روبات‌ها جایگزین "قُضات" می‌شوند؟!

روبات‌ها جایگزین "قُضات" می‌شوند؟!

مائوری فکر می‌کند که هوش مصنوعی همچنین در جلسات کیفری و مدنی در شورای حل اختلاف دادگاه عمومی، دادگاه‌های شهر‌ها و دادگاه‌های خانواده جایگزین قضات انسانی خواهد شد.
کد خبر: ۸۶۱۴۶
بازدید : ۸۸۳۴
۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵
روبات‌ها جایگزین
 
به گفته یک کارشناس هوش مصنوعی روبات‌هایی که زبان بدن متهم را برای شناسایی علائم جرم تجزیه و تحلیل می‌کنند، تا سال ۲۰۷۰ جایگزین قضات خواهند شد.
 
«ترنس مائوری» نویسنده و سخنران حوزه هوش مصنوعی، معتقد است که این دستگاه‌ها قادر خواهند بود علائم جسمی و روانی عدم صداقت را با دقت ۹/ ۹۹ درصد تشخیص دهند. او ادعا می‌کند که آن‌ها مودب خواهند بود، به راحتی به هر زبان شناخته‌شده صحبت خواهند کرد و قادر به تشخیص علائمی از دروغ خواهند بود که توسط انسان قابل تشخیص نیست.
 
روبات‌های قاضی مجهز به دوربین‌هایی خواهند بود که الگو‌های گفتاری نامنظم، افزایش غیرمعمول دمای بدن و حرکات دست و چشم را ضبط و شناسایی می‌کنند. سپس این داده‌ها توسط روبات‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند تا یک قضاوت بدون خطا درباره اینکه آیا یک متهم یا شاهد واقعیت را بیان می‌کند یا خیر، ارائه کنند.

به گزارش تلگراف، براساس تحقیق دو ساله مائوری که قرار است سال آینده منتشر شود، او انتظار دارد که در ۵۰ سال آینده استفاده از روبات‌ها در اکثر جلسات جنایی و مدنی در انگلیس و ولز معمول باشد.
 
مائوری که مدیر موسسه Hack Future Lab است، در ادامه گفت: هوش مصنوعی با انجام مشکلات پیچیده با سطحی از ثبات و سرعت که با هوش انسانی قابل مقایسه نیست، در شیوه زندگی و کار مردم تغییراتی بی‌سابقه ایجاد کرده است. در یک شرایط قانونی، هوش مصنوعی شکل جدید و عادلانه‌تری از عدالت دیجیتال را آغاز خواهد کرد که به موجب آن احساسات، تعصب و خطا‌های انسانی دیگر رخ نخواهند داد.
 
به‌دلیل حضور آن‌ها جلسات دادرسی سریع‌تر انجام خواهد شد و افراد بیگناه دیگر به جرمی که مرتکب نشده‌اند محکوم نخواهند شد.
 
البته روبات‌ها جای قضات ارشد را نخواهند گرفت، زیرا برای تعیین رویه قضایی، ایجاد قوانین جدید و نظارت بر درخواست‌ها به آن‌ها احتیاج داریم و در حالی که وکیل مدافع‌ها برای بحث در مورد موکل خود ایمن خواهند بود، سایر نقش‌های حقوقی از جمله مشاوران قضایی، مدیران حقوقی، دستیاران وکلا، دستیاران وکلای حقوقی و دفترداران دادگاه تا سال ۲۰۷۰ جای خود را به روبات‌ها خواهند داد.
 
مائوری فکر می‌کند که هوش مصنوعی همچنین در جلسات کیفری و مدنی در شورای حل اختلاف دادگاه عمومی، دادگاه‌های شهر‌ها و دادگاه‌های خانواده جایگزین قضات انسانی خواهد شد. سال گذشته «دیوید گاوک»، وزیر دادگستری پیشین انگلیس نیز گفت که هوش مصنوعی می‌تواند ابزار‌های ساده‌ای برای نشان دادن عدالت فراهم کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین