پرویز فتاح گزینه احتمالی اصولگرایان برای ۱۴۰۰ خواهد بود؟

پرویز فتاح گزینه احتمالی اصولگرایان برای ۱۴۰۰ خواهد بود؟

تحرکات هفته‌های اخیر و موضع گیری‌های فعالان جناح راست نشان می‌دهد که حضور پرویز فتاح، سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی و محمود احمدی نژاد جدی‌تر از دیگران است. در این میان نام محمد باقر قالیباف و سید ابراهیم رئیسی هم به چشم می‌خورد، اما به دلیل حضور در دو قوه، به نظر می‌رسد که احتمال حضور آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری بسیار کم باشد.
کد خبر: ۸۳۱۰۹
بازدید : ۵۲۵۱
۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
پرویز فتاح گزینه احتمالی اصولگرایان برای ۱۴۰۰ خواهد بود؟
 
فرادید| پرویز فتاح رئیس کنونی بنیاد مستضعفان و رئیس پیشین کمیته امداد که در طول دو دوره اخیر ریاست جمهوری همواره نامش به عنوان نامزد احتمالی سر زبان‌ها می‌افتاد، حالا به نظر می‌رسد که جبهه اصولگرایان این بار با نگاه جدی تری به حضور پرویز فتاح در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ چشم دوخته است.

به گزارش فرادید، احتمال دهندگان حضور پرویز فتاح تنها به تحلیلگران سیاسی داخل کشور ختم نمی‌شوند بلکه در طول یک سال اخیر برخی از رسانه‌های خارجی نیز در مورد احتمال بالای حضور پیروز فتاح در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم با حمایت جبهه اصولگرایان گزارش ها وتحلیل هایی منتشر کرده اند.  

سایت خبری "۲۴ امارات" سال گذشته پس از انتخاب فتاح به عنوان رئیس بنیاد مستضعفان در گزارشی تحلیلی نوشته بود که "سبک زندگی ساده و متوسط فتاح، مطیع بودن او در برابر رهبری، روابط عمیق او با سپاه و سال‌های خدمت‌اش به فقرا به همراه تجربه مدیریتی که کسب کرده همگی سبب شده‌اند تا او به گزینه‌ای مهم و احتمالی برای نامزدی احتمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری تبدیل شود. "

این سایت همچنین نوشت که "می‌توان او را چهره‌ای به روز شده و تکامل یافته از احمدی‌نژاد و به عنوان احمدی‌نژادی تازه معرفی کرد. "

در تازه‌ترین تحلیل هم روزنامه شرق به نقل از "میدل‌ایست" آورده است که " این رسانه خبری در یک مقاله به پیروزی احتمالی «پرویز فتاح» رئیس فعلی بنیاد مستضعفان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ پرداخته و مدعی شده نظرسنجی‌های اخیر در بین اصولگرایان، "فتاح" را در بین چهار کاندیدای مشهور نشان داده و جبهه پایداری به‌عنوان حامی اصلی او مطرح شده است. "

البته این احتمال‌ها در حالی است که فتاح دی ماه سال گذشته، که مباحثی در مورد ارتباط سفر‌های استانی و حضورش در انتخابات مطرح شده بود، در پاسخ گفته بود هیچ قصدی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارد و قصدش خدمت در بنیاد است و اگر سفر‌های استانی را انجام می‌دهد بر اساس نیاز بنیاد بوده و هیچ برنامه‌ای در این خصوص ندارد.

اما با گذشت ۶ ماه از این اظهار نظر، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد در دولت احمدی نژاد، اوایل تیرماه سال جاری از فتاح و جلیلی به عنوان گزینه احتمالی اردوگاه اصولگرایان نام برد. او گفته بود که از قالیباف، رئیسی، فتاح و جلیلی به عنوان نامزد‌های نهایی نام برده می‌شود، البته روسای دو قوه احتمال کمی برای حضورشان وجود دارد.

نکته قابل توجه اینجاست که پرویز فتاح ۶ مرداد در اظهارنظری دوباره در مورد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفته بود که بنیاد مستضعفان در انتخابات پیش رو دخالت نمی‌کنند.

اما او این بار در مورد حضور و یا عدم حضورش در انتخابات ریاست جمهوری حرفی نزد و این گونه به ذهن‌ها متبادر شد که پرویز فتاح در حال آماده شدن برای انتخابات ۱۴۰۰ است.
 
پرویز فتاح گزینه احتمالی اصولگرایان برای ۱۴۰۰ خواهد بود؟

فتاح و رقیبان احتمالی در اردوگاه اصولگرایان

تحرکات هفته‌های اخیر و موضع گیری‌های فعالان جناح راست نشان می‌دهد که حضور پرویز فتاح، سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی و محمود احمدی نژاد جدی‌تر از دیگران است. در این میان نام محمد باقر قالیباف و سید ابراهیم رئیسی هم به چشم می‌خورد، اما به دلیل حضور در دو قوه، به نظر می‌رسد که احتمال حضور آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری بسیار کم باشد.

البته قالیباف و رئیسی هر دو در طول هفته‌های اخیر اعلام کرده اند که در انتخابات پیش رو نامزد نخواهند شد. اما فتاح، ضرغامی، جلیلی و احمدی نژاد همچنان به عنوان نامزد‌های بالقوه اردوگاه اصولگرایان در انتخابات پیش رو مطرح هستند.

برخی اصولگرایان و نزدیکان احمدی نژاد معتقدند که او وارد کارزار انتخابات خواهد شد. محمد حسن قدیری‌ابیانه ازجمله همین افرادی است که هفته‌های اخیر گفته مطمئن است احمدی‌نژاد نام‌نویسی می‌کند.   عباس امیری‌فر روحانی نزدیک به احمدی‌نژاد هم پیش‌بینی کرده که احمدی‌نژاد همچون سال ۹۶ که همراه بقایی نام‌نویسی کرد، این بار همراه با غلامحسین الهام وارد میدان شود.

صادق زیباکلام، تحلیل‌گر سیاسی نیز از جمله کسانی است که معتقد است احمدی‌نژاد به نمایندگی از جریان بهار وارد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خواهد شد.

البته بسیاری معتقدند که در صورت ثبت نام احمدی نژاد، همچون دوره پیشین صلاحیت او برای انتخابات تایید نخواهد شد.  

اما از میان سه ضلع جلیلی، ضرغامی و فتاح دو ضلع سابقه بهاری بودن را درکارنامه داشته اند. سعید جلیلی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی و فتاح به عنوان وزیر نیرو. اما اینکه کدام یک می‌تواند موفق به دریافت آرای مردمی شود، جای بحث و بررسی دارد.

نکته دیگر جلیلی و فتاح این است که در حال حاضر این دو برای حفظ جایگاه خود میان هم حزبی‌ها سعی می‌کنند از احمدی نژاد فاصله بگیرند. البته فتاح در عمل سعی کرده مانند دیگر مردان احمدی نژاد نباشد و خیلی دست به سیاسی کاری و انتصاب‌های جناحی نزند. او به نوعی سعی کرده متعادل رفتار کند.  

با این حال در این دوره از انتخابات، اردوگاه اصولگرایان به دنبال چهره‌ای است که از پایگاه رای مناسب و مقبولیت عمومی برخوردار باشد. با این وجود به نظر می‌رسد که ازمیان تمامی نام‌هایی که به عنوان نامزد انتخاباتی جناح راست از آن‌ها اسم برده می‌شود، تنها فتاح به واسطه حضورش در کمیته امداد و بنیاد مستضعفان و ارتباط گسترده با طیف محروم جامعه در طول سال‌های اخیر، شانس نامزدی نهایی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را دارد.  

پرویز فتاح گزینه احتمالی اصولگرایان برای ۱۴۰۰ خواهد بود؟
برخی از ناظران هم معتقدند که پرویز فتاح شباهت‌هایی به محمود احمدی نژاد دارد و به واسطه حضورش در این دو نهاد می‌تواند شعار‌های عدالت محورانه دولت نهم و دهم را دوباره در ذهن‌ها متبادر کند. درواقع این ناظران معتقدند که فتاح نسخه اصلاح شده احمدی نژاد است. از همین رو می‌تواند بخشی بزرگی از جامعه را با خود همراه و انتخابات سال ۸۴ را دوباره تکرار کند.

البته فعالان سیاسی می‌گویند در صورتی که سیدحسن خمینی به عنوان نامزد اردوگاه اصلاح طلبان حاضر شود و پرویز فتاح هم اردوگاه اصولگرایان را نمایندگی کند، احتمال تکرار انتخابات سال ۸۴ وجود دارد.

با این حال تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کمتر از ۱۰ ماه باقی مانده است و باید منتظر نشست ودید که در ماه‌های آتی چه تحولاتی در اردوگاه دو جناح رخ می‌دهد.   
 
 ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین