سیم کارتی که به جای وام، کرونا می‌دهد!
چرا درباره عواقب احتمالی فکری نکرده‌اند؟

سیم کارتی که به جای وام، کرونا می‌دهد!

پس از ازدحام مردم برای دریافت سیم کارت وهشدار مسئولان حوزه بهداشت در این رابطه، وزیر ارتباطات در دقیقه نود شیوه دریافت سیم کارت توسط سرپرستان خانوار‌ها را تغییر داد. آذری جهرمی در واکنش به این موضوع در توئیترش نوشت: "مردم نباید برای تهیه سیم‌کارت رایگان در این شرایط کرونا در دفاتر ارتباطی، صف بکشند. همین الان باید این فرآیند متوقف شود. از مردم آنلاین ثبت‌نام کنید و با پست سیم‌کارت را به منازل آن‌ها برسانید. خدمت‌رسانی به مردم باید با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت باشد. "
کد خبر: ۷۹۴۵۴
بازدید : ۴۶۱۷
۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
سیم کارتی که به جای وام، کرونا می‌دهد!
 
فرادید| دولت قرار است به سرپرستان خانوار، یک میلیون تومان وام قرض الحسنه ارائه کند، البته متقاضیان دریافت این وام باید درخواست خود را پیامکی به وزارت رفاه اعلام کنند و یکی از شرایط این است که سیم‌کارت باید به نام یارانه‌بگیر ثبت شده باشد. اما محدودیت زمانی که مهلت ثبت‌نام را تنها تا سی‌ویکم فروردین‌ماه اعلام کرده بود، سرپرست‌های خانوار را در روز‌های گذشته به دفاتر خدمات ارتباطی در سراسر کشور کشاند تا صف‌های طولانی شکل بگیرد، صف‌هایی که کرونا و فاصله گذاری را فراموش کرده اند. این اتفاق نگرانی متخصصان حوزه بهداشت در مورد شیوع کرونا را بیشتر کرده است. البته شکل گیری صفوف طولانی برای ثبت نام سیم کارت با واکنش وزیر ارتباطات هم مواجه شد.

به گزارش فرادید، در پی شیوع کرونا، دولت برای حمایت از خانواده‌ها تصمیم گرفت به ۲۳ میلیون خانواد‌های که یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی میگیرند وام یک میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه و بازپرداخت ۳۰ ماهه پرداخت کند.

مشمولان دریافت این وام باید برای ثبت درخواست خود دو اقدام انجام دهند. مرحله اول باید منتظر دریافت پیامک با سرشماره v.refah باشند که ارسال این پیامک‌ها از ساعت ۲۲ شامگاه چهارشنبه- ۲۷ فروردین ماه آغاز شد و در مرحله بعد پس از دریافت پیامک، باید کدملی سرپرست خانوار به شماره ۶۳۶۹ ارسال شود.

مطابق این تصمیم خانواده‌ها تا ۳۱ فروردین ماه فرصت دارند با سیم کارتی که پیامک را دریافت کردند درخواست خود را اعلام کنند و تاکید شد که این مهلت تمدید نمی‌شود و در مرحله آخر متقاضیان وام یک میلیون تومانی منتظر دریافت پاسخ باشند.

اما یکی از نکات مهم برای دریافت وام این بود که اگر سرپرست خانوار هیچ سیم کارتی به نام خود ندارد، برای احراز هویت حتما باید سیم کارت تهیه کند. روز‌های گذشته نیز پیامکی با این محتوا به برخی مشترکان همراه اول ارسال شد «با توجه به شرایط دریافت وام یک میلیون تومانی مبنی بر ارسال پیامک با سیم کارت به نام سرپرستان خانواده، همراه اول در راستای مسئولیت اجتماعی خود، اقدام به ارائه سیم کارت اعتباری رایگان برای سرپرستان خانواری که سیم کارت به نام خود ندارند، می‌نماید.»

بسیاری از سرپرستان خانوار خواهان دریافت این وام بوده اند، اما، چون سیم کارت ثبت نشده به نام خود ندارند، مجبور شدند به صورت حضوری برای ثبت نام و دریافت سیم کارت در دقیقه نود اقدام کنند. این در حالی ست که تمامی این حمایت‌ها و تلاش کادر درمان و سایر نهاد‌ها کنترل شیوع ویروس کرونا و کاهش آسیب‌ها و ضرر‌های ناشی از فراگیرتر شدن کووید- ۱۹ بوده است.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که شکل گیری صفوف ثبت نام سیم کارت تقریباً در بیشتر نقاط کشور شکل گرفته است، بررسی این تصاویر نشانگر این است که اصول اولیه بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس و فاصله گذاری اجتماعی در بیشتر آن‌ها رعایت نشده است. به گفته کارشناسان حوزه بهداشت این موضوع خطر ابتلا به کووید-۱۹ و احتمال پیک دوباره کرونا در روز‌های آینده را افزایش داده است.
سیم کارتی که به جای وام، کرونا می‌دهد!

تصمیم دیر هنگام و واکنش وزیر ارتباطات

پس از ازدحام مردم برای دریافت سیم کارت وهشدار مسئولان حوزه بهداشت در این رابطه، وزیر ارتباطات در دقیقه نود شیوه دریافت سیم کارت توسط سرپرستان خانوار‌ها را تغییر داد. آذری جهرمی در واکنش به این موضوع در توئیترش نوشت: "مردم نباید برای تهیه سیم‌کارت رایگان در این شرایط کرونا در دفاتر ارتباطی، صف بکشند. همین الان باید این فرآیند متوقف شود. از مردم آنلاین ثبت‌نام کنید و با پست سیم‌کارت را به منازل آن‌ها برسانید. خدمت‌رسانی به مردم باید با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت باشد. "

اتخاذ شیوه جدید به اعتقاد کارشناسان دیر و بدون فایده ارزیابی شده است، چرا که ثبت نام آنلاین و ارسال سیم کارت‌ها از طریق دفاتر پستی با توجه به زمان محدود در نظر گرفته شده برای ارسال درخواست وام و حجم مراجعین، این تصمیم را بی فایده می‌کند. کارشناسان می‌گویند در صورتی می‌توان به این تصمیم امیداور بود که محدویت زمانی در نظر گرفته شده تغییر یافته و اطلاع رسانی از سوی رسانه ملی انجام شود.

اپراتور همراه اول در پیامی آورده است: "با توجه به ضرورت حفظ سلامت شهروندان، متقاضیان دریافت سیم‌کارت،  از طریق فروشگاه اینترنتی همراه اول به نشانی shop.mci.ir، نسبت به ثبت‌نام سیم‌کارت اعتباری رایگان خود اقدام و از مراجعه حضوری به دفاتر فروش پرهیز کنند. "

اپراتور ایرانسل نیز پس از تصمیم جدید وزیر ارتباطات اعلام کرد که " سرپرستان خانوار متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی دولت که هیچ سیم‌کارتی به نامشان ثبت نشده است، می‌توانند از طریق فروشگاه اینترنتی ایرانسل، به صورت غیرحضوری، برای دریافت سیم‌کارت رایگان ثبت‌نام و این سیم‌کارت را از طریق شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران دریافت کنند. ".

اما مشاهدات میدانی و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، در صبح امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه و حاکی از آن است که صفوف مقابل دفاتر پیشخوان دولت، نمایندگی‌ها و دفاتر پستی برای دریافت سیم کارت طولانی‌تر شده است و مردم روش حضوری را ترجیح داده اند.  

وزارت رفاه نیز پس از تجمع‌های گسترده برای دریافت سیم کارت اعلام کرد "آن دسته از افرادی که سیم کارتی به نامشان نیست و امکان تهیه سیم کارت تا روز یکشنبه ۳۱ فرودین را ندارند، تا ۱۸ اردیبهشت ماه مهلت دارند با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی، سیم کارت تهیه کنند. "
سیم کارتی که به جای وام، کرونا می‌دهد!

واکنش‌ها به سیم کارت‌های کرونایی

بسیاری از کاربران فضای مجازی وبرخی از رسانه‌ها به این موضوع واکنش نشان داده اند. کاربری در توئیتر نوشته است: "اگر بدون خرید سیم کارت به نام سرپرست، این وام به حساب یارانه‌ها واریز می‌شد مردم در دفاتر پیشخوان در این شرایط تجمع نمی‌کردند. " 

روزنامه اعتماد نیز در گزارشی نوشته است: "چرا مسوولانی که تصمیم به ارایه تسهیلات به آن‌ها گرفته‌اند، پیش از اجرایی شدن طرح‌های‌شان فکری برای نام‌نویسی سیم‌کارت غیرحضوری و دیگر جزییات اجرایی این طرح‌ها نکرده‌اند؟ چرا ابتدا تصمیم‌ها اعلام می‌شود و پیش از آن هیچ‌یک از مسوولان درباره عواقب احتمالی آن فکری نکرده‌اند؟! چرا وزیر ارتباطات تازه بعد از دیدن تصاویر ازدحام مردم در دفاتر تلفن همراه به یاد می‌آورد که می‌توانست هماهنگی‌های لازم برای نام‌نویسی غیرحضوری سیم‌کارت انجام شود؟! "

ایرنا هم نوشته است: " نکته‌ای که مردم را به دفاتر پیشخوان کشانده، شاید نگرانی از این است که نکند این برنامه به هر علتی متوقف شود و یا فقط به افرادی که امروز و فردا ثبت نام می‌کنند وام پرداخت شود و آنان نتوانند یک میلیونی خود را دریافت کنند. "
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین