بیماری جدید کودکان در انگلستان

بیماری جدید کودکان در انگلستان

بیماری مزبور با تب و لرز، دانه‌های ریز جوش مانند، قرمزی چشم و لب و لکه‌های قرمز در کف دست و کف پا همراه است. شدت مریضی در بعضی کودکان چنان بالا بوده که لازم شده در واحد مراقبت‌های ویژه بستری شوند.
کد خبر: ۸۰۳۷۳
بازدید : ۴۶۹۲
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
بیماری جدید کودکان در انگلستان
کاوازاکی بیماری نادری است که کودکان زیر پنج سال را مبتلا می‌کند، اما کووید۱۹ کودکان بزرگتر و نوجوانان را نیز گرفتار کرده است
 
نزدیک به ۱۰۰ کودک در انگلستان به یک بیماری جدید دچار شدند که گمان می‌رود در اثر ابتلا به ویروس کرونا به وجود آمده باشد.

دست کم یک پسر نوجوان ۱۴ ساله که دچار سکته شده بود به خاطر عوارض این بیماری جان خود را از دست داده است. بیماری جدید شبیه به کاوازاکی است که موجب یک واکنش تورمی در سیستم ایمنی بدن می‌شود که رگ‌های خونی را متورم می‌سازد.

بیماری مزبور با تب و لرز، دانه‌های ریز جوش مانند، قرمزی چشم و لب و لکه‌های قرمز در کف دست و کف پا همراه است. شدت مریضی در بعضی کودکان چنان بالا بوده که لازم شده در واحد مراقبت‌های ویژه بستری شوند.

آزمایش کووید۱۹ در بسیاری از این کودکان منفی بوده است، اما نتیجه آزمایشی که برای بررسی آنتی‌بادی‌های موجود در بدن آن‌ها گرفته شد مثبت در آمد. مثبت بودن آزمایشات به اعتقاد پزشکان نشانه‌ای از حضور آنتی‌بادی‌هایی است که سیستم ایمنی بدن پس از مبارزه و شکست ویروس کرونا تولید می‌کند.

از آنجا که این وضعیت در شرایط بسیار نادر رخ می‌دهد، کارشناسان هنوز نیازی به اعلام وضعیت هشدار برای والدین نمی‌بینند.

ماه گذشته تعدادی از کودکان در لندن دچار بیماری جدیدی شدند که باعث شد انجمن مراقبت‌های ویژه کودکان وضعیت هشدار اعلام کند. از آن زمان تا کنون کالج سلطنتی بهداشت کودکان تعداد بین ۷۵ و ۱۰۰ نفر را که همین شرایط را داشته‌اند شناسایی کرده است.

به گفته راسل واینر، رئیس کالج سلطنتی مزبور «تا آنجا که ما می‌دانیم چیزی حدود ۷۵ تا ۱۰۰ کودک در سراسر انگلستان دچار این بیماری جدید شده‌اند.»

وی افزود: «در میان این کودکان از نوزاد داریم تا نوجوانانی که نزدیک به بزرگسالی هستند. درجه بیماری آن‌ها بسیار متفاوت است. بسیاری از آن‌ها اندکی بیمار و تعداد کمی به شدت بیمار هستند.»

وی ضمن تأکید بر این که خطر کووید۱۹ و این بیماری جدید برای کودکان به طوری عمومی بسیار پایین است، اظهار داشت «به اعتقاد ما تعداد مرگ ناشی از کووید۱۹ در کودکان به اندازه انگشتان دست است حتی اگر بخواهیم این بیماری جدید را هم در نظر بگیریم.»

به گفته دکتر لیز ویتاکر، مدرس بالینی بیماری‌های عفونی کودکان در امپریال کالج لندن، اولین موارد در ماه آوریل شناسایی شدند که کودکانی بین ۵ تا ۱۶ سال بودند.

وی اظهار داشت «این کودکان نسبتا ناخوش و بی‌تاب هستند، اما بعضی از آن‌ها بسیار ناخوش و واجد شرایط نگهداری در واحد مراقبت‌های ویژه هستند. اما در مقابل گروهی از کودکان هستند که با اندکی رسیدگی و دارو بهبود یافته و به خانه رفتند.»

وی افزود به نظر می‌رسد نقطه اوج این بیماری دو هفته پس از نقطه اوج ابتلا به ویروس کرونا در لندن باشد. نتایج یک مطالعه جدید که توسط پزشکان برگامو، از بدترین مناطق آلوده به کرونا در ایتالیا، انجام شد و در نشریه «دی لانست» منتشر گردید، حکایت از همین بیماری در میان کودکان این منطقه دارد. از کودکان نیویورک نیز خبر‌هایی مشابه می‌رسد.

پزشکان ایتالیا اعلام کرده‌اند که شاهد بیماری ۱۰ کودک بوده‌اند که شرایطی شبیه به حالت تورمی کاوازاکی داشته‌اند. در طول پنج سال منتهی به فوریه ۲۰۲۰ فقط ۱۹ کودک دچار این بیماری شده بودند، در حالی که در وضعیت کووید۱۹ این تعداد در عرض تنها دو ماه به ۱۰ نفر رسیده است.

کاوازاکی بیماری نادری است که به طور عادی کودکان زیر پنج سال را مبتلا می‌کند. این در حالی است که کووید۱۹ کودکان بزرگتر و نوجوانان را نیز گرفتار کرده است.

هنوز به طور قطع معلوم نیست که چه چیزی باعث ایجاد این حالت تورمی می‌شود، اما گمان می‌رود ربطی به واکنش غیرعادی سیستم ایمنی به ویروس کرونا باشد.

دکتر سایمون کنی، مدیر ارشد ملی کودکان و جوانان در وزارت بهداشت انگلستان، ضمن تأکید بر نادر بودن بیماری جدید اظهار داشت: «موضوع از جانب ما جدی گرفته شده است. پیام ما هم دوباره همین است که سرویس خدمات پزشکی انگلستان ظرفیت لازم را دارد.
 
در حال حاضر بخش مراقبت‌های ویژه کودکان از ۶۵ درصد ظرفیت خود بهره می‌برد و در واقع شاهد کاهش تعداد کودکان بوده‌ایم پس مشکل ظرفیت به هیچ عنوان نداریم.»
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین