بلوای ادامه دار استیضاح حسن روحانی؛ ماجرا چیست؟

بلوای ادامه دار استیضاح حسن روحانی؛ ماجرا چیست؟

گفته‌های حسن روحانی در مورد "صلح به موقع" امام حسن (ع) تنها به واکنش رسانه‌های اصولگرا ختم نشد و پس از آن بسیاری از نمایندگان اصولگرای مجلس و فعالان سیاسی جناح راست خواستار استیضاح حسن روحانی شدند.
کد خبر: ۸۶۰۹۰
بازدید : ۴۷۲۸
۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
بلوای ادامه دار استیضاح حسن روحانی؛ ماجرا چیست؟
 
فرادید| ماجرا از آنجا آغاز شد که حسن روحانی روز‌های گذشته موضوع صلح امام حسن (ع) و ضرورت توجه به خواست اکثریت مردم را پیش کشید. این مسئله باعث شد تا رحسین شریعتمداری در روزنامه کیهان به انتقاد از روحانی بپردازد. اما این پایان ماجرا نبود و پس از آن برخی از نمایندگان مجلس به این جنجال دامن زنند و بحث استیضاح حسن روحانی را پیش کشیدند. حالا هم این بلوا ادامه یافته و واکنش دولتی‌ها و برخی از فعالان سیاسی را به دنبال داشته است.   

به گزارش فرادید، حسن روحانی چهارشنبه هفته گذشته و به مناسبت شهادت امام حسن (ع) به مسائل صدر اسلام اشاره کرد تا از این راه موضوع "صلح به موقع" و "جنگ به موقع" را مطرح کند.

 او ابتدا از پیامبر اسلام به عنوان یک الگو یاد کرد که هم "عملیات تهاجمی داشت و هم عملیات تدافعی، هم پیروزی و هم جنگ داشته است.

البته روحانی به صلح امام حسن مجتبی (ع) نیز اشاره کرد که همواره یکی از کنش‌های صدر اسلام بوده و بار‌ها و بار‌ها با نگاه و رویکرد‌های متفاوتی مورد مداقه و تحلیل قرار گرفته است. او گفت که امامان نیز اهل صلح بوده‌اند و البته تابع خواست اکثریت مردم و از صلح امام حسن مجتبی (ع) که بنا به شرایط و خواست مردم تن به صلح داد، یاد کرد.

همین حرف‌ها کافی بود تا روزنامه کیهان  یک روز بعد و در تیتریک روز پنجشنبه خود به انتقاد از حسن روحانی بپردازد.

صفحه سیاسی این روزنامه در یادداشتی نوشت: "آقای روحانی چندمین بار است که اصرار دارد صلح امام حسن (ع) را مصادره به مطلوب کند و به خیانت برخی خواص و فرماندهان لشکر در این صلح تحمیلی نپردازد؛ چرا؟! آیا فصل خیانت یارانی مانند عبید ا... بن عباس، از کتاب تاریخ آقای روحانی سرقت شده؟ یا تعمدی برای کتمان این فصل مهم وجود دارد؟! عبیدالله بن عباس، فردی با نفوذ و فرمانده لشکر امام حسن (ع) بود، اما به نصایح و هشدار‌های امام (ع) هنگام مذاکره با معاویه و عمروعاص تمکین نکرد. معاویه، هم او را فریب داد و هم با رشوه‌ای هنگفت خرید! عبیدا... به همراه هشت هزار نفر، همان وسط جنگ، به جبهه دشمن پیوست! اگر صلح و نرمش قهرمانانه، برای امام حسن (ع) تدبیری شجاعانه محسوب می‌شود، برای ابن عباس‌ها که در اطراف امام (ع) فراوان بودند، خیانت و ننگ و عار ابدی است. "
 
پس از روزنامه کیهان، این بار نوبت به مدیرمسئول روزنامه جوان رسید تا حسن روحانی را مورد انتقاد قرار دهد.
 
عبدالله گنجی در این رابطه در توئیترش نوشت: "از روحانی با لباس روحانیت برای انطباق صلح امام حسن(ع) با ایران- امریکا تعجب می‌کنم. نقطه مقابل امام حسن(ع) مسلمانان بودند و همین اطرافیان امام را دچار بحران تحلیل کرده‌بود. مساله امام حسن(ع) وحدت درون جامعه اسلامی بود و به کسی واگذار کرد که متاسفانه از نگاه برخی موجه بود. نه غیریت بیرونی."
 
بلوای ادامه دار استیضاح حسن روحانی؛ ماجرا چیست؟

ادامه جنجال؛ از استیضاح تا اعدام حسن روحانی

گفته‌های حسن روحانی در مورد "صلح به موقع" امام حسن (ع) تنها به واکنش رسانه‌های اصولگرا ختم نشد و پس از آن بسیاری از نمایندگان اصولگرای مجلس و فعالان سیاسی جناح راست خواستار استیضاح حسن روحانی شدند.
 
یکی از این نمایندگان جواد نیک‌بین، نماینده کاشمر بود که در صحن علنی مجلس به حسن روحانی حمله کرد و گفت که "رئیس‌جمهوری باید به مجلس کشانده و استیضاح شود، اما هیئت‌رئیسه طرح سؤال از او را اعلام وصول نمی‌کند. اقتدار مجلس کجا رفته است که هیچ‌کس پاسخ‌گوی وضعیت موجود نیست؛ آقای قالیباف. چرا ما نمایندگان نمی‌توانیم رئیس‌جمهور را حداقل به مجلس بکشانیم و سؤال کنیم؟ "

پس از نماینده کاشمر، علیرضا نظری، نماینده مردم شهر خمین هم در توئیترش خواستار بررسی طرح عدم کفایت و استیضاح حسن روحانی شد.
 
او در این باره نوشت: "طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس‌جمهوری آقای حسن روحانی با ۲۰ محور در حال جمع‌آوری امضا می‌باشد. کم‌کاری، ضعف، سستی، ناتوانی و عدم کفایت در اداره قوه مجریه به شکلی که آثار آن در آشفتگی، به‌هم‌ریختگی و نابسامانی امور کشور برای آحاد ملت شریف ایران مشهود و ملموس است.  
 

استیضاح کافی نیست! اعدامش کنید!

البته در این میان برخی نمایندگان پا را فراتر هم گذاشتند و خواستار اعدام حسن روحانی شدند. مجتبی ذوالنوری، نماینده قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی که همواره مخالف دیدگاه‌های حسن روحانی است، در واکنش به گفته‌های او در مورد صلح امام حسن (ع) موضوع اعدام حسن روحانی را مطرح کرد.

او در توئیترش نوشت: "جناب روحانی اگر برای توجیه مذاکره با دشمن علت صلح امام حسن (ع) با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکری می‌کنید؛ امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند. با منطق شما رهبر انقلاب باید دستور دهد هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود. "

 پس از این واکنش عجیب، مجتبی ذوالنوری بسیاری از فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب و برخی از مسئولان ارشد دولت به او تاختند و این نگاه را افراط گرایی قلمداد کردند.  

در این رابطه حسین کنعانی‌مقدمف فعال سیاسی اصولگرا گفته بود نباید اجازه داد تریبون مجلس، تریبون عقده‌گشایی عده‌ای شود؛ در واقع تریبونی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نشود. برخی از نمایندگان در تلاش‌اند نشان دهند همه مسائل و مشکلات از طرف دولت است درحالی‌که یک نماینده مجلس آشکارا از مشکلات کشور خبر دارد و می‌داند کشور با انواع مسائل و مشکلات خارجی درگیر است.
 
در این میان حتی کیهان هم از ذوالنوری انتقاد کرد و نوشت: "تعداد انگشت‌شماری از منتقدان رئیس‌جمهور، به جای نقد علمی و تاریخی یا نقد کارشناسانه سیاسی اظهارات وی درباره صلح امام حسن(ع) از ادبیاتی استفاده کردند که موجبات بهره‌برداری و جنجال‌سازی جریان تحریف را فراهم کرد.
 
حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی هم در واکنش به اظهارات رئیس کمیسیون امنیت ملی در توئیتر نوشت: "استیضاح حق اکثریت قاطع مجلس است، اما ایجاد تزلزل در حاکمیت، تضعیف دولت در زمان جنگ اقتصادی، نخ‌دادن به هر دو نامزد انتخاباتی آمریکا برای کوتاه‌نیامدن در برابر دولت فعلی ایران و تعویق هر‌گونه رفع یا کاهش تحریم‌ها تا استقرار دولت بعدی در ایران از وظایف نماینده‌ای با ۲۰۴ هزار رأی نیست. "
 
بلوای ادامه دار استیضاح حسن روحانی؛ ماجرا چیست؟
همایش استیضاح روحانی در قم!
با این وجود، در حالی که انتظار می‌رفت جنجال‌ها بر سر گفته‌های روحانی به پایان برسد، روز‌های گذشته پوستری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد قرار است روز دوشنبه ۲۸ مهرماه، همایشی در قم با حضور برخی از نمایندگان کنونی مجلس یازدهم وبرخی از فعالان سیاسی اصولگرا با موضوع استیضاح حسن روحانی برگزار شود.  

همایشی که در آن برخی فعالان سیاسی جناح راست همچون حمید رسایی، حاجی‌دلیگانی، کوشکی، غضنفری، مؤمن‌نسب، جاویدنیا، کیارش، علوی، جلال‌زاده، آصفری و... حضور داشتند و به صورت زنده از اپلیکیشن روبیکا، پیام رسان گپ و سروش هم پخش شد.

البته برگزار کنندگان، برای برپایی چنین همایشی به یکی از بیانات رهبر انقلاب درباره حق سوال و استیضاح در حوزه نمایندگان اشاره کرده اند.


موافقان روایت حسن روحانی درباره صلح امام حسن چه می‌گویند؟

در طرف مقابل مخالفت‌ها با گفته‌های حسن روحانی، برخی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و عده معدودی از فعالان سیاسی اصولگرا با روایت حسن روحانی در باره امام حسن (ع) موافق بوده و از او حمایت کرده اند.
 
عبدالله‌رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات در این باره در توئیترش نوشته است: "پیامبر اکرم هیچگاه دعوت به صلح را رد نکرد. امام حسن صلح را پذیرفت، چون اکثر پیروانش خواهان جنگ نبودند. امام رضا ولایتعهدی مامون را پذیرفت برای حفظ مذهب و پیروان. امام خمینی مدبرانه قطعنامه را پذیرفت برای اینکه جان و خاک ایران را حفظ کند. صلح یک ارزش است. "

پس از او، مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در حمایت روایت حسن روحانی در توئیترش نوشت: "پاسخ امام حسن مجتبی (ع) به حجر درباره علت صلح با معاویه: دیدم اکثر مردم طالب صلح هستند و از جنگ بیزارند و از سویی دوست نداشتم آن‌ها را بر چیزی مجبور کنم که آن را دوست ندارند، برای حفظ جان شیعیانم از جنگ کناره گرفتم. "

البته در میان محمد مهاجری روزنامه‌نگار اصولگرا هم به تندرو‌ها تاخته و هم به نوعی از حسن روحانی حمایت کرده است. او دراین باره در توئیترش نوشته است: "وقتی امام مجتبی (ع) صلح با معاویه را امضا کرد، عده‌ای ایشان را با لفظ «خوارکننده مسلمانان» خطاب کردند. اگر دلواپس‌های امروز، آن روز بودند، جز این با امام، رفتار می‌کردند؟! همچنین اگر دلواپس‌های امروز خراسان، زمان امام رضا (ع) بودند، با آن حضرت به‌خاطر ولایتعهدی مامون چه می‌کردند؟! "
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین