شیوع سریع کرونا، ترس از همه‌گیری جهانی

شیوع سریع کرونا، ترس از همه‌گیری جهانی

به نظر می‌رسد که میزان مرگ مبتلایان به بیماری کروناویروس ٢٠١٩ بین یک تا دو درصد است، هرچند که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، چون آمار مرگ و میر دقیقا مشخص نیست، باید با این آمار محتاطانه برخورد کرد.
کد خبر: ۷۷۳۸۱
بازدید : ۵۰۲۵
۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
شیوع سریع کرونا، ترس از همه‌گیری جهانی
بیماری کروناویروس ٢٠١٩ هنوز واکسن ندارد

با افزایش موارد تائید شده بیماری کروناویروس ٢٠١٩ در نقاط مختلف دنیا، نگرانی از همه‌گیری جهانی آن بیشتر شده است. منظور از همه‌گیری جهانی شیوع همزمان بیماری است در نقاط مختلف دنیا.

بیشترین میزان ابتلا در چین گزارش شده، اما کشور‌های دیگری مانند ایران، کره جنوبی و ایتالیا هم مشغول نبرد با ویروس جدید کرونا هستند.

اولین بار ابتلا به این ویروس اواخر سال ۲۰۱۹ در چین گزارش شد و حالا در این کشور حدود ۷۷۰۰۰ مورد ابتلا به بیماری و نزدیک به ۲۶۰۰ مرگ گزارش شده است.

بیش از ۱۲۰۰ مورد ابتلا به بیماری در ۲٧ کشور دیگر دنیا تایید شده است و گفته می‌شود که بیش از ۲۰ نفر هم جانشان را از دست داده‌اند. ایتالیا دیروز (دوشنبه ۲۴ فوریه) سه مرگ جدید را گزارش کرد که تعداد مجموع درگذشتگان در این کشور را به شش نفر رساند.

به نظر می‌رسد که میزان مرگ مبتلایان به بیماری کروناویروس ٢٠١٩ بین یک تا دو درصد است، هرچند که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، چون آمار مرگ و میر دقیقا مشخص نیست، باید با این آمار محتاطانه برخورد کرد.

شیوع سریع کرونا، ترس از همه‌گیری جهانی
خارج از چین بیشترین میزان ابتلا به ویروس جدید کرونا در کره جنوبی گزارش شده است
 
دیروز عراق، افغانستان، کویت و بحرین نخستین مورد ابتلا به بیماری را گزارش دادند که همگی از ایران به این کشور‌ها سفر کرده بودند. به گفته پل هانتر، استاد محافظت از سلامت دانشگاه ایست آنگلیا در بریتانیا میزان ابتلا به بیماری در خارج از چین "فوق‌العاده نگران‌کننده" است.

مارگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفت که این وضعیت تا این لحظه به عنوان "همه‌گیری جهانی" در نظر گرفته نمی‌شود، چرا که کشور‌ها تا حد زیادی موفق به جلوگیری از گسترش ویروس شده‌اند:

"اگر کشور‌ها اقدامات لازم را انجام نداده بودند ما موارد خیلی خیلی خیلی بیشتری از بیماری را شاهد بودیم. این چیزی است که ما از آن به عنوان جلوگیری نام می‌بریم. "
 
شیوع سریع کرونا، ترس از همه‌گیری جهانی
میلان در منطقه لمباردی در شمال ایتالیا: بسیاری از رویداد‌ها لغو شده است

نشانه‌های بیماری چیست؟
تب، سرفه و تنگی نفس نشانه‌های اصلی بیماری کروناویروس ٢٠١٩ هستند.

چه کار باید بکنیم؟
شستشوی پیاپی دست‌ها بخصوص با صابون یا ژل‌های ضد عفونی
جلوگیری از تماس با افرادی که بیمار به نظر می‌رسند
لمس نکردن چشم‌ها، بینی و دهان با دست نشسته.
عطسه و سرفه کردن در دستمال کاغذی، انداختن دستما‌ل‌ها در سطل آشغال و شستن دست‌ها پس از آن

مجموع شرایط در کره جنوبی، ایران و ایتالیا نشانه‌های مراحل ابتدایی همه‌گیری جهانی بیماری هستند. در این کشور‌ها ما شاهد گسترش ویروس بدون ارتباط با چین هستیم. تلاش برای محدود کردن رفت و آمد مردم در ایتالیا، مشابه همان اتفاقاتی است که در چین افتاد.

شرایط در ایران بخصوص نگران‌کننده است، به این دلیل که از مسئولان سلامت نقل شده که ویروس در شهر‌های مختلف پخش شده است و به نظر می‌رسد که اولین مورد مشاهده شده در لبنان مربوط به فردی بود که از ایران به این کشور سفر کرده بود.

اگر ما با همه‌گیری جهانی هم روبرو شویم، کماکان مهم است که سرعت گسترش ویروس را کاهش دهیم.

اگر کشور‌ها بتوانند تا پایان زمستان گسترش ویروس را کنترل کنند، این امید هست که گرما بتواند مدت زمانی را که ویروس در هوا دوام می‌آورد کاهش دهد؛ درست مانند آن چیزی که در آنفلوانزای فصلی می‌بینیم. البته این فرضیه شاید قطعی نباشد.
 
شیوع سریع کرونا، ترس از همه‌گیری جهانی
"همه‌گیری جهانی" به چه معناست؟
همه‌گیری جهانی گسترش یک بیماری جدید در دنیا است.

شیوع آنفلوانزای خوکی که منجر به مرگ صد‌ها هزار نفر در سراسر جهان شد، از سوی سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۹ همه‌گیری جهانی اعلام شد. سازمان بهداشت جهانی از آن زمان به بعد دیگر همه‌گیری جهانی اعلام نکرده است.

توصیه‌های این سازمان به کشور‌ها در باره ویروس جدید کرونا -در مورد محدود کردن عفونت در حالی که آماده گسترش آن هستند- تغییری نکرده است.

میزان ابتلا در کدام کشور‌ها بیشتر است؟
کره جنوبی: بعد از چین، در این کشور بیشتر از هرجای دیگری آمار تایید‌شده ابتلا به ویروس جدید کرونا اعلام شده است. امروز در این کشور ۲۳۱ مورد ابتلا اعلام شد که میزان کلی افراد مبتلا به این ویروس را به بیش از ۸۳۰ نفر رساند. هشت نفر هم در کره جنوبی مرده‌اند.

پس از مشاهده ابتلا به بیماری در یازده پادگان، حدود ۷۷۰۰ نظامی قرنطینه شدند، ولی بیشتر افراد غیر نظامی که قرنطینه شده‌اند، مربوط به یک بیمارستان و یک مرکز مذهبی در دائه‌جو در جنوب شرق کشور هستند.

ایتالیا: این کشور با ۱۶۵ مورد، بیشترین میزان ابتلا را در اروپا دارد. رفت و آمد در تعدادی شهر کوچک منطقه لومباردی و ونتو محدود شده است. تا دو هفته آینده ۵۰۰۰۰ نفر از ساکنان نمی‌توانند بدون اجازه مخصوص منطقه را ترک کنند.

حتی بیرون از این منطقه هم بسیاری از مدارس و مشاغل تعطیل شده و مسابقات ورزشی لغو شده‌اند. رسانه‌های ایتالیا امروز سه مورد مرگ را گزارش کرده‌اند که هر سه در لومباردی اتفاق افتاده است. تعداد قربانیان این کشور به شش نفر رسیده است. مقام‌های رسمی می‌گویند هنوز متوجه نشده‌اند که این بیماری چگونه وارد کشور شده است.

چین: مقام‌ها در شهر ووهان، که شیوع بیماری از آن آغاز شد، امروز ابتدا اعلام کرده‌اند به برخی از افرادی که اهل این شهر نیستند و نشانه‌های ابتلا ندارند اجازه خروج می‌دهند. ولی بعد مسئولان چینی گفتند که این تصمیم بدون اجازه آن‌ها گرفته شده و آن را ملغی کردند.

چین امروز ۴۰۹ مورد ابتلای جدید به ویروس را اعلام کرد که بیشتر آن‌ها در ووهان بوده.

ایران: این کشور دیروز اعلام کرد که ۶۱ مورد ابتلا به بیماری تایید شده که بیشتر آن‌ها مربوط به شهر قم است. ۱۲ نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند که بیشترین آمار در دنیا خارج از چین است.

هم زمان کره شمالی نیز ۳۸۰ گردشگر خارجی را قرنطینه کرده تا از شیوع بیماری جلوگیری کند.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین