اعدام؛ مجازات تجاوز جنسی در بنگلادش

اعدام؛ مجازات تجاوز جنسی در بنگلادش

مردم معترضی که به دلیل ویدئوی هفته گذشته به خیابان‌ها آمده‌اند، خواهان تشکیل سریع‌تر دادگاه‌ها و تغییر در روش پیگرد قانونی و رسیدگی به پرونده‌های تجاوز جنسی شده‌اند.
کد خبر: ۸۵۸۲۳
بازدید : ۵۰۶۸
۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰
مجازات اعدام برای تجاوز جنسی در بنگلادش
 
دولت بنگلادش قصد دارد برای جرم تجاوز جنسی حکم اعدام تعیین کند؛ این تصمیم دولت در پی چندین روز تظاهرات علیه بالا بودن موارد خشونت جنسی علیه زنان در این کشور صورت گرفته است.

انیس‌الحق، وزیر دادگستری بنگلادش، گفت که رئیس‌جمهوری فردا، سه‌شنبه (۱۳ اکتبر/۲۲ مهر)، فرمان اجرایی شدن این قانون را صادر خواهد کرد. هفته گذشته، انتشار ویدئویی از حمله خشونت‌آمیز گروهی به یک زن ۳۷ ساله که در شبکه‌های اجتماعی بطور وسیعی منتشر شد، خشم گسترده مردم بنگلادش را برانگیخت.

فعالان مدنی می‌گویند که در سال جاری میلادی دست کم هزار مورد تجاوز جنسی در این کشور گزارش شده است. به گفته فعالان حقوق بشر، آمار محکومیت‌ها در این زمینه خیلی پایین است و بسیاری از موارد هم به دلیل ترس زنان از بدنامی و انگ اجتماعی حتی گزارش نمی‌شوند.

مردم معترضی که به دلیل ویدئوی هفته گذشته به خیابان‌ها آمده‌اند، خواهان تشکیل سریع‌تر دادگاه‌ها و تغییر در روش پیگرد قانونی و رسیدگی به پرونده‌های تجاوز جنسی شده‌اند.

براساس تحقیقی که توسط کمیسیون ملی حقوق بشر بنگلادش صورت گرفته است، زنی که در ویدئو پخش شده در شبکه‌های اجتماعی در منطقه‌ای در جنوب شرقی کشور به او حمله شده، بطور مکرر مورد تجاوز قرار گرفته است.

پس از انتشار این ویدئو، هشت مرد بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود که یک زن دیگر در خوابگاهی در شمال کشور، مورد تجاوز گروهی قرار گرفت. در این پرونده هم چندین عضو جناح دانشجویی حزب حاکم بازداشت شده اند.

تظاهرات بی‌سابقه در چند روز گذشته بنگلادش را به شدت به لرزه درآورد. تظاهرکنندگان پلاکارد‌هایی حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود "متجاوزان را اعدام کنید" و "به متجاوزان رحم نکنید". در داکا، پایتخت، هم یک چوبه دار نمادین برپا کردند.

دولت هم، در پاسخ مستقیم به خواست تظاهرکنندگان، تصمیم گرفت به دلیل تعطیلی جلسات پارلمان، با فرمان خود اجرایی شدن قانون را تصویب کند.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین