مرگ اسرارآمیز صد‌ها فیل

مرگ اسرارآمیز صد‌ها فیل

کسی علت مرگ حیوانات را نمی‌داند و به گفته دولت اعلام نتایج تست‌های آزمایشگاهی بعد از نمونه برداری از لاشه‌ها هفته‌ها طول می‌کشد. بوتسوانا زیستگاه یک سوم جمعیت رو به کاهش فیل‌های آفریقاست.
کد خبر: ۸۲۰۲۴
بازدید : ۱۰۴۷۷
۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
مرگ اسرارآمیز صد‌ها فیل
اجساد دو فیل در کنار یک برکه دیده می‌شود

مرگ 'کاملا بی‌سابقه' صد‌ها فیل در بوتسوانا که طی دو ماه اخیر اتفاق افتاده همچنان در پرده‌ای از ابهام قرار دارد. دکتر نیال مک‌کن گفت که همکارانش لاشه بیش از ۳۵۰ فیل را از آغاز ماه مه در دلتای اوکاوانگو در این کشور جنوب آفریقا پیدا کرده اند.

کسی علت مرگ حیوانات را نمی‌داند و به گفته دولت اعلام نتایج تست‌های آزمایشگاهی بعد از نمونه برداری از لاشه‌ها هفته‌ها طول می‌کشد. بوتسوانا زیستگاه یک سوم جمعیت رو به کاهش فیل‌های آفریقاست.

دکتر مک‌کن از موسسه خیریه "نجات پارک ملی" در بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که فعالان محلی حفاظت از محیط زیست ابتدا اوایل ماه مه بعد از پروازی بر فراز منطقه دولت را از موضوع آگاه کردند. او گفت: "آن‌ها در یک پرواز سه ساعته ۱۹۶ لاشه فیل کشف کردند. دیدن و شمارش این همه جسد در یک پرواز سه ساعته تحولی فوق العاده است. "

مرگ اسرارآمیز صد‌ها فیلبسیاری از فیل‌ها روی صورت زمین افتاده اند

"تحقیقات بیشتر که یک ماه بعد انجام شد به کشف لاشه‌های خیلی بیشتری انجامید که شمار کل آن‌ها را به ۳۵۰ می‌رساند. " او افزود: "این از نظر شمار فیل‌هایی که در یک حادثه واحد که به خشکسالی ربطی ندارد مرده اند کاملا بی سابقه است. "

به گزارش وبسایت "فیز. ارگ" (Phys.org) در ماه مه دولت بوتسوانا احتمال کشته شدن فیل‌ها در شکار غیرقانونی را مردود دانست و اشاره کرد که عاج آن‌ها بریده نشده است. به علاوه نشانه‌های دیگری هست که به چیزی غیر از شکار غیرقانونی در مرگ فیل‌ها اشاره دارد.

دکتر مک‌کن گفت: "فقط فیل‌ها هستند که دارند می‌میرند نه هیچ حیوان دیگری. اگر شکارچیان غیرقانونی از سیانور استفاده کرده بودند، باید انتظار کشته شدن سایر حیوانات را هم می‌داشتیم. "دکتر مک‌کن همچنین در یک ارزیابی اولیه استفاده از سم سیاه زخم را که سال گذشته باعث مرگ حداقل ۱۰۰ فیل در بوتسوانا شد رد کرده است.

مرگ اسرارآمیز صد‌ها فیل
 
اما آن‌ها نتوانسته اند احتمال هرگونه مسمومیت یا بیماری را رد کنند. به گفته او نحوه مردن حیوانات - برخی از آن‌ها روی صورت زمین می‌خورند - و مشاهده فیل‌هایی که روی یک دایره دور می‌زنند به طور بالقوه به احتمال حمله‌ای به سیستم عصبی آن‌ها اشاره دارد.

در هر حال، بدون آگاهی از علت این پدیده، نمی‌توان امکان انتقال یک نوع بیماری به جمعیت انسانی را مردود دانست - به خصوص اگر علت در آب مورد استفاده فیل‌ها یا در خاک باشد. دکتر مک‌کن به همه گیری کنونی کووید-۱۹ اشاره می‌کند که تصور می‌شود از حیوانات سرچشمه گرفته باشد.

او گفت: "بله این یک فاجعه حفاظت از محیط زیست است -، اما به طور بالقوه می‌تواند یک بحران بهداشت عمومی هم باشد. "
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین