جنجال ادامه دار دستمزد مجری‌ها و رضا رشیدپور؛ ماجرا چیست؟

جنجال ادامه دار دستمزد مجری‌ها و رضا رشیدپور؛ ماجرا چیست؟

هنوز جنجال دستمزد رضارشیدپور تمام نشده بود که وحید یامین پور مجری تلویزیون و از سیاستگذاران شبکه افق، در لایو اینستاگرامی خود مدعی شد که یک سلبریتی برای اجرای یک برنامه ۸۰ میلیون تومان دستمزد دریافت کرده است. اشاره یامین پور به محمدرضا گلزار و اجرای او در مسابقه "برنده باش" بود که از شبکه ۳ سیما پخش می‌شد. اما مدیران شبکه سه سیما، در زمان پخش مسابقه برنده باش وقتی شایعه دستمزد ۵۲ میلیونی محمدرضا گلزار مطرح شده بود، به رسانه‌ها گفته بودند که این مبالغ واقعیت ندارد و اصلاً رسانه ملی هیچ‌وقت قابلیت پرداخت چنین مبالغ هنگفتی را نداشته و ندارد.
کد خبر: ۷۹۵۷۷
بازدید : ۴۷۷۷
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
جنجال ادامه دار دستمزد مجری‌ها و رضا رشیدپور؛ ماجرا چیست؟
فرادید| این اولین بار نیست که دستمزد مجری‌های تلویزیون جنجال آفرین می‌شود، البته به نظر می‌رسد آخرین بار هم نخواهد بود. چرا که این موضوع هیچ گاه به صورت شفاف بیان نشده و هر چند وقت یک بار میزان دستمزد یکی از مجریان رسانه ملی حاشیه ساز می‌شود. مثل برنامه های شب یلدای مهران مدیری و رضا رشیدپور  ودستمزدشان که سوالاتی را به وجود آورد، اما مثل همیشه صدا وسیما به آن‌ها پاسخ شفافی نداد.

به گزارش فرادید، البته جنجال دستمزد مجری‌ها در طول چند سال گذشته با حضور بازیگران مطرح به عنوان مجری، داغ‌تر هم شده است، اما این موضوع به اندازه‌ای محرمانه است که افراد حاضر در پروژه هم نمی‌دانند که دستمزد مجری برنامه چه اندازه است، مگر اینکه یک نفر خارج از سازمان این مسئله را مطرح کند تا بحثی پیرامون آن شکل بگیرد و ذره‌ای از پنهان موضوع پیدا شود.

با این حال در روز‌های گذشته نیز دوباره موضوع دستمزد مجری‌های تلویزیون پیرامون برنامه‌های رضا رشیدپور مطرح و البته جنجال آفرین شد. این بار شائبه دستمزد نجومی مجری‌ها را علی علیزاده فعال رسانه‌ای پرحاشیه خارج از کشور در مورد رشیدپور مطرح کرده است.

ماجرای دستمزد مجری برند صداوسیما از آنجا آغاز شد که رضا رشیدپور در توییتی با توجه به این روز‌های سخت به‌خصوص برای افراد نیازمند، چنین پیشنهادی را مطرح کرد: «کار زیبای چند سال پیش را می‌توان تکرار کرد. به‌اندازه توانمان مبلغی را به سوپر مارکت مورد اعتمادمان پرداخت کنیم تا به تشخیص خودش از نیازمند‌ها پول نگیرد یا تخفیف بدهد. حتی می‌تواند برای حفظ غرور افراد، این کار را نامحسوس انجام بدهد. "

اما این پیشنهاد با توییتی غیرقابل پیش‌بینی مواجه شد. علی علیزاده فعال رسانه‌ای، در واکنش به پیشنهاد رشیدپور نوشت: «جنابعالی برای تهیه هر اپیزود حالا خورشید حدود چهل میلیون تومان دریافت کردید. نیمی از این مبلغ دستمزد شخصی خودتان برای اجرا بود. یعنی درآمد شما در زمان اجرای حالا خورشید ماهی چهارصد و سی‌وسه میلیون بود. آن هم در زمانی که حقوق پایه یک کارگر یک میلیون و صد هزار بود. یعنی معادل حقوق سیصد و نود و سه کارگر. سه ماه پیش هم برای دو شب اجرای شب یلدا پس از کش و قوس‌ها و چانه‌زنی‌ها به مبلغ پانصد میلیون راضی شدید. یعنی درآمد شبی دویست و پنجاه میلیون.» البته این بحث دو نفره به این سرعت به اتمام نرسید، بلکه با پاسخ‌هایی مانند «رقم دستمزد من چه ارتباطی به حضرتعالی دارد» همراه شد.
جنجال ادامه دار دستمزد مجری‌ها و رضا رشیدپور؛ ماجرا چیست؟

پاسخ رشید پور، شبکه ۳ و ادامه جنجال

پس از بالاگرفتن واکنش‌های نسبت به دستمزد غیرشفاف رضا رشید پور، او در لایو اینستاگرامی خود توضیحاتی ارائه کرد. رشید پور گفت: "با احتساب هزینه‌های تولید که تنها بخشی از آن را در ویدئوی قبل عرض کردم و هزینه‌ها فراتر از این بوده است، کل بودجه برنامه حالا خورشید در اوایل کار حدوداً ۱۷ میلیون تومان و در اواخر کار حدوداً ۲۲ میلیون تومان بوده. یک میانگین ریاضی نشان می‌دهد که بودجه کل تولید حالا خورشید برای هر اپیزود زیر ۲۰ میلیون تومان بوده است که این رقم مشمول بیمه، مالیات و کسورات قانونی هم می‌شده است. اسناد مربوط به این قرارداد‌ها و پرداخت‌ها توسط روابط عمومی محترم شبکه در توییتر منتشر شده که من عین اسناد را پیوست همین پست اینستاگرامی می‌کنم. از مردم گرامی، مخاطبان ارجمند و فرهیخته خیلی ممنونم. حتماً دانستن و شفافیت و آگاهی حق شماست.»

اشاره رشیدپور به اسنادی است که کوروش کمره‌ای، مشاور مدیر شبکه سه درباره هزینه‌های حالا خورشید منتشر کرد. کمره‌ای نوشته بود: «برخی نوشته‌اند رشیدپور برای تهیه هر اپیزود ۴۰ میلیون دریافت کرده و نیمی از این مبلغ (۲۰ میلیون) دستمزد شخصی ایشان بوده است. در صورتی که طبق اسناد ضمیمه شده، کل هزینه‌های یک قسمت از برنامه حالا خورشید ۲۲.۵ میلیون بوده است. ۱۳۳ قسمت به‌صورت مستقل و ۸۴ قسمت با مشارکت اسپانسر تولید شده و اسپانسر هم موظف به پرداخت مطابق سند برآورد مصوب شبکه است. این یعنی آنچه درباره دریافتی رشیدپور فرمودید تقریباً با هزینه تولید یک قسمت از این برنامه برابری می‌کند.»

جنجال ادامه دار دستمزد مجری‌ها و رضا رشیدپور؛ ماجرا چیست؟
سندی که کوروش کمره‌ای، مشاور مدیر شبکه سه درباره هزینه‌های حالا خورشید منتشر کرد

البته انتشار چند برگ سند توسط کمره‌ای جنجال را جدی‌تر کرد و علیزاده در ویدیویی در چندین بند اصالت اسناد را زیر سؤال برد و از جمله لاک گرفتن و قانع کننده نبودن برخی بخش‌های این اسناد را مطرح کرد و در انتها با استناد به توییت‌های اردوان رحیمی؛ یکی از عوامل برنامه حالا خورشید، تلاش کرد ضربه نهایی را به رشیدپور و علی فروغی بزند، درحالی که بعدا اعلام شد آن کاربری توییتر جعلی بوده است. رشیدپور هم در پست اینستاگرامی جداگانه اعلام کرد که شکایت رسمی خود را به دلیل این شایعات به دادسرای فرهنگ و رسانه تقدیم کرده است.
 
اخراج دستیار رضا رشیدپور در برنامه "حالا خورشید"
علیزاده پس از توییت‌های جنجالی اش درباره دستمزد رشیدپور، این بارتصاویری منتشر کرد که نشان می‌داد «اردوان رحیمی» به عنوان دستیار «رضا رشیدپور» در فضای مجازی و صفحات شخصی خود سخنان هتاکانه‌ای نسبت به نظام عنوان کرده است.  قائم‌مقام شبکه سه سیما نیز دراین رابطه اعلام کرد که او را اخراج کرده‌اند. محسن یزدی همچنین گفت: «طبیعی است که حضور چنین فرد هتاکی در شبکه سه غیرقابل قبول خواهد بود و ما نیز حضور وی را در کلیه برنامه‌های شبکه ممنوع کرده و به تهیه‌کنندگان شبکه نیز تذکر داده‌ایم که با دقت و حساسیت بیشتری در این موارد عمل کنند.»

البته رحیمی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود این توییت‌ها را تکذیب و عنوان کرد: «من در توییتر فعالیتی ندارم. اکانت توییتری با نام اردوان رحیمی بیش از چندین ماه است که از دسترس من خارج است.» وی همچنین در پایان گفت: «به خدای بزرگ سوگند یاد می‌کنم که همواره در جهت اعتلای نام شریف ایران و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده و خواهم کرد و این افتخار من است.»
جنجال ادامه دار دستمزد مجری‌ها و رضا رشیدپور؛ ماجرا چیست؟

این بار یامین پور و دستمزد محمدرضا گلزار

هنوز جنجال دستمزد رضارشیدپور تمام نشده بود که وحید یامین پور مجری تلویزیون و از سیاستگذاران شبکه افق، در لایو اینستاگرامی خود مدعی شد که یک سلبریتی برای اجرای یک برنامه ۸۰ میلیون تومان دستمزد دریافت کرده است. اشاره یامین پور به محمدرضا گلزار و اجرای او در مسابقه "برنده باش" بود که از شبکه ۳ سیما پخش می‌شد.

اما مدیران شبکه سه سیما، در زمان پخش مسابقه برنده باش وقتی شایعه دستمزد ۵۲ میلیونی محمدرضا گلزار مطرح شده بود، به رسانه‌ها گفته بودند که این مبالغ واقعیت ندارد و اصلاً رسانه ملی هیچ‌وقت قابلیت پرداخت چنین مبالغ هنگفتی را نداشته و ندارد. روال ما در برخورد با اسپانسر‌ها به این صورت است که آن‌ها یک مبلغی را به عنوان پخش تلویزیونی درنظر می‌گیرند که به ما پرداخت می‌کنند و یک هزینه تولید هم مدنظرشان است که با ما تفاهم می‌کنند و ما برآورد به تهیه‌کننده اعلام می‌کنیم. گاهی در این مکانیزم تولید کار مشارکتی، برندینگ برای پیشبرد با کیفیت کار، همچون برنامه «برنده‌باش» یک دکور گران انتخاب می‌کند یا علاقه دارد به مجری برنامه‌اش هزینه مضاعف‌تری از برآورد سازمانی اختصاص دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز
ماده غذایی بی‌نظیر برای مبارزه با بیماری

فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز

سه نوشیدنی ساده برای کاهش وزن!
خواص قهوه، آب خنک و چای سبز را بشناسید

سه نوشیدنی ساده برای کاهش وزن!

خواندنی‌ها
دشمن بیماری‌های قلبی
چرا باید آجیل عید بخوریم؟

دشمن بیماری‌های قلبی

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات پشت و کاهش درد
چگونه درد پشت را با ورزش آرام کنیم؟

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات پشت و کاهش درد

فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز
ماده غذایی بی‌نظیر برای مبارزه با بیماری

فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز