تصاویر/ فستیوال "وداع با زمستان" در مسکو

تصاویر/ فستیوال "وداع با زمستان" در مسکو

ماسلنیتسا ریشه‌های باستانی و غیر مذهبی دارد و تا سده ۱۴ میلادی تقریباً همزمان با نوروز ایرانی برگزار می‌شد. اما با گذشت زمان، با مراسم و باور‌های مذهبی کلیسای ارتودوکس آمیخته شد
کد خبر: ۷۷۲۸۰
بازدید : ۱۲۲۶۱
۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
وداع با زمستان یا "ماسلنیتسا" (به روسی: Ма́сленица) جشن یک هفته‌ای است که در اسفند ماه (میان اواخر فوریه و آغاز ماه مارس) در روسیه و کشور‌های اسلاونژاد همانند بلاروس و اوکراین برگزار می‌شود.

ماسلنیتسا ریشه‌های باستانی و غیر مذهبی دارد و تا سده ۱۴ میلادی تقریباً همزمان با نوروز ایرانی برگزار می‌شد. اما با گذشت زمان، با مراسم و باور‌های مذهبی کلیسای ارتودوکس آمیخته شد. در این هفته، باورمندان مسیحی از خوردن گوشت منع می‌شوند و واپسین هفته‌ای است که می‌توانند محصولات لبنی و تخم مرغ بخورند از همین روی به این جشن «هفته پنیر» نیز گفته می‌شود.

ماسلنیتسا از چله روزه ارتدکس آغاز می‌شود و هر روز هفته تا یکشنبه آداب و رسوم و برنامه‌های ویژه‌ای دارد. بلافاصله پس از ماسلنیتسا، «روزه داری بزرگ» آغاز می‌شود که طی آن از خوردن گوشت، کلیه محصولات حیوانی، موسیقی تند و رقص و پایکوبی منع می‌شوند. روزه بزرگ به عید پاک (ایستر) ختم می‌شود.

در این روز‌ها به دید و بازدید بزرگتر‌ها می‌روند و «بلینی» خانگی پخته و می‌خورند. بلینی نوعی پنکیک نازک است که از غذا‌های ملی روسیه محسوب می‌شود و معروف‌ترین نماد این جشن به حساب می‌آید.
 
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین