حیواناتِ دلتنگ و دلگیر در دوران کرونا

حیواناتِ دلتنگ و دلگیر در دوران کرونا

وقتی دیدیدم که شامپانزه‌ها خیلی دلگیر و افسرده‌اند، یک تلویزیون روی دیوار قفس‌شان نصب کردیم.» یکی از آن‌ها روی کاناپه‌ای لم داده و درحالی که تربش را گاز می‌زند تلویزیون تماشا می‌کند.
کد خبر: ۸۳۳۸۰
بازدید : ۱۹۷۱۰
۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
حیواناتِ دلتنگ و دلگیر در دوران کرونا
 
گردانندگان باغ وحش‌ها در سراسر دنیا می‌گویند پس از قرنطینه سراسری و تعطیلی مراکز تفریحی، حیوانات باغ وحش‌ها گرچه گاه نفسی از سر آسودگی کشیده اند، اما اکثراً «تنها» و دلگیر شده‌اند.

تغییر رفتار جانوران، از خودآزاری تا افزایش زادوولد
شامپانزه‌ها و جگوار‌های باغ وحش اوکلند در ایالات متحده، حالا به جا‌هایی در پارک عظیم وحش سرک می‌کشند که پیش‌تر آنجا نمی‌رفتند. از سوی دیگر شیر‌های باغ وحش سیدنی پس از کمتر شدن بازدیدکنندگان بیش از پیش با هم بازی می‌کنند، همچنین در این میان، زاد ولد برخی گونه‌ها از جمله پاندا‌ها هم در آرامش بیشتر شده است.

خرس‌ها و خوکچه‌هایی که دلشان برای بچه‌ها تنگ شده، برای جلب توجه سراغ کارکنان باغ وحش می‌روند و گاه طوری به آن‌ها نگاه می‌کنند که عادت داشتند همانطور به بازدیدکنندگان خیره شوند.

طوطی کاکلیِ باغ وحش می‌کانتی در آمریکا هم آنقدر از تنها ماندن مضطرب شده، که شروع به خودآزاری کرده و پر‌های زیر گلوی خود را کنده است.

از دنبال کردن پرندگان مهاجر تا تماشای کارتون
مسئولان این باغ وحش‌ها شیوه‌های مختلفی را برای مشغول نگاه داشتن حیوانات در پیش گرفته اند. مسئول مراقبت از گوریل‌های باغ وحش لندن می‌گوید: «این اواخر فقط دسته‌ای مرغابی وحشی به باغ وحش آمده بود و دو گوریل ما خوشحال بودند که می‌توانستند دنبالشان کنند، البته هیچ‌وقت آن‌ها را نگرفتند.»

تارا هامفری، یکی از مسئولان همین باغ وحش می‌گوید: «برای خدنگ‌ها (نوعی از راسوها) بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای داریم که باعث می‌شود آن‌ها مهارت‌های خاص‌شان را در ردیابی و تعقیب به‌کار بگیرند.»

در پارک حیات وحش اورانای نیوزلند هم اسب‌های آبی و زرافه‌ها هنوز چشم‌به‌راه گردشگران هستند.
 
حیواناتِ دلتنگ و دلگیر در دوران کرونا
به‌گفتهٔ ناتان هاوک، سخنگوی این پارک بسیاری از گونه‌های کمیاب هم دلتنگ حضور آدمی هستند و کارکنان پارک ناگزیر شده اند شیوه‌هایی برای جلب توجه و سرگرم کردن این حیوانات پیدا کنند.
 
آن‌ها ترفند‌هایی به کار می‌برند نظیر اسپری کردن موادی با بوی خاص در محل زندگی شیر‌ها یا طعمه گذاری‌هایی با مسیر‌های کمی پیچیده و گاه پخش صدا‌های ناآشنا که سبب شود حیوان هوشیار و آماده بماند.

در باغ وحشی در روسیه، یک زوج شامپانزه، در غیاب تماشاگران، خود به تماشای کارتون‌هایی نظیر شیرشاه نشسته‌اند.

آندری گوربان، مسئول مراقبت آن‌ها می‌گوید: «وقتی دیدیدم که شامپانزه‌ها خیلی دلگیر و افسرده‌اند، یک تلویزیون روی دیوار قفس‌شان نصب کردیم.» یکی از آن‌ها روی کاناپه‌ای لم داده و درحالی که تربش را گاز می‌زند تلویزیون تماشا می‌کند.

ماهی‌ها هم دلتنگ می‌شوند
آنسوتر در ژاپن، مسئولان آکواریوم عظیم سومیدا از مردم خواسته اند از طریق تماس تصویری با آکواریوم، با مارماهی‌ها ارتباط برقرار کنند تا این موجودات بسیار حساس حضور آدمی را از نو احساس کنند.
 
حیواناتِ دلتنگ و دلگیر در دوران کرونا
لیندا هاردویک، مدیر روابط عمومی باغ وحش فونیکس آریزونا می‌گوید آن‌ها متوجه شده‌اند که به‌خصوص تعدادی از حیواناتِ بیشتر «اجتماعی»‌شان، از جمله «مرغ مینای بالی» از نبود مردم و بازدیدکنندگان چندان خوشحال نیستند و کارکنان باغ وحش حالا بیشتر به آن‌ها سر می‌زنند.

آن‌ها همچنین بشکه‌ای چوبی را در استخر محوطهٔ زندگی ببرشان انداخته اند تا این حیوان هم با بازی و شنا کمی سر حال بیاید. مسئولان باغ‌وحش‌ها و پارک‌های طبیعت امیدوارند بتوانند با این شیوه‌ها حیوانات را تا زمانیکه دوباره سروکلهٔ بازدیدکنندگان پیدا شود سرحال و قبراق نگاه دارند.
 
منبع: یورو نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه