ادعای ساخت واکسن کرونادر افغانستان
شیادانی که از درماندگی مردم سوء‌استفاده می‌کنند

ادعای ساخت واکسن کرونادر افغانستان

تعدادی از شهروندانی که این واکسن را استفاده کرده‌اند، می‌گویند که پس از استفاده از این واکسن احساس سرخوشی و نشاط فوق‌العاده‌ای داشته‌اند و مانند آدم‌های نشئه تلو‌تلو می‌خوردند.
کد خبر: ۸۱۰۰۸
بازدید : ۶۳۰۹
۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
ادعای ساخت واکسن کرونادر افغانستان
هنوز وزارت بهداشت ترکیب این واکسن ادعایی را رسما مشخص نکرده، اما گمان می‌رود ترکیب اصلی آن مواد مخدر باشد

در حالی که آزمایش‌گاه‌های بزرگ جهان با مصرف میلیارد‌ها دلار هنوز نتوانسته‌اند واکسن ضد ویروس کرونا را تهیه کنند، ناگهان فیس‌بوک پر از ویدیو، خبر و عکس‌های حکیم الکوزی شد که مدعی ساخت واکسن ویروس کرونا در افغانستان شده است.
 
حکیم الکوزی از سالیان دراز در راستای طب سنتی، آن‌هم به صورت ابتدایی و بدون دانش فنی، فعالیت دارد. او که در اصل ساکن شهر قندهار در جنوب افغانستان است به تازگی درمانگاهی را به نام «سبحان» در کابل ایجاد کرده و مدعی است که با روش‌های سنتی که در افغانستان به آن طبابت یونانی می‌گویند، مردم را درمان می‌کند.

حکیم الکوزی چند روز قبل ناگهان ادعا کرد که توانسته است واکسن ویروس کرونا را تهیه کند. این ادعا به سرعت در شبکه‌های اجتماعی نشر و پخش شد. حتی ویدیو‌های زنده از حکیم الکوزی نشر شد که او را در حال انداختن قطره‌های این واکسن ادعایی به دهان بیماران کرونا نشان می‌دهد.
 
جالبی مساله این است که بیشتر کسانی که از این قطره‌های به ظاهر شفا بخش استفاده کردند، پس از ۲۰ دقیقه ادعا کردند که درد و نفس‌تنگی آنان از بین رفت. این مساله باعث شد تا توجه رسانه‌های افغانستان به این موضوع جلب شود و در مورد این ادعا گزارش تهیه کنند.

رسانه‌ای شدن چهره حکیم الکوزی باعث شد تا روز شنبه هزاران شهروند کابل به مرکز درمانی وی هجوم ببرند. تا جایی که دولت مجبور شد واکنش نشان بدهد.
 
وزارت بهداشت افغانستان با تمسک به این مساله که حکیم الکوزی هیچ‌گونه تحصیلاتی در رشته طبابت ندارد و حتی مجوز فعالیت به عنوان طبیب سنتی یا همان که در افغانستان به وی می‌گویند طبیب یونانی را ندارد، او را بازداشت کرده و همچنان مرکز درمانی وی را بستند.
 
بسته شدن مرکز درمانی وی با واکنش صد‌ها شهروند کابل رو‌به‌رو شد. آنان با اعتراض و بستن جاده در نزدیکی مرکز درمانی وی از دولت خواستند تا دوباره این مرکز درمانی الکوزی را باز کند. شهروندانی که در این اعتراضات حضور داشتند در مصاحبه با رسانه‌ها می‌گفتند که پس از استفاده از این واکسن که به صورت مایع است و نوشیده می‌شود، احساس سبکی و راحتی کرده و دیگر دردی را احساس نکرده‌اند.

این به ظاهر واکسن به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

با این که وزارت صحت درب درمان‌گاه آقای الکوزی را بست. اما این درمان‌گاه همچنان روز یکشنبه باز شد و بار دیگر هزاران شهروند کابل پشت درب این درمان‌گاه به صف‌اند که از این (قطره شفا‌بخش) استفاده کنند.

واکنش وزارت بهداشت
وزارت بهداشت افغانستان که در اول درمان‌گاه حکیم الکوزی را بست و خودش توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت شد، زیر فشار افکار عمومی مجبور شد تا دوباره او را آزاد کند. مسئولین وزارت بهداشت می‌گویند، آنان بررسی را در مورد واکسن ادعایی حکیم الکوزی آغاز کرده‌اند.
 
در صورتی که این واکسن مطابق با معیار‌های طبی باشد، آن را به جهان معرفی خواهند کرد. جالبی مساله این است که تا کنون حکیم الکوزی به صورت مستقیم به هیچ‌کس نگفته است که واکسن مورد ادعای وی از چه عناصری ترکیب یافته است.
 
در افغانستان که خرافات و باور‌های غلط سلطه تاریخی خود را دارد، برخی از مردم فکر می‌کنند که واکسن الکوزی، به نحوی هدیه خداوند است که الکوزی مسئول انتقال آن به مسلمان‌ها شده است.

با این حال سوال این است که در ترکیب واکسن ادعایی الکوزی از چه عناصری استفاده شده است؟
 
در واقعیت واکسن الکوزی نوعی مخدر است که باعث می‌شود افرادی که از ان استفاده می‌کنند، احساس رفع درد و رهایی از تنگی نفس کنند. تعدادی از داکتران که این واکسن را دیده‌اند می‌گویند در ترکیب آن از شیره تریاک و عرق چرس (حشیش) استفاده شده است.
 
تعدادی از شهروندانی که این واکسن را استفاده کرده‌اند، می‌گویند که پس از استفاده از این واکسن احساس سرخوشی و نشاط فوق‌العاده‌ای داشته‌اند و مانند آدم‌های نشئه تلو‌تلو می‌خوردند.

با این که هنوز وزارت بهداشت ترکیب این واکسن ادعایی را رسما مشخص نکرده، اما گمان می‌رود ترکیب اصلی آن مواد مخدر باشد. به خصوص تریاک در عرصه طبابت نیز موارد استفاده دارد.
 
حالا چه دولت افغانستان جلو واکسن قلابی حکیم الکوزی را بگیرد و چه نگیرد، شهرت این طبیب سنتی کل افغانستان را در نوردیده و هزاران شهروند افغانستان برای رسیدن به قطره‌های مخدر شفا بخش به سوی کابل سرازیر شده‌اند. اگر این قطره‌ها هیچ کار دیگری نکنند، مردم را با سرخوشی و نشاط به ویروس کرونا مبتلا خواهند کرد.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین