دعوا بر سر شرایط وام ازدواج؛ ماجرا از چه قرار است؟

دعوا بر سر شرایط وام ازدواج؛ ماجرا از چه قرار است؟

پس از دستور روحانی برای ایجاد محدودیت سنی وام ازدواج، برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس و برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این تصمیم واکنش نشان دادند. البته تندترین واکنش را امیرحسین قاضی زاده نایب رئیس اول مجلس نشان داد و در توئیترش نوشت: "اقدام رئیس جمهور در اِعمال تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج خلاف بند الف. تبصره ۱۶ قانون بودجه و اصل ۳ و ۱۹ قانون اساسی است. " او در ادامه توئیترش گفته که مجلس اجازه نخواهد داد زندگی مردم بازیچه گزارش‌های مجعول و غیر کارشناسی که ریشه تصمیم‌گیری رئیس جمهور شده است، بشود. "
کد خبر: ۸۱۶۵۸
بازدید : ۸۲۴۴
۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
دعوا بر سر شرایط وام ازدواج؛ ماجرا چیست؟
 
فرادید| روز‌های گذشته بود که روحانی دستور اصلاح شرایط وام ازدواج و ایجاد محدودیت سنی ۱۸ تا ۴۰ سال را صادر کرد، دستوری که اکنون جنجال آفرین شده است. تا پیش از این محدودیت سنی برای وام ازدواج وجود نداشت و تنها شرط دریافت وام، ازدواج اول بود.  

به گزارش فرادید، در این رابطه معاونت امور جوانان وزارت ورزش نقش محوری را ایفا کرد. تندگویان دراین باره گفته بود که با توجه به نرخ آماری که از بانک مرکزی دریافت کردیم، متقاضیان زیر ۱۸ سال و به‌خصوص زیر ۱۵ سال که فقط شامل حال دختران می‌شود افزایش چشمگیری پیدا کرد و این نگرانی را به رئیس‌جمهوری منتقل کردیم که امسال با افزایش مبلغ وام ازدواج در کشور شاهد ازدواج‌های اجباری هستیم.

او گفته که نگرانی ما از این بابت است که اولیای دختران و پسران زیر ۱۸ سال به دلیل مشکلات معیشتی به اجبار زوجین را مجبور به ازدواج کنند و از این تسهیلات برای کار دیگری استفاده شود و بالاخره، چون زمینه‌هایش در کشور به وجود آمده از رئیس جمهوری درخواست کردیم که در این زمینه تجدید نظر شود.
 
البته معاون امور جوانان وزیر ورزش تاکید کرده که حرف ما این نیست که حقوق دختران و پسران زیر ۱۸ سال از بین برود، ما می‌گوییم اتفاقاً این حق محفوظ بماند تا زمانی که خودشان بتوانند به‌درستی در موردش تصمیم بگیرند.

پس از این ابراز نگرانی‌ها وزارت ورزش در نامه‌ای به روحانی خواستار اصلاح شرایط وام ازدواج و ایجاد محدودیت سنی شد.

روحانی نیز در پی درخواست وزیر ورزش و جوانان برای اصلاح ضوابط سنی برای اعطای وام ازدواج، به معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور رسیدگی و اصلاح قانون داد.

او در دستور خود خطاب به معاون اول و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور آورده است: " فوری آیین‌نامه و یا در صورت لزوم قانون اصلاح شود یا در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مطرح شود که سن افراد متقاضی وام ازدواج صرفاً ۱۸ تا ۴۰ سال باشد. "
 

ارتباط افزایش وام ازدواج و کودک همسری

سال گذشته بود که معاونت امور جوانان وزارت ورزش با انتشار برخی آمار‌ها اعلام کرد که افزایش وام ازدواج منجر به افزایش ۴ برابری کودک همسری شده است.

تندگویان در این رابطه گفته بود که "در پی افزایش وام ازدواج در برخی نقاط کشور، کودک همسری ۴ برابر افزایش داشته است. بررسی ‏ها نشان می‏ دهد که در برخی از نقاط کشور که با فقر فرهنگی و اقتصادی روبه‏ رو هستیم، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر ۱۵ سال استفاده می‏ شود.»

 طیبه سیاوشی، نماینده‏ سابق تهران درمجلس نیز سال‌های گذشته در گفت‏گو با ایلنا به این مسئله اشاره کرده و گفته بود: "بر اساس آمار وزارت ورزش و جوانان که از بانک مرکزی به دست آمده است، تعداد متقاضیان زیر ۱۵ سالِ وام ازدواج در سال ۱۳۹۷ که وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد، نسبت به سال قبل یعنی سال ۱۳۹۶، حدوداً ۷۰ برابر شده است. همچنین تا پایان مرداد امسال (۹۷)، تعداد متقاضیانِ وام ازدواج برای افراد زیر ۱۵ سال نسبت به سال ۱۳۹۶، حدوداً ۹۰ برابر شده که آمار فوق ‏العاده نگران ‏کننده ‏ای است؛ بنابراین می‏ توان حدس زد با توجه به تشدید وخامت اوضاع اقتصادی در سال گذشته و امسال، افزایش وام ازدواج، باعث شیوع کودک‏ همسری شده است و احتمالاً تا پایان سال، شاهد رشد چشم‏گیر تعداد متقاضیان زیر ۱۵ سال این وام نسبت به سال ۱۳۹۶ باشیم. "

او همچنین آمار و ارقامی هم از گروه ‏های سنی دیگر ارائه داده و گفته که: «این در حالی است که در تمام گروه‏‌های سنی در بازه ‏های ۵ ساله و حتی در افراد بالای ۵۰ سال، افزایش تعداد متقاضیان وام ازدواج امسال و سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۶، حدوداً بین ۱۰ تا ۲۰ برابر شده است و به همین دلیل، افزایش تقاضای وام ازدواج برای سنین زیر ۱۵ سال به طرز عجیبی نگران‏ کننده است. البته این افزایش ۱۰ تا ۲۰ برابری نیز، نشان ‏دهنده‏ تعداد بالای ازدواج‏‌ها ظرف امسال و سال گذشته نیست، بلکه افزایش مبلغ وام باعث شده تا تعداد بیشتری، متقاضی این وام باشند».
 
دعوا بر سر شرایط وام ازدواج؛ ماجرا چیست؟

واکنش ها به تصمیم جدید دولت 

پس از دستور روحانی برای ایجاد محدودیت سنی وام ازدواج، برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس و برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این تصمیم واکنش نشان دادند. البته تندترین واکنش را امیرحسین قاضی زاده نایب رئیس اول مجلس نشان داد و در توئیترش نوشت: "اقدام رئیس جمهور در اِعمال تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج خلاف بند الف. تبصره ۱۶ قانون بودجه و اصل ۳ و ۱۹ قانون اساسی است. "

او در ادامه توئیترش گفته که مجلس اجازه نخواهد داد زندگی مردم بازیچه گزارش‌های مجعول و غیر کارشناسی که ریشه تصمیم‌گیری رئیس جمهور شده است، بشود. "

احمد امیرآبادی فراهانی دیگر عضو هیات رییسه مجلس هم در واکنش به این تصمیم در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: "دستور آقای روحانی درخصوص محدودیت در پرداخت ⁧ تسهیلات ازدواج⁩ خلاف قانون و طرح آن در شورا‌های دیگر تضعیف نهاد قانون گذاری و دور زدن مجلس است. ‏آقای رئیس جمهور به جای پرداختن به حاشیه؟! مشکل ⁧ مسکن - جهیزیه⁩ جوانان را حل و افزایش قیمت اجناس باسرعت نور را بگیرند. "
 
کاربری هم نوشته است که با مصوبه جدید دولت یک سوم ازدواج ها از وام ازدواج محروم خواهند شد. 
 
در مقابل برخی از کاربران نیز گفته اند که بالارفتن مبلغ وام ازدواج در سال های گذشته منجر به کودک همسری و ازدواج اجباری شده است. میرا قربانی پور روزنامه نگار حوزه اجتماعی در توئیتر نوشته است: "بعد از دو سال فریاد زدن که وام ازدواج منجر به افزایش کودک همسری و ازدواج های جعلی و موقت شده، بالاخره دستوراصلاح در آن داده شد. "
 
سعید کوشا فر دیگر فعال رسانه ای نیز در توئیترش نوشت: "شنیدم که تو تهران و برخی شهرستان ها به پیرمردها و پیرزن ها چند صدهزار تومان می دهند تا باهم ازدواج کنند...البته مصلحتی، بعدهم می‌توانند بروند و طلاق بگیرند...مهم اون سند ازدواجه که از محضرخارج میشه و صد میلیون وام قرض الحسنه روش داره... "
 

پاسخ وزارت ورزش به انتقادها

پس از بالا گرفتن واکنش‌ها و انتقاد‌ها به اصلاح شرایط وام ازدواج وایجاد محدودیت سنی برای آن، مسئولان وزارت ورزش پاسخ دادند. محمدمهدی تندگویان در خصوص دستور روحانی مبنی بر شرط سنی دریافت وام ازدواج در صفحه توئیتر خود نوشت: «در مورد وام ازدواج و دستور ریاست محترم جمهور برای شرایط سنی دریافت کنندگان به تفصیل و کارشناسی با مدارک و آمار توضیح خواهیم داد و حتما دستورالعمل مشخصی با رعایت حقوق تمامی سنین مزدوجین در این خصوص اعلام می‌گردد».

وی در ادامه نوشته است: «شایعه محرومیت در سنین خاص صحت نداشته و امر پرداخت وام‌ها درحال انجام است».
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین