عرضه اپلیکیشن هشدار کرونا در آلمان

عرضه اپلیکیشن هشدار کرونا در آلمان

شویبله ضمن تاکید بر اینکه در این زمینه کارشناس نیست گفت، به نظر او چنین امکانی باید در ابتدای شیوع سریع ویروس جدید کرونا فراهم می‌شده، "آنهم در سطح اروپا".
کد خبر: ۸۰۷۴۶
بازدید : ۸۰۹۴
۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
عرضه اپلیکیشن هشدار کرونا در آلمان
 
رئیس پارلمان آلمان از تاخیر در عرضه اپلیکشینی که قرار است به مهار ویروس جدید کرونا کمک کند، انتقاد کرد. شمار دیگری از سیاستمداران و کارشناسان در کل به این گونه ابزار معترض هستند.

قرار است اپلیکیشن هشدار کرونا اواسط ماه ژوئن، یعنی حدود سه هفته دیگر در اختیار عموم قرار بگیرد. ولفگانگ شویبله، رئیس پارلمان فدرال آلمان، در گفت‌وگویی با نسخه یکشنبه‌های روزنامه "ولت" (ولت آم زونتاگ) به تاخیر در عرضه اپلیکشن انتقاد کرد و آن را "فلاکت‌بار" خواند. این گفتگو امروز چهارم خرداد (۲۴ مه) منتشر شد.

شویبله ضمن تاکید بر اینکه در این زمینه کارشناس نیست گفت، به نظر او چنین امکانی باید در ابتدای شیوع سریع ویروس جدید کرونا فراهم می‌شده، "آنهم در سطح اروپا".

میشائیل کرچمر، رئیس دولت ایالت زاکسن آلمان ضمن انتقاد به ایده توسعه این اپلیکیشن گفته است، بهترین راه جلوگیری از سرایت ویروس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به‌ویژه حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است.

تابیا روسنر، سخنگوی حزب سبز‌ها در امور سیاست سایبری و حفاظت از حقوق مصرف‌کنندگان هم موضع مشابهی دارد. به گفته او، اپلیکیشن هشداردهنده مهم است، اما برای غلبه بر پاندمی کافی نیست.

روسنر بیش از هر چیز، افزایش آزمایش کرونا و همراهی اداره بهداشت را برای مقابله با ویروس سارس‌-کوو-۲ موثر می‌داند.

اپلیکیشنی که قرار است در آلمان از أواسط ژوئن روی تلفن همراه هوشمند نصب شود، قادر خواهد بود، کاربران را در باره تماس احتمالی با افراد مبتلا به کووید-۱۹ (بیماری ناشی از ویروس سارس‌-کوو-۲) مطلع و همچنین به تشخیص زنجیره ابتلا کمک کند.

نهاد‌های بهداشتی اتحادیه اروپا همواره بر این امر تاکید کرده‌اند که اپلیکیشن‌های هشداردهنده در کشور‌های عضو باید با یکدیگر همخوان باشند. اپلیکیشن آلمانی را شرکت‌های "اس‌ای پی" و "تله‌کوم" (بزرگترین اوپراتور مخابراتی آلمان) توسعه می‌دهند.

این اقدام از آغاز با انتقاد‌های گوناگونی روبرو بود. به‌ویژه طرفداران حفاظت از حریم شخصی و فعالان حقوق بشر نگران سوءاستفاده احتمالی شرکت‌ها و دولت‌ها از چنین اپلیکیشن‌هایی هستند.

ناظران زیادی مانند درل وست، مدیر نهاد بروکینگز (اتاق فکری در آمریکا) هشدار می‌دهند که این ابزار‌ها می‌توانند پس از غلبه بر کرونا هم در خدمت سوءاستفادکنندگان باشند. به گفته پاتریک برایر، نماینده پارلمان اروپا، کاربران با نصب این اپلیکیشن‌ها عملا خود را به دست شرکت‌های گوگل و اپل می‌سپارند.

او تصریح می‌کند: «می‌دانیم که آن‌ها برای نصب اپلیکیشن باید داده‌های سیستم عامل دستگاه (تلفن همراه) را دستکاری کنند، اما هیچ معلوم نیست که قرار است چه تغییراتی در آن انجام دهند.»
 
منبع: دویچه وله
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین