تغییر گلبول‌های سفید خون در کودکان مبتلا به کرونا

تغییر گلبول‌های سفید خون در کودکان مبتلا به کرونا

با توجه به مقاله پیشتر چاپ شده‌ای که هنوز مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است، آن‌ها دریافتند که تغییرات عمده‌ای در مونوسیت (نوعی گلبول سفید) بیماران مبتلا به بیماری سندرم التهابی چند سیستمی (PIMS-TS) و کاوازاکی صورت گرفته است.
کد خبر: ۸۳۴۶۳
بازدید : ۹۳۱۰
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
تغییر گلبول‌های سفید خون در کودکان مبتلا به کرونا
بیماری سندرم التهابی چند سیستمی و کاوازاکی با بیماری ویروس کرونا مرتبط است
 
پزشکان با مطالعه یک بیماری تأثیرگذار بر کودکان که به ویروس کرونا مرتبط است دریافته اند که تغییرات قابل توجهی در گلبول‌های سفید این بیماران به وجود آمده است. این تحقیق جدید نشان می‌دهد، که شاید این یافته‌ها به پزشکان کمک کند تا میزان مقاومت یک فرد در برابر درمان‌های فعلی را پیش‌بینی کنند.

گزارشات به دست آمده از سراسر جهان (که بریتانیا را هم شامل می‌شود) حاکی از آن است که کودکان در طول همه‌گیری ویروس کرونا به یک سندرم التهابی چند سیستمی جدید مبتلا شده‌اند. علائم این بیماری تب و التهاب است و متخصصان گقته اند که این بیماری بسیار نادر است.

سندرم التهابی چند سیستمی کودکان (PIMS-TS) که در حال حاضر با عفونت سارس-کووید-۲ ارتباط دارد یک بیماری جدید است و با بیماری کاوازاکی و همچنین سندرم شوک سمی (توکسیک) ویژگی‌های مشترکی دارد. دانشمندان نمونه‌های خونی کودکان مبتلا به این بیماری را که در طول قرنطینه ویروس کرونا در بریتانیا در بیمارستان اطفال بیرمنگام پذیرش شده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

با توجه به مقاله پیشتر چاپ شده‌ای که هنوز مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است، آن‌ها دریافتند که تغییرات عمده‌ای در مونوسیت (نوعی گلبول سفید) بیماران مبتلا به بیماری سندرم التهابی چند سیستمی (PIMS-TS) و کاوازاکی صورت گرفته است.

دکتر گراهام تیلور نویسنده ارشد و همراه گفت: این تحقیق برای اولین بار نشان می‌دهد «هر دو بیماری با تغییرات بسیار زیاد در تعداد مونوسیت‌ها و آرایش ژنتیکی‌شان مشخص می‌شوند.» دکتر تیلور از مرکز ایمنی‌شناسی و ایمنی‌درمانی در دانشگاه بیرمنگام گفت: «نتایج ما نیازمند تأیید در یک گروه وسیع‌تر از بیماران است، اما تغییراتی که شاهدش بوده ایم احتمالا بسیار مرتبط است.»

او گفت: «این یافته‌ها احتمالا کمک می‌کند تا میزان مقاومت کودکان در برابر بیماری سندرم التهابی چند سیستمی و کاوازاکی را پیش‌بینی کنیم و همچنین روش‌های درمانی جایگزین برای هر دو بیماری را نیز بشناسیم.» محققان ۹ کودک با نشانه‌های سندرم التهابی را که بین ماه‌های آوریل و مه سال۲۰۲۰به بیمارستان زنان و اطفال بیرمنگام مراجعه کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

هفت مورد آن‌ها که به مرکز بهداشت و مراقبت‌های اطفال رویال کالج بریتانیا مراجعه کرده بودند بیماری سندرم التهاب چند سیستمی داشته، اما پادتن کووید-۱۹ را نداشتند. دو کودک هم نشانه‌های ابتلا به کاوازاکی داشتند که آن‌ها هم فاقد پادتن کرونا بودند.

دکتر بارنی شولفیلد مشاور مراقبت‌های ویژه کودکان از بنیاد تراست وزارت بهداشت و درمان در بیمارستان زنان و کودکان بیرمنگام گفت: «کودکان بیمار مبتلا به سندرم التهاب چند سیستمی در سراسر جهان که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری اند نیاز به تحقیق اضطراری برای درک این بیماری نادر دارند که زندگی‌شان را به طور بالقوه دستخوش تغییر کرده است.»

او گفت: «گروه دانشگاه بیرمنگام برای شناسایی اهداف احتمالی درمان به سرعت بررسی و تحلیل‌های جدید و عمیقی را انجام داده است.»

این بیماری نادر با بیماری ویروس کرونا مرتبط بوده است. در تحقیقات بریتانیا کودکانی که با علائم مشابه ابتلا به بیماری کاوازاکی بستری شدند در آزمایش پادتن کووید-۱۹ مثبت بوده‌اند. علائم این بیماری نوظهور شامل تب، التهاب و همچنین شواهدی از نارسایی اعضایی است که منجر به اختلال در عملکرد قلب، فشار خون پائین و تشنج‌های مرگ‌آور می‌شوند.

از ماه ژوئیه تا به حال ۳۰۰ مورد از این بیماری کودکان در بریتانیا تشخیص داده شده است. گزارش‌هایی از کودکانی که این علائم را بروز داده اند در سایر مناطق اروپا و در ایالات متحده در زمان همه‌گیری ویروس کرونا ارائه شده است و برخی از آن‌ها (در نیویورک و فرانسه) پس از نشان دادن علائم مشابه بیماری کاوازاکی درگذشتند؛ علائمی نظیر التهاب رگ‌های خونی که بیشتر کودکان زیر پنج سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین