"کرونا" می‌تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟
پیش‌بینی یک مهندس آی‌تی از تلفات "کروناویروس"

"کرونا" می‌تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟

گای مارتین مهندس فناوری اطلاعات می‌گوید، اگر فقط سه درصد از مردم چین به کروناویروس مبتلا شوند، تعداد افراد آلوده به بیش از ۴۳ میلیون نفر خواهد رسید که بیش از ۹۰۰ هزار قربانی خواهد گرفت.
کد خبر: ۷۶۷۶۳
بازدید : ۲۰۲۷
۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
یک مهندس فناوری اطلاعات اقدام با بررسی آمار و احتمالات، شمار تلفات بیماری مهلک "کروناویروس" که این روز‌ها به شدت در حال شیوع است و موجب اعلام وضعیت اضطراری از طرف سازمان بهداشت جهانی شده را گمانه‌زنی کرده است. وی پیش‌بینی کرده است که کروناویروس در صورت ابتلای ۳، ۱۱، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ درصدی مردم جهان به این ویروس، چقدر قربانی خواهد گرفت؟
 
گای مارتین مهندس فناوری اطلاعات می‌گوید، اگر فقط سه درصد از مردم چین به کروناویروس مبتلا شوند، تعداد افراد آلوده به بیش از ۴۳ میلیون نفر خواهد رسید که بیش از ۹۰۰ هزار قربانی خواهد گرفت.

برخی دیگر نیز به شدت در تلاش برای پیش‌بینی آمار تلفات این بیماری واگیر هستند، به طوری که محققان دانشگاه هنگ‌کنگ هم پیش‌بینی خود را در مجله Lancet به اشتراک گذاشته‌اند.

تعداد مبتلایان به "کروناویروس" روزانه در حال افزایش است. تاکنون تعداد مبتلایان به بیش از ۲۴ هزار نفر رسیده است که ۴۹۲ نفر از آن‌ها در مقابل این ویروس تسلیم شده‌اند و جان خود را از دست داده‌اند.

برخی پزشکان در چین سعی کردند به مقامات محلی و بین‌المللی هشدار دهند که شیوع بیماری از آنچه در ابتدا تخمین زده می‌شد، بیشتر است و اکنون به جرات می‌توان گفت که حق با آن‌ها بوده است.

محققان دانشگاهی، افراد متخصص حوزه IT و دیگران در حال کاوش هستند تا پیش‌بینی کنند که "کروناویروس" تا کجا پیش می‌رود.

گای مارتین محاسبات و پیش‌بینی‌های خود را بر اساس داده‌های مربوط به فصل آنفلوانزای ۲۰۱۸ که میزان شیوع بین ۳ تا ۱۱ درصد بود، انجام داده است.

طبق تحقیقات وی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) تخمین زده است که ۴۲.۹ میلیون نفر در فصل آنفلوانزای ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مبتلا شدند که میزان آلودگی ۱۲.۹ درصدی را نشان می‌دهد و حدود ۶۴۷ هزار نفر از آن‌ها در بیمارستان بستری شدند و بیش از ۶۱ هزار فوتی ثبت شد.

مطابق با این اعداد، "مارتین" پیش‌بینی‌های خود را از کروناویروس بر اساس ابتلای ۳، ۱۱، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ درصدی جمعیت جهان و در نظر گرفتن آمار مرگ و میر ۲.۱۱ درصدی فعلی انجام داد.

با افزایش درصدها، ارقام وحشتناک و حیرت انگیز می‌شوند. "مارتین" با خرد کردن پیش بینی‌های خود بین چین، ایالات متحده، بریتانیا و کانادا، یک جدول (تصویر زیر) ایجاد کرد.
 
 
در این جدول در ستون اول از سمت چپ به راست ابتدا نام کشور، کل جمعیت، تعداد مبتلایان احتمالی، نرخ مرگ و میر و تعداد تلفات نوشته شده است. به عنوان مثال در قسمت بالا، درصد ابتلا سه درصد فرض شده که در چین با جمعیت بیش از یک میلیارد و ۴۳۷ میلیونی اگر بیش از ۴۳ میلیون نفر مبتلا شوند، بیش از ۹۰۰ هزار نفر تلفات به جا خواهد ماند.
 
همچنین در آمریکا با جمعیت ۳۳۱ میلیونی، اگر حدود ۱۰ میلیون نفر مبتلا شوند از این تعداد بالغ بر ۲۰۹ هزار نفر از بین خواهند رفت. این ارقام برای کشور‌های کانادا و بریتانیا نیز طبق جدول به همین شکل است.

وی خاطرنشان کرد که پیش‌بینی‌هایش و دیگر پیش‌بینی‌ها از این دست، به دلیل وجود ناقل‌های مختلف، تفاوت سلامتی بدن افراد و میزان انتقال و پروتکل‌ها از نظر ماهیت بسیار کلی هستند.

وی همچنین گفت: به دلیل اینکه این بیماری ناشی از کروناویروس است، تمایل به جهش دارد و ممکن است کمتر یا بیشتر مسری شود، یا در آینده تلفات بیشتر یا کمتری بگیرد.

"مارتین" همچنین هشدار داد که او یک مهندس آی تی است و یک اپیدمیولوژیست، پزشک یا متخصص بهتر می‌تواند این پیش‌بینی را انجام دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین