ماسک‌ها تا چه حد از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کنند؟

ماسک‌ها تا چه حد از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کنند؟

به هر حال اطلاعات موجود در این زمینه هنوز کامل نیست و اعداد و ارقام ارائه شده در خصوص تاثیر ماسک بر میزان انتقال، قابل استناد نیست.
کد خبر: ۸۲۳۲۳
بازدید : ۸۵۹۹
۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
ماسک‌ها تا چه حد از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کنند؟
 
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: «یافته‌های علمی حاکی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسک در برابر همه‌گیری ویروس کرونا است، اما اطلاعات موثق و شواهدی در زمینه کمی‌سازی میزان انتقال ویروس کرونا در صورت استفاده یا عدم استفاده از ماسک وجود ندارد و تاکنون هیچ کدام از سازمان‌های معتبر بهداشتی از چنین ادعا‌هایی حمایت نکرده‌اند.»

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده‌اند که در صورت استفاده از ماسک، میزان انتقال ویروس کرونا چه قدر خواهد بود؟

آن‌ها می‌گویند: نتایج یک مطالعه در هنگ‌کنگ نشان داد که میزان انتقال ویروس کرونای جدی از طریق قطرات تنفسی و یا ذرات هوابرد در هنگام استفاده از ماسک‌های پزشکی ۷۵ درصد کاهش می‌یابد. نتایج مطالعه دیگر نشان می‌دهد که در صورت استفاده صحیح از ماسک‌های پزشکی تا ۱۰۰ درصد امکان انتشار ویروس از ناحیه تنفسی افراد کم می‌شود و اگر در مکان‌های عمومی ۸۰ درصد افراد از ماسک استفاده کنند، امکان انتقال ویروس وجود نخواهد داشت.

به هر حال اطلاعات موجود در این زمینه هنوز کامل نیست و اعداد و ارقام ارائه شده در خصوص تاثیر ماسک بر میزان انتقال، قابل استناد نیست.

در بعضی مطالب غیرمستند منتشر شده در فضای مجازی تلاش شده است اثرات استفاده از ماسک، کمی‌سازی شود. مثلا گفته شده است اگر فرد سالمی ماسک بپوشد و با فرد ناقلی که ماسک نپوشیده در تماس باشد احتمال انتقال ۷۰ درصد است. یا اگر فرد سالم، ماسک نپوشد و با یک فرد ناقل که ماسک پوشیده در تماس باشد، امکان انتقال پنج درصد خواهد بود و در صورتی که هر دو ماسک بپوشند امکان انتقال ویروس ۱.۵ درصد است.

طبق شواهد موجود، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های امریکا، کمی‌سازی اثرات پوشیدن ماسک را تایید نکرده و آن را "نسبتا اشتباه" نامیده و تاکیذ دارد در حال حاضر چنین اطلاعاتی در دسترس نیست.

برخی از مطالعات همچون موارد بالا در مورد اثربخشی استفاده از ماسک انجام شده است، اما هیچ کدام شواهد کافی برای اثبات چنین ادعا‌هایی را ارائه نمی‌دهند. تاکنون هیچ یک از مقامات بهداشتی نیز از این ادعا‌ها حمایت نکرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده است که پوشیدن ماسک به تنهایی کافی نیست و باید پوشیدن ماسک به همراه شست‌وشوی مکرر و مناسب دست انجام شود. بسیاری از متخصصان حتی در مورد استفاده نامناسب از ماسک مانند دست زدن به آن و عدم شستن دست‌ها قبل و بعد از استفاده از ماسک، ابراز نگرانی کرده‌اند.

یافته‌های علمی حاکی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسک در برابر همه‌گیری ویروس کرونا است و سازمان‌های معتبر بهداشتی همچون سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل از بیماری‌ها نیز بر این موضوع تاکید دارند و می‌گویند پوشیدن ماسک‌های پارچه‌ای خانگی نیز در صورتی که بر اساس راهنما‌های معتبر تهیه و به روش صحیح شست‌وشو و استفاده شود دارای اثربخشی مطلوب است، اما اطلاعات موثق و شواهدی در زمینه کمی‌سازی میزان انتقال ویروس کرونا در صورت استفاده یا عدم استفاده از ماسک وجود ندارد و تاکنون هیچ کدام از سازمان‌های معتبر بهداشتی از چنین ادعا‌هایی حمایت نکرده‌اند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین