تام کاروِل؛ مخترع بستنی نَرم

تام کاروِل؛ مخترع بستنی نَرم

طی دو روز او همه ذخیره بستنی خود را فروخت و به این نتیجه رسید که می‌تواند با داشتن جایی ثابت و فروش بستنی‌های نرم سودآوری خود را افزایش دهد. در نخستین سال، بیش از ۳۵۰۰ دلار سود کرد.
کد خبر: ۸۲۵۲۶
بازدید : ۵۲۶۹
۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
تام کاروِل؛ مخترع بستنی نَرم
 
روح الله حاتمی| تام کارول با نام اصلی آتاناسیوس کارولاس (۱۴ جولای ۱۹۰۶ در آتن-۲۱ اکتبر ۱۹۹۰ در پاین پلینز نیویورک) بازرگان و کارآفرین آمریکایی-یونانی بود که بیش از هر چیز به دلیل ابداع و توسعه نوعی بستنی با نام بستنی نرم (soft ice cream) در شمال خاوری ایالات‌متحده شهرت یافت. او موسس برند کارول و نیز مبدع مفهوم فرانشیز (دادن امتیاز حق استفاده از نام تجاری) بود.
 
او در سال ۱۹۲۹ با قرض گرفتن پانزده دلار (برابر با ۲۰۰ دلار کنونی) از اگنس، همسر آینده خود، یک کامیون خرید و با آن شروع به خرده‌فروشی بستنی در‌هارتسدیل نیویورک کرد. کامیون حمل بستنی کارول در روز یادبود (از جمله تعطیلات سراسری در آمریکا) ۱۹۳۴، در همین منطقه پنچر شد.
 
کارول کامیون را به یک پارکینگ روباز در کنار یک فروشگاه ظروف سفالی منتقل کرد و شروع به فروش بستنی‌های در حال آب شدن خود کرد. صاحب سفالگری به کارول اجازه داد تا از برق مغازه‌اش استفاده کند. طی دو روز او همه ذخیره بستنی خود را فروخت و به این نتیجه رسید که می‌تواند با داشتن جایی ثابت و فروش بستنی‌های نرم سودآوری خود را افزایش دهد. در نخستین سال، بیش از ۳۵۰۰ دلار سود کرد.

تاسیس برند کارول به عنوان یک حق امتیاز انحصاری
در ۱۹۳۶، کارول مغازه سفالگری یاد شده را خرید و آن را به یک کیوسک بستنی کنار راهی تبدیل کرد و از همین مغازه خرده‌فروشی بود که کارول شروع به توسعه و بازاریابی بستنی نرم خود کرد. در همین سال او شرکت برند کارول را تاسیس کرد و یک دستور سری ساخت بستنی‌های سافت ابداع کرد.
 
در ۱۹۳۹ به درآمد ۶۰۰۰ دلار نائل شد. در اوایل دهه ۱۹۴۰، او شروع به مسافرت کرد تا بستنی‌های نرم خود را در کارناوال‌ها بفروشد در حالی که همسرش اگنس مغازه هارتسدیل را می‌چرخاند.

طی جنگ جهانی دوم او کیوسک‌های بستنی فروشی را در فورت براگ واقع در کارولینای شمالی راه‌اندازی کرده و در فناوری سردسازی تخصص یافت. او یخچالی را با عنوان «کاستاردکینگ» اختراع و به ثبت رساند که در ۱۹۴۷، ۷۱ دستگاه از آن را از قرار هر یک ۲۹۰۰ دلار فروخت؛ اما برخی از خریداران نتوانستند بدهی خود را به وی پرداخت کنند.
 
کارول پس از بررسی‌هایی که در مورد این فروشندگان بستنی انجام داد متوجه شد که کسب و کار این افراد به دلیل واقع شدن در محلات فقیرنشین و نیز عدم رعایت استاندارد‌های بهداشتی بازدهی اندکی داشته است. در نتیجه کارول تصمیم گرفت تا با مشتریان یخچال‌های خود در زمینه فروش بستنی شریک شود. او بعد‌ها مدعی شد که این امر او را به ابداع مفهوم فرانشیز رساند.
 
تام کاروِل؛ مخترع بستنی نَرم
فروش حق امتیاز (فرانشیز) و تبلیغات
در ۱۹۴۹ کارول شروع به صدور حق استفاده از نام تجاری «کارول داری-فریز» کرد و در اوایل دهه ۵۰ این شرکت بیش از ۵۰ از مغازه در اختیار خود داشت. کسانی که می‌خواستند از چنین نامی استفاده کنند باید یک دوره ۱۸ روزه آموزشی را در «کالج شناخت بستنی کارول» می‌گذراندند.

در ۱۹۵۵ کارول شروع به ضبط آگهی‌های بازرگانی رادیویی خود کرد. یک روایت به اثبات نرسیده می‌گوید که او در نیویورک در حالی که داشته رانندگی می‌کرده است یک آگهی برای یکی از مغازه‌های کارول می‌شنود که در آن آگهی، از محل مغازه مزبور چیزی گفته نمی‌شود.
 
پس سریعا به سمت ایستگاه رادیویی رفته و شروع به ضبط آگهی خود می‌کند. چه این داستان را باورکنیم چه نه، از ۱۹۵۵ به این سو کارول، خود تقریبا همه آگهی‌های مربوط به شرکتش را ضبط کرد. صدای بم و جذابیت شخصی کارول در موفقیت کسب و کارش، فاکتور‌های مهمی به شمار می‌رفت.

شرکت کارول در سرو کردن کیک بستنی‌هایی با اشکال حیوانات مختلف تخصص داشت. دو نوع بسیار مشهور از ابداعات کارول در زمینه بستنی عبارت بود از «فاجی د. وال: Fudgie The Whale» و «کوکی پوس: Cookie Puss».

کارول در ۱۹۹۰ در پاین پلینز نیویورک در گذشت و در کنار همسرش اگنس در گورستانِ فرن کلیف واقع در‌هارتسدیل، که فقط چند مایل دورتر از همان نقطه‌ای بود که کارش را در ۱۹۲۹ از آنجا شروع کرده بود، به خاک سپرده شد.

در اکتبر ۲۰۰۹ برادرزاده کارول، پاملا کارول با ارائه اسنادی به دادگاه خواهان نبش قبر و کالبدشکافی کارول شد. او مدعی بود که عمویش از سوی کارکنانی که نسبت به اختلاس آن‌ها بدگمان شده بوده، مسموم یا خفه شده است، اما دادگاه این درخواست را رد کرد.
 
اکنون شرکت کارول بخشی از «فوکوس برندز» بوده و بیش از ۵۰۰ شعبه در برخی ایالات و کشور‌ها – از جمله در خاورمیانه-دارد و در عین حال در بیش از ۸۵۰۰ سوپرمارکت کیک بستنی‌های خود را عرضه می‌کند.
 
از سال ۲۰۰۱ در تملک «گروه سرمایه‌گذاری روارک» بوده و به عنوان جزئی از فوکوس برندز فعالیت می‌کند. در سال ۲۰۲۰ وب‌سایت کارول از فعالیت ۴۰۰ شعبه خود در بیش از ۲۰ ایالت و بیش از ۱۰ کشور خبر داد.
 
تام کاروِل؛ مخترع بستنی نَرم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین