موج نفرت و نژادپرستی با شیوع کرونا

موج نفرت و نژادپرستی با شیوع کرونا

کووید ۱۹ اهمیتی نمی‌دهد که ما که هستیم، کجا هستیم، چه اعتقادی داریم یا هر تمایز دیگری که با هم داریم. هر ذره ممکن از همبستگی برای مواجهه مشترک با آن برایمان ضروری است.
کد خبر: ۸۰۱۲۰
بازدید : ۴۷۱۴
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۲
موج نفرت و نژادپرستی با شیوع کرونا
دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هشدار داده که شیوع ویروس جدید کرونا در جهان به "نفرت و نژادپرستی" دامن زده است. گوترش گفت: حملات مرتبط با کرونا و برآمده از تعصب نژادی و مذهبی در حالی در اینترنت و در خیابان‌ها رخ می‌دهد که جهان برای مواجهه با کرونا به "همبستگی" نیاز دارد.

او با اشاره به تئوری‌های توطئه گفت: "کووید ۱۹ اهمیتی نمی‌دهد که ما که هستیم، کجا هستیم، چه اعتقادی داریم یا هر تمایز دیگری که با هم داریم. هر ذره ممکن از همبستگی برای مواجهه مشترک با آن برایمان ضروری است. "

با همه‌گیری کووید ۱۹ در جهان موارد متعددی از حملات فیزیکی به اشخاص آسیایی‌تبار در کشور‌های دیگر گزارش شده و همچنین برخی از رهبران جهان با گمانه‌زنی درباره تئوری‌های توطئه با سلب مسئولیت از خود برای تاخیر در اقدام برای مهار کرونا، دیگر دولت‌ها را متهم کرده‌اند.

علاوه بر این در دوران همه‌گیری کرونا خشونت خانگی علیه زنان افزایش یافته و آزادی مطبوعات در کشور‌های مختلف بیشتر محدود شده است.

گوترش گفت: جهان برای مواجهه با کرونا به همبستگی نیاز دارد "با این حال این همه‌گیری به یک سونامی نفرت، نژادپرستی، سرزنش دیگران و دامن زدن به ترس منجر شده است. "

او گفت: "احساسات ضدخارجی‌ها در اینترنت و در خیابان تشدید شده. تئوری‌های ‌ستیزانه پخش شده و حملاتی در ارتباط با کووید۱۹ علیه برخی کشورها رخ داده است. مهاجران و پناهندگان را به عنوان منبع ویروس بدنام کرده‌اند و دسترسی‌شان به خدمات درمانی محدود شده است. "

دبیرکل سازمان ملل همچنین از بی‌اهمیت قلمداد کردن جان سالمندان انتقاد کرد و گفت: این توهین‌آمیز است که بگوییم آن‌ها که همزمان بیشتر در معرض آسیب هستند کسانی هستند که راحت‌تر می‌شود از جانشان صرف‌نظر کرد.

او خواهان همبستگی رهبران جهان و اقداماتی، چون بالا بردن سواد دیجیتال شهروندان شد و از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خواست به وظایف حقوق بشری خود عمل کنند.

گوترش گفت: "ما باید همین حالا برای ایمن شدن جوامعمان در برابر ویروس نفرت اقدام کنیم. "

منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین