"گرمترین دمای تاریخ" در مدار شمالگان

"گرمترین دمای تاریخ" در مدار شمالگان

تابستان داغ در مدار شمالگان پدیده نادری نیست، اما این منطقه در چند ماه اخیر به طور متناوب و غیرعادی شاهد ثبت دمای بالاتر از معمول بوده است. محققان معتقدند مدار شمالگان با شتابی دو برابر سایر نقاط کره زمین در حال گرم شدن است.
کد خبر: ۸۱۶۹۸
بازدید : ۴۱۷۹
۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
آتش‌سوزی‌ها معمولا از ماه مه شروع و در ژوئیه و اوت اوج می‌گیرند
 
آتش سوزی‌ها امسال در ماه آوریل آتش‌سوزی‌هایی که ۱۰ برابر بزرگتر از آتش سوزی‌های پارسال بودند در منطقه ساخا (جمهوری یاقوتستان) که در روسیه واقع شده، روی داد.
 
در حالی که جنگل‌ها سیبری در شمال روسیه گرمای بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند، دانشمندان می‌گویند مدار شمالگان روز شنبه رکورد جدیدی از گرما را شاهد (۳۸ درجه سانتیگراد) بوده است. اگرچه باید جزییات دقیق دمای ثبت شده مورد تایید نهایی محققان قرار گیرد، اما این دما ۱۸ درجه بیشتر از متوسط دمایی است که شهر ورخویانسک در سیبری تاکنون در ماه ژوئن به خود دیده است.

تابستان داغ در مدار شمالگان پدیده نادری نیست، اما این منطقه در چند ماه اخیر به طور متناوب و غیرعادی شاهد ثبت دمای بالاتر از معمول بوده است. محققان معتقدند مدار شمالگان با شتابی دو برابر سایر نقاط کره زمین در حال گرم شدن است.

شهر ورخویانسک که در داخل مدار شمالگان قرار دارد میزبان ۱۳۰۰ خانوار است و معمولا شاهد نوسان دمای هوا با فاصله بسیار زیاد در زمستان و تابستان است.

این شهر که در نقطه دور افتاده‌ای از جنگل‌های سیبری روسیه واقع شده در ماه ژانویه (چله زمستان) برودتی تا -۴۲ درجه سانتیگراد را از سر می‌گذارند، در ماه ژوئن و ابتدای تابستان دمایی حدود ۲۰ درجه بالای صفر را تجربه می‌کند.

اما ثبت پشت هم رکورد‌های جدید در سه ماه مارس، آوریل و مه امسای محققان را نگران کرده است چرا که طی سه ماه بهاری این مناطق در مدار شمالگان حدود ۱۰ درجه سانتیگراد گرمتر از میانگین معمول را تجربه کردند.

گرمای مدار شمالگان می‌تواند به آب شدن کوه‌های یخ در قطب شمال سرعت بخشد. هشدار دانشمندان این است که اگر پوسته منجمد زمین در این مناطق بر اثر گرما از حالت انجماد خارج شود، آن وقت ممکن است دی اکسید کربن و متان را که در خود حفظ کرده بود آزاد کند.

این دو گاز گلخانه‌ای می‌توانند به سرعت گرمایش کره زمین بیفزایند و با آب شدن کوه‌های یخ سطح آب دریا‌ها به طرز چشمگیری بالاتر برود. آن وقت است که برای مثال بخش‌های بزرگی از شهرهایی، چون نیویورک، ونکوور، تورنتو و حتی کشورهای، چون فیجی، ممکن است به طور کامل زیر آب فرو روند.

همزمان کارشناسان می‌گویند وقتی یخ‌های سفید و شیشه‌ای که قدرت بالایی برای بازگرداندن نور خورشید دارند آب شوند، آن وقت پوسته زمین و آب دریا گرمای بیشتری را جذب خواهند کرد که منجر به شتاب گرفتن گرمایش کره زمین خواهد شد.

تاثیر این پدیده روی زندگی حیوانات و حیات‌وحش و محیط زیست این مناطق هم موجب نگرانی‌های فراوان شده است. سال گذشته آتش سوزی‌های متعدد در مدار شمالگان دانشمندان را بسیار نگران کرد. اگر چه آتش‌سوزی در جنگل‌های این مناطق امری نادر نیست، اما در چند سال اخیر شدت و تعدد این آتش‌سوزی‌ها به طرز معناداری متفاوت از گذشته بوده است.

وزیر مدیریت بحران روسیه گفته، آتش‌سوزی‌ها معمولا از ماه مه شروع و در ژوئیه و اوت اوج می‌گیرند، اما امسال در ماه آوریل آتش‌سوزی‌هایی که ۱۰ برابر بزرگتر از آتش سوزی‌های پارسال بودند در منطقه کراسنویارسک که در سیبری روسیه واقع شده، روی داد.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین