‌شان ناامید کنند. حالا در این وضعیت، رسانه‌های خارجی هم نقش زیادی در این ماجرا دارند. به‌طور ‏کلی هر چقدر شرایط اجتماعی بحرانی‌تر شود، سرمایه‌های اجتماعی هم کاهش پیدا می‌کند. ما با افرادی ‏مواجهیم که کوچک‌ترین تحلیل و تصویری از دستاورد‌های خودشان ندارند و متوجه نیستند که مردم ایران از ‏نظر بدنه جامعه مدنی به چه پیشرفت‌هایی رسیده‌اند و زنان چقدر توانسته‌اند محدودیت‌ها را تبدیل به فرصت ‏کنند.
 
ما در عرصه‌های مختلف از نظر توسعه کمی و کیفی جامعه مدنی بسیار آمادگی داریم، این‌ها را نباید ‏دست کم گرفت. این‌ها نکات امیدوار کننده‌ای است. ما باید روی این موضوع تمرکز کنیم که شعار‌های جامعه ‏مدنی‌مان را محقق کنیم. ایران یک طبقه متوسط پیشرو دارد که در زمینه‌های مختلفی توسعه پیدا کرده و این ‏دستاورد‌ها را باید دید و حفظ کرد. رسانه‌های خارجی با انتشار شایعه‌ها می‌خواهند مردم را ناامید و نگران ‏کنند، مخصوصا در زمینه اخبار مربوط به جنگ.
 
وقتی در معرض این حجم از اخبار منفی قرار می‌گیریم، ‏طبیعی است که افراد دچار اضطراب شوند، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اولا ما پایگاه مردمی حتی ‏در کشور‌های دیگر داریم و دوم اینکه مردم باید روحیه قوی داشته باشند و امید را در خودشان تقویت کنند.
 
‏مردم در این شرایط باید آرامش داشته باشند، و که آرامش با مسئولیت‌های ‏مدنی توأم است، درحالی‌که مردم کشور ما عادت دارند کمترین هزینه را از نظر مسئولیت اجتماعی بدهند و ‏در مقابل بیشترین مطالبه را داشته باشند. مردم وقتی خودشان به خودشان آرامش نمی‌دهند، نمی‌توان از آن‌ها ‏انتظار داشت که دراین شرایط آرامش داشته باشند.
 
مردم همه جا به حقوق همدیگر تجاوز می‌کنند و اصلا به ‏صورت مسئولانه با کشور خودشان برخورد نمی‌کنند. به‌ویژه در حوزه محیط‌زیست و رانندگی و آلودگی هوا. ‏متأسفانه ما شاهد بی‌مسئولیتی‌های فراوانی هستیم. ‏
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین