جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟
سندروم کاوازاکی چیست و چه علائمی دارد؟

جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟

پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی و معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری در باره ارتباط سندروم التهابی کاوازاکی و کرونا گفته است که " بسیاری از ویروس‌ها می‌توانند باعث کاوازاکی در کودکان شوند، اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که در حال حاضر می‌توان گفت که یکی از علل بروز این سندرم در کودکان احتمال دارد ویروس کووید-۱۹ یا همان عامل بیماری کرونا باشد. " اما در مقابل علیرضا زالی متخصص جراحی مغز و اعصاب و فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، معتقد است که کاوازاکی و کرونا ارتباطی با هم ندارند. او دراین باره گفته است که "در بیشتر گزارش‌هایی که راجع به بیماران مشابه کاوازاکی در آمریکا و اروپا بوده، تست پی‌سی‌آر (PCR) کودکانشان منفی بوده و نمی‌شود به‌طور قاطع ارتباطی بین کاوازاکی و کرونا برقرار کرد. "
کد خبر: ۸۰۳۷۴
بازدید : ۴۹۹۰
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟
 
فرادیدروز‌های گذشته بود که سازمان‌های بهداشتی درباره بروز بیماری کاوازاکی در ارتباط با کودکان مبتلا به کووید-۱۹، هشدار دادند و برخی کشور‌ها بررسی این سندرم را در مبتلایان به کووید-۱۹ پیشنهاد داده‌اند. اما برخی مسئولان وزارت بهداشت معتقدند که سندروم التهابی کاوازاکی هیچ ارتباطی با بیماری کرونا ندارد.
 
به گزارش فرادید، بیماری کاوازاکی، که به طور عمده کودکان زیر پنج سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌تواند باعث شود سیستم ایمنی بدن "بیش از حد" فعال شده و باعث تب، اسهال شدید، ضایعه پوستی و ورم ملتحمه چشم شود. در موارد شدیدتر می‌تواند دیواره شریان‌ها را تحت الشعاع قرار داده و باعث مرگ ۲۵ درصد از مبتلایان شود.  

اولین بار رسانه "ان بی سی" به نقل ازمسئولین شهر نیویورک گزارش داده بود که یک بیماری جدید به نام «کاوازاکی» میان نوزادان، کودکان و نوجوانان این کشور شیوع یافته است. "ان بی سی" نوشت که " گفته می‌شود این بیماری از عوارض بیماری کرونا است و از یک هفته پیش تاکنون در حال انتشار در سطح آمریکا است.

براساس گزارش "ان بی سی" تاکنون ۵ کودک بر اثر بیماری کاوازاکی جان باخته و ۹۳ کودک مبتلا به آن نیز شناسایی شده‌اند.

آندره کومو فرماندار نیویورک هم درباره این بیماری گفته است که "تمامی کودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی یا به ویروس کووید ۱۹ مبتلا بوده یا آنتی‌ویروس آن را در بدن خود داشته‌اند، اما هیچکدام به دلیل بروز علائم کرونا به بیمارستان مراجعه نکرده و تمامی آن‌ها به دلیل علائم کاوازاکی در بیمارستان بستری شده‌اند. "

به گفته پزشکان، این بیماری کشنده با تأثیرگذاری بر روی رگ‌های خونی باعث تورم دست و پا، قرمزی چشم‌ها و لب‌ها و تب در کودکان می‌شود. یکی دیگر از عوارض کاوازاکی تأثیر بر روی رگ‌های قلبی، افزایش احتمال لختگی خون و همچنین آسیب به قلب است.

شیوع این بیماری منجر به نگرانی والدین آمریکایی همچنین مقامات رسمی این کشور شده است.

البته مقامات بهداشتی انگلیس نیز از افزایش شمار کودکان مبتلا به کووید ۱۹ و دارای علائم بیماری کاوازاکی خبر داده و اعلام کرده اند که اغلب این کودکان دارای علائم مشترکی ازجمله درد شکم، علائم گوارشی و التهابات رگ‌های قلبی هستند.
 
جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟

ارتباط سندروم التهابی کاوازاکی و کرونا

براساس گزارش‌های منتشر شدخ از محققان بیماری کاوازاکی مدت‌هاست که پاسخ ایمنی ناشی از عفونت است، اما علت آن هنوز مشخص نیست و همه ویروس‌ها مستعد بیماری کاوازاکی نیستند. علیرغم ارتباط زمانی بین کووید-۱۹ و موارد گزارش شده این سندرم، در حال حاضر هیچ مدرک قطعی مبنی بر شوک ناشی از کووید-۱۹ به بیماری کاوازاکی وجود ندارد. ضمن اینکه بر اساس یافته‌های کلیه کشور‌های درگیر، درصد ابتلا در گروه‌های سنی کودک و نوجوان بسیار پایین بوده و خطر مرگ در این گروه‌ها بسیار کم است.

پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی و معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری دراین باره گفته است که " بسیاری از ویروس‌ها می‌توانند باعث کاوازاکی در کودکان شوند، اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که در حال حاضر می‌توان گفت که یکی از علل بروز این سندرم در کودکان احتمال دارد ویروس کووید-۱۹ یا همان عامل بیماری کرونا باشد. "

اما در مقابل علیرضا زالی، متخصص جراحی مغز و اعصاب و فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، معتقد است که کاوازاکی و کرونا ارتباطی با هم ندارند. او دراین باره گفته است که "در بیشتر گزارش‌هایی که راجع به بیماران مشابه کاوازاکی در آمریکا و اروپا بوده، تست پی‌سی‌آر (PCR) کودکانشان منفی بوده و نمی‌شود به‌طور قاطع ارتباطی بین کاوازاکی و کرونا برقرار کرد. "

زالی گفت: "بسیاری از افراد معتقدند که بعضی از ویروس‌ها و میکروب‌ها مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا و بسیاری از ویروس‌هایی که در فصل بهار شایع هستند ممکن است با کاواکی در ارتباط باشند. "

این متخصص جراحی مغز و اعصاب افزد: "به دلیل اینکه کاوازاکی همراه با اپیدمی کرونا بروز کرده موجب نگرانی شده و موارد گزارش‌شده در کشور‌های مختلف کاملاً سندروم کاوازاکی بوده است، بنابراین اینکه سندروم کاوازاکی با بیماری کرونا ارتباطی داشته باشد، قابل‌اثبات نیست. "

وی با اشاره به وجود احتمال ارتباط بین بیماری کرونا و کاوازاکی، گفت: "اگر هم کاوازاکی با کرونا ارتباط داشته باشد مثل سایر بیماری‌ها یعنی آنفلوانزا و سرماخوردگی است. پیوستگی بیماری کاوازاکی با سندروم کرونا، بیماری کووید ۱۹ را خطرناک‌تر نمی‌کند و مبتلایان به سندروم کاوازاکی همان علائم شناخته‌شده کاوازاکی را دارند. البته باید گفت که سندروم کاوازاکی بیماری خطرناکی نیست، یک بیماری التهابی عروقی در کودکان است و معمولاً در کودکان زیر ۵ سال و بیشتر در پسران اتفاق می‌افتد که علت آن ناشناخته است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران اضافه کرد: در سال ۱۹۶۰ میلادی برای اولین بیماری کاوازاکی در ژاپن گزارش شد، این بیماری در ایران هم وجود دارد و موارد مختلفی از شناسایی‌شده است.  با بررسی بیماران کاوازاکی در تهران نسبت به سال گذشته در همین زمان، آماری از مبتلایان به بیماری کاوازاکی در کودکان نداشتیم، اساساً در کودکان بیماری نادری است. اما اگر هم مبتلا شوند حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد دچار افزایش تب می‌شوند، در بسیاری از موارد کرونا ممکن است بدون علامت یا بدون تب بالا باشد، اما تب بالا علامت مهم کاوازاکی است که ۵ روز طول می‌کشد. "
 
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت هم گفته است که "این دو بیماری از هم جدا هستند. این دو بیماری هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. کرونا بالای ۱۸ سال را درگیر می‌کند؛ اما بیشترین درگیری بیماری کاوازاکی در افراد زیر ۵ سال است. کاوازاکی همیشه بوده و ۵۰ سال است که وجود دارد و در رِنج خودش درمان می‌شود."
 
جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟

سندروم کاوازاکی چیست؟

کاوازاکی یک بیماری نادر در اطفال است که عروق خونی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علائم بیماری برای چند روز می‌توانند شدید و نگران‌کننده باشند، ولی بعد از مدتی بیشتر بچه‌ها می‌توانند به فعالیت نرمال برگردند.

این بیماری می‌تواند عروق کرونری را درگیر کند. عروق کرونری رگ‌هایی هستند که خون را به عضله قلب می‌رسانند. اگر اقدام به درمان صورت گیرد بیشتر بچه‌ها بدون عوارض طولانی‌مدت بهبود می‌یابند. لازم است که پزشک چندین هفته تا چندین ماه بعد از درمان بیمار را تحت نظر بگیرد.

این بیماری به‌طور شایع در شیرخواران یک تا دوساله دیده می‌شود و در اطفال بالای ۸ سال نادر است و این بیماری مسری نیست و منتقل نمی‌شود.

دانشمندان هنوز علت قطعی بیماری را نمی‌دانند و این بیماری عموماً در آخر زمستان و اوایل بهار ایجاد می‌شود.

جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟

سندروم کاوازاکی چه علائمی دارد؟

علائم بیماری کاوازاکی شامل تبی است که حداقل پنج روز طول بکشد، قرمز شدن چشم‌ها، ایجاد بثورات جلدی، زبان و لب‌های متورم، قرمز و ترک‌خورده، دست و پای متورم و قرمز، غدد لنفاوی متورم در گردن است.

اگر فرزند شما علائم بیماری کاوازاکی را دارد فوراً به مرکز درمانی مراجعه کنید. تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند از ایجاد مشکلات قلبی در آینده پیش‌گیری کند.

تشخیص بیماری کاوازاکی می‌تواند دشوار باشد، زیرا تستی برای تشخیص آن وجود ندارد. اگر هر دو این شرایط وجود داشته باشد ممکن است پزشک تشخیص بیماری کاوازاکی را مطرح کند. اگر فرزند شما تبی که بیشتر از ۵ روز طول کشیده است دارد و اگر برخی از پنج علامت دیگری که در بالا مطرح‌شده را داشته باشد سریعاً کودک را به پزشک برسانید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین