کشف چیزی فوق‌العاده در فضا با "مریخ نورد 2020"

کشف چیزی فوق‌العاده در فضا با "مریخ نورد 2020"

یک نمونه خوب می‌تواند بقایای ساختار‌هایی گنبدی شکلی باشد که دارای لایه‌های ظریف است. این نوع ساختمان‌ها در زمین - به نام استروماتولیت - به توده‌های کهن میکروبی مرتبط است که اغلب در حاشیه دریاچه‌های شور شکل می‌گیرند.
کد خبر: ۷۷۱۶۴
بازدید : ۱۰۲۶۲
۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
کشف چیزی فوق‌العاده در فضا با
اثر خیالی از مریخ ۲۰۲۰ که ظاهری شبیه به کنجکاوی دارد، اما پیشرفته‌تر است

سال آینده در چنین روز‌هایی یک کپسول حاوی مریخ‌نورد بعدی آمریکا سفر دلهره آور هفت دقیقه‌ای در اتمسفر مریخ را شروع خواهد کرد تا بر سطح این سیاره فرود آید. کاوشگر تازه ماموریتی کاملا متفاوت از ماموریت‌های قبلی را نوید می‌دهد.

هرچند "مریخ ۲۰۲۰" ظاهری شبیه مریخ‌نورد "کنجکاوی" دارد که در سال ۲۰۱۲ به سیاره سرخ رفت، اما با هدف پاسخ گفتن به بعضی از اساسی‌ترین سوالات طراحی شده است: آیا در گذشته آثار حیات در این سیاره وجود داشته یا هنوز وجود دارد؟

کاوش‌های اخیر بر این موضوع متمرکز بوده که این سیاره تا چه اندازه قابل سکونت بوده. به عبارت دیگر دانشمندان با این کاوش‌ها سعی داشتتند جواب این سوال را پیدا کنند که شرایط گذشته مریخ چقدر برای پیدایش حیات مهیا بوده است.

در مقابل، مریخ ۲۰۲۰، (که بعدا نام دیگری برای آن اعلام خواهد شد) مستقیما به جستجوی آثار به جا مانده از موجودات زنده برخواهد آمد. شکی نیست که این یک ماموریت مشکل است. کشف شواهد حیات در دوره‌های اولیه زمین همیشه با تردید و گاه حتی جنجال روبرو می‌شود، و برای تایید یک ادعا اغلب به تجهیزات آزمایشگاهی در ابعاد یک اتاق بزرگ نیاز هست.

حالا اگر مریخ نورد اثری غیرعادی در سنگ‌های چند میلیارد ساله یک سیاره دیگر پیدا کند، شاهد چه واکنشی خواهیم بود؟
 
کشف چیزی فوق‌العاده در فضا با
عکس ماهواره‌ای از جزیرو به خوبی نشانه‌های وجود آب در گذشته مریخ را نشان می‌دهد

پاسخ جیم بل از دانشمندان این ماموریت از دانشگاه ایالتی آریزونا بی‌پرده است: "ما می‌توانیم در مورد اثر انگشت حیات ادعایی را مطرح کنیم، اما اصلا برای من روشن نیست که کسی حرف ما را باور خواهد کرد. "

"پس باید نمونه‌ها را به زمین برگردانیم. تا اگر ادعای فوق العاده‌ای مطرح شد قابل تصدیق باشد. " بنابراین استراتژی مریخ ۲۰۲۰ این است: یافتن چیزی فوق العاده در مریخ و حفظ آن برای بازگشت احتمالی با ماموریت‌های آینده به زمین.

مریخ نورد با عبور از میان گودال جزیرو، واقع در منطقه استوایی مریخ، به جستجوی سنگ‌ها و صخره‌هایی خواهد پرداخت که به نظر می‌رسد در حضور ارگانیسم‌های زنده بوده باشند. بهترین نمونه‌ها حفر و در داخل لوله‌های کوچک مهر و موم خواهند شد. این لوله‌ها سپس بر سطح مریخ قرار داده می‌شود تا شاید ماموریتی در آینده آن‌ها را جمع آوری کند.

اما این آثار چگونه ظاهری خواهند داشت؟
کیتی استک مورگان، معاول علمی این پروژه، گفت که یک نمونه خوب می‌تواند بقایای ساختار‌هایی گنبدی شکلی باشد که دارای لایه‌های ظریف است. این نوع ساختمان‌ها در زمین - به نام استروماتولیت - به توده‌های کهن میکروبی مرتبط است که اغلب در حاشیه دریاچه‌های شور شکل می‌گیرند.

تصاویر ماهواره‌ای به روشنی نشان می‌دهد که گودال جزیرو زمانی محل حضور یک دریاچه بزرگ بوده. همچنین اثر دلتایی که آب دریاچه را تامین می‌کرده به روشنی دیده می‌شود. آنچه که به خصوص جلب توجه می‌کند سنگ‌های کربناته است که به نظر می‌رسد خط ساحلی دریاچه را تشکیل می‌دهند.
 
کشف چیزی فوق‌العاده در فضا با
استروماتولیت در حاشیه دریاچه‌های شور یا لاگون‌ها شکل می‌گیرد

دکتر استک مورگان گفت: "در زمین کربنات ما را به یاد آب سنگ‌ها و آب‌های کم عمق گرم می‌اندازد. "

"ما نمی‌دانیم که در مریخ آب‌سنگ خواهیم یافت یا نه، اما فکر می‌کنیم که در این آب‌های کم عمق که کربنات‌ها شکل گرفتند، ممکن است ارگانیسم‌هایی بوده باشند که از این سنگ‌ها استفاده می‌کردند، همانطور که در آب‌های کم عمق زمین می‌بینیم. "

مریخ نورد کنجکاوی با کشف سنگ‌های صاف (ساحلی) و آثار گلی که حکایت از آب فراوان در دوره‌هایی از تاریخ اولیه مریخ دارد ما را شگفت زده کرده است.

اما ابزار‌های آن کاوشگر فقط می‌تواند نگاهی کلی به شرایط شیمیایی دوره‌های کهن مریخ بیاندازد و برای تحلیل نمونه‌ها اول باید آن‌ها را خرد کند. اما مریخ ۲۰۲۰ حامل ابزار‌هایی خواهد بود که قادر به بررسی دقیق‌تر بافت سنگ هاست.

این مریخ نورد اخیرا وارد مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا شد تا برای پرتاب در اواخر ماه ژوئیه یا اوایل اوت آماده شود. کاوشگر ظرف هفت ماه به سیاره سرخ خواهد رسید. مهندسان برای فرود بعد از ساعت ۲۰:۳۰ گرینویچ در روز پنجشنبه، ۱۸ فوریه ۲۰۲۱، برنامه ریزی کرده اند.

کشف چیزی فوق‌العاده در فضا با
دانشمندان اخیرا فسیل قدیمی‌ترین استروماتولیت‌ها را در استرالیا بررسی کردند
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین