فیس بوک اینترنت را به ۱/۳ میلیارد آفریقایی می‌رساند

فیس بوک اینترنت را به ۱/۳ میلیارد آفریقایی می‌رساند

تحلیلگران ما معتقدند آفریقا بازار جهانی فناوری آینده خواهد بود، اما با وجود این، تعداد زیادی از جمعیت این قاره به اینترنت دسترسی ندارند و آفلاین هستند. به همین دلیل پروژه ما تلاش برای رساندن اینترنت پایدار به ۱.۳ میلیارد نفر در آفریقاست.
کد خبر: ۸۰۶۰۷
بازدید : ۹۲۹۳
۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
فیس بوک اینترنت را به ۱/۳ میلیارد آفریقایی می‌رساند
 
میترا جلیلی| خانه نشینی میلیارد‌ها نفر در دوران شیوع کرونا و وابستگی انسان‌ها به اینترنت در این دوران، لزوم توسعه زیرساخت‌های این فناوری و بهبود کیفیت آن در سراسر جهان را بیش از پیش پررنگ کرد. این موضوع برای کشور‌های فقیرتر و درحال توسعه که غالباً هم جمعیت زیادی را در خود جای داده‌اند از اهمیت بیشتری برخوردار است.
 
در این راستا فیس بوک تصمیم گرفته است با همکاری تعدادی از کمپانی‌های بزرگ مخابراتی، بزرگ‌ترین پروژه کابل زیردریایی جهان (Africa۲) را دورتا دور آفریقا اجرا کند تا اینترنت این قاره، پایدارتر و ارزان‌تر و دسترسی به آن هم برای کاربران آفریقایی آسان‌تر شود.

تلاش برای ارتقای اینترنت
با توجه به اینکه حجم زیادی از سطح کره زمین را دریاها، اقیانوس‌ها و مرز‌های آبی تشکیل می‌دهند یکی از مهمترین بستر‌های زیر ساخت شبکه ارتباطات جهانی کابل‌های زیردریایی هستند.

به همین دلیل هم شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس‌بوک هم‌اکنون نیمی از کل پهنای باند کابل‌های زیر دریا را در اختیار دارند. برای مثال یک شرکت تحقیقاتی به تازگی اعلام کرد که گوگل به تنهایی از ۱۴ کابل فرعی زیردریا استفاده می‌کند و فیس بوک نیز این راهکار را برای اتصال قاره آفریقا به اینترنت انتخاب کرده است.

سخنگوی فیس بوک در وبلاگ این کمپانی نوشت: پاندمی کووید ۱۹ اهمیت ارتباط میلیارد‌ها انسان در سراسر جهان را بیش از پیش به ما یادآوری کرد. در شرایط قرنطینه که بیشتر مردم جهان مجبور به دورکاری بودند و برای انجام امور شغلی، آموزش و... وابستگی شدیدی به اینترنت داشتند این موضوع پررنگ‌تر از قبل شد. بی‌شک این نیاز در کشور‌هایی با ارتباط اینترنتی ضعیف‌تر بیشتر به چشم آمده است.
 
Africa۲ نه تنها یک کار حیاتی برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در سراسر قاره آفریقا محسوب می‌شود بلکه می‌توان آن را یک سرمایه‌گذاری مناسب دانست که نقشی حیاتی در بهبود وضعیت اقتصاد این قاره ایفا خواهد کرد. این قاره کمترین ارتباط اینترنتی را در جهان دارد و تنها یک چهارم جمعیت آن به اینترنت دسترسی دارند که باید فکری به حال این موضوع کرد.

فیس بوک در ادامه آورده است: Africa۲ ادامه تلاش‌های ما برای توسعه زیرساخت‌های شبکه جهانی اینترنت در جهان است. ما تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای برای ساخت کابل‌های فیبر نوری زیردریایی داشته‌ایم تا ارتباط اینترنتی با ظرفیت و انعطاف پذیری بیشتر در جهان ایجاد شود.
 
تحلیلگران ما معتقدند آفریقا بازار جهانی فناوری آینده خواهد بود، اما با وجود این، تعداد زیادی از جمعیت این قاره به اینترنت دسترسی ندارند و آفلاین هستند. به همین دلیل پروژه ما تلاش برای رساندن اینترنت پایدار به ۱.۳ میلیارد نفر در آفریقاست.

فیس بوک ادامه داد: این سرویس به افزایش ظرفیت شبکه اینترنت کمک می‌کند و دسترسی مردم و کسب و کار‌ها را ارتقا می‌دهد. ما قبلاً تأثیرات مثبت گسترش سرویس اینترنت روی جوامع را مشاهده کرده‌ایم و می‌خواهیم آن را در آفریقا در کانون توجه قرار دهیم.

سازمان جهانی بهداشت هم آفریقا را یکی از پرخطرترین مناطق جهان در پاندمی کرونا می‌داند و در آخرین گزارش خود آورده است اگر نتوان اطلاع‌رسانی درستی به مردم این منطقه داشت احتمالاً در طول یک سال بیش از ۱۹۰ هزار نفر در اثر کرونا جان خود را از دست خواهند داد.

کابل زیردریایی هم اندازه محیط زمین
فیس بوک برای اجرای پروژه Africa۲ از کمپانی چینی China Mobile، MTN آفریقای جنوبی، Orang فرانسه، Telecom مصر، وودافون بریتانیا، STC عربستان سعودی وهمچنین WIOCC آفریقا کمک می‌گیرد و با ساخت یک کابل زیردریایی، اتصال بین چند کشور در آفریقا، خاورمیانه (از طریق عربستان سعودی) و اروپا (از طریق مصر) بهبود خواهد یافت.
 
شرکای فیس بوک با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: مسیر جدید ایجاد شده، ظرفیت اینترنت منطقه را بالا می‌برد. درواقع ما می‌خواهیم از رشد بیشتر ۴G، ۵G و دسترسی به پهنای باند بالا برای صد‌ها میلیون نفر پشتیبانی کنیم.

طبق گفته فیس بوک در این پروژه، یک کابل ۳۷ هزار کیلومتری (۲۲.۹۹۱ مایل) در زیر دریا اجرا می‌شود که طول آن تقریباً برابر با اندازه محیط زمین است و ظرفیت انتقال داده این کابل هم تقریباً سه برابر کل ظرفیت شبکه کابل‌های زیردریایی فعلی آفریقاست. درواقع این نخستین سیستم کابل زیردریایی خواهد بود که شرق و غرب آفریقا را ازطریق یک سیستم باز به هم متصل می‌کند.
 
در این سیستم که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ به کار گرفته شود، بیشتر از آلومینیوم به جای فیبر‌های مسی استفاده می‌شود که در افزایش ظرفیت شبکه تأثیرگذار بوده و از ظرفیت انتقال داده با سرعت ۱۸۰ ترابیت در ثانیه برخوردار است.
 
این سیستم با داشتن ویژگی‌های فناوری چند منظوره تقسیم مکانی، توانایی استقرار حداکثر ۱۶ جفت فیبر را به‌طور همزمان دارد. همچنین در مقایسه با کابل‌های فیبر نوری، کابل‌های اینترنت فیس بوک درعمق بیشتری از کف اقیانوس قرار می‌گیرند (تا ۵۰ درصد)، تا از خطر برخورد لنگر کشتی‌ها و موارد دیگر در امان باشند.

اینترنت برای ۲۳ کشور جهان
این کابل دارای ۲۱ نقطه زمینی خواهد بود که از ۱۶ کشور آفریقایی عبور می‌کند و اینترنت را برای ۲۳ کشور از جمله غنا، ساحل عاج، گابن، ماداگاسکار، عربستان سعودی و سودان فراهم می‌کند. علاوه بر این، فیس بوک برای پروژه Africa۲ به منظور توسعه یک گذرگاه جدید میان دریای سرخ و دریای مدیترانه با Telecom مصر توافقنامه‌ای امضا کرده است که طبق آن، ایستگاه‌های جدیدی برای استقرار فیبر در دو مسیر زمینی جدید به موازات کانال سوئز ایجاد می‌شود و همچنین ارتباطی بین دریای سرخ و مدیترانه ایجاد خواهد شد که این، نخستین ارتباط این دو دریا در یک دهه گذشته محسوب می‌شود و برای ایتالیا و اسپانیا نیز سرویس اینترنت را فراهم می‌کند.

گفتنی است ساخت این کابل زیردریایی عظیم را کمپانی Alcatel Submarine Networks به عهده گرفته است، اما هنوز اطلاعات چندانی درباره میزان هزینه فیس بوک یا سرمایه‌گذاری شرکا در این باره اعلام نشده است هرچند فیس بوک این پروژه را یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های کابل زیردریایی در جهان می‌داند و اخبار غیررسمی نیز حکایت از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری فیس بوک برای این پروژه عظیم دارد.

پروژه‌های پیشین فیس بوک
فیس بوک پیش از این هم با انجمن اینترنت همکاری‌های گسترده‌ای داشت و این سرمایه‌گذاری جدید در پروژه Africa۲ نیزدرواقع ادامه همکاری‌های سابق فیس بوک محسوب می‌شود. درقالب پروژه‌های قبلی قرار بود فیس بوک طی همکاری با انجمن اینترنت جهانی، نقاط تبادل اینترنت (IXP) بیشتری در سراسر آفریقا ایجاد کند به گونه‌ای که تا سال ۲۰۲۰ حدود ۸۰ درصد از ترافیک اینترنت این قاره از داخل آفریقا تأمین شود.
 
در آن زمان حدود ۴۲ درصد کشور‌های آفریقایی هیچ نقطه تبادل اینترنت نداشتند و در کل ۳۲ کشور این قاره، تنها ۴۴ نقطه تبادل اینترنت وجود داشت این بدان معناست که بخش عمده ترافیک اینترنت این قاره از طریق ماهواره یا کابل‌های زیردریایی تأمین می‌شود.

فیس بوک برای افرایش اتصال مردم آفریقا به اینترنت تاکنون چندین پروژه ابتکاری دیگر نیز اجرا کرده که یکی از آن‌ها Express Wi-Fi است. فیس بوک در قالب این پروژه تلاش کرد تا طی همکاری با اپراتورها، سرویس‌های تأمین کننده اینترنت و همچنین شرکت‌های تجاری محلی، هات اسپات‌های وای فای سریع و مقرون به صرفه را در این قاره راه اندازی کند.
 
فیس بوک همچنین پهپاد خورشیدی با نام Aquila را طراحی کرد تا اینترنت به نقاط دوردست جهان برساند که درسال ۲۰۱۸ متوقف شد، اما بتازگی طی همکاری‌اش با Airbus، دوباره آن را در استرالیا مورد آزمایش قرار داده است.

High-Altitude Connectivity و Rural Access نیز دیگر پروژه‌های ابتکاری فیس بوک برای رساندن اینترنت به خانه‌های مردم در آفریقا بوده است. این پروژه‌ها به‌طور انحصاری برای رساندن اینترنت ماهواره‌ای به مناطق روستایی و دوردست آفریقا اجرا شد تا بدون صرف هزینه‌های گزاف برای فیبر‌های گرانقیمت، مردم این مناطق با جهان متصل باقی بمانند.
 
منبع: روزنامه ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین