اکوسیستمِ منحصربه‌فرد قطب‌جنوب؛ تهدید‌شده و زندگی‌بخش

اکوسیستمِ منحصربه‌فرد قطب‌جنوب؛ تهدید‌شده و زندگی‌بخش

«هر یک از موجودات قطب جنوب شاهدی است بر شاهکار تکامل - ماهی‌هایی که ضدیخ تولید می‌کنند، عنکبوت‌های دریایی به اندازه بشقاب‌های غذاخوری – هر کدام از این مخلوقات به شدت خودشان را با هوای سخت قطب جنوب سازگار کرده‌اند. اما داستان قطب جنوب درباره این مخلوقات نیست. این مخلوقات فقط سفیران قطب جنوب هستند. سرنوشت قطب جنوب، سرنوشت سیاره است. داستان قطب جنوب، داستان ماست. داستان تقلای ما برای تضمین آینده.»
کد خبر: ۸۶۱۸۱
بازدید : ۷۹۸۶
۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
فرادید| اقیانوس منجمد جنوبی یکی از خشن‌ترین مناطق زیستی و درعین‌ حال یکی از حیات‌بخش‌ترین مناطق روی سیاره زمین است. مجموعه تصاویری که کریستینا میترمیر، پاول نیکلن و جان ولر ثبت کرده‌اند به شما می‌گوید چرا این ناحیه از زمین چنین خصوصیاتی دارد.
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
پنگوئن‌های امپراتور، کِیپ واشنگتن، دریای راس، قطب جنوب
جان ولر: «این فرصت برای ما به وجود آمده تا یکی از بزرگترین اقدامات محافظت از محیط‌زیست دریایی در تاریخ بشریت را انجام دهیم. درحال‌حاضر، کمیسیون محافظت از منابع زنده دریایی قطب جنوب سه طرح بزرگ را برای محافظت از مناطق محافظت‌شده دریایی در اقیانوس منجمد جنوبی پیشنهاد داده است، این سه منطقه شامل منطقه شبه‌جزیره قطب جنوب، دریای وِدِل و شرق قطب جنوب است. این برنامه‌ها فقط برای محافظت از جانوران قطب جنوب نیست بلکه برای محافظت از آینده سیاره ضروری است.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
پنگوئن‌های امپراتور در تِرا نوا، دریای راس
پاول نیکلن: «پدیده فراز جوشی که باعث می‌شود مواد مغذی از عمق دریا به سطح بیاید و همین‌طور برخورداریِ ۶‌ماهه از نور روز باعث شده که قطب جنوب بزرگترین جمعیت فیتوپلانکتون‌ها را داشته باشد که منبع غذا برای کریل‌های قطب جنوب هستند. توده‌زیستیِ کریل‌ها در قطب جنوب بیشتر از هر جاندار دیگری در سراسر کره زمین است؛ و دقیقاً به واسطه این مخلوقات کوچک دریایی است که حیات در آب‌های سرد قطب جنوب شکوفا می‌شود و نهنگ‌های مینک و گوژپشت، میلیون‌ها پنگوئن امپراتور، ریش‌خطی، آدلی و جنتو و همینطور فک‌های خرچنگ‌خوار (که البته اسم اشتباهی است، چون آن‌ها اغلب کریل‌ها را می‌خورند)، فرصت حیات پیدا می‌کنند. این‌ها فقط بخشی از جانداران این ناحیه هستند.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
فک‌های خرچنگ‌خوار، جزیره کوورویل، شبه‌جزیره قطب جنوب
کریستینا میترمیر: «علم شفاف است. ما با دو چالش به شدت جدی مواجه‌ایم که هستی‌مان را تهدید می‌کند: آب‌وهوا و از دست رفتن تنوع زیستی، ششمین انقراض بزرگ. ما باید از تولید گاز‌های گلخانه‌ای پیشگیری کنیم، با از‌بین‌رفتن تنوع زیستی با بهترین ابزاری که داریم مقابله کنیم. هیچ مکانی در کره زمین سریعتر از قطب جنوب در حال تغییر نیست و اگر اقدامی نکنیم بهای آن را پرداخت خواهیم کرد.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
یخچال‌های طبیعی، شبه‌جزیره قطب جنوب
جان ولر: «شبه‌جزیره قطب جنوب به ما نشان می‌دهد که آینده بلندمدت قطب جنوب چگونه خواهد بود. سکو‌های یخی، صفحات شناوری هستند که باعث گسترده شدن وسعت خشکی می‌شوند. این سکو‌های یخی تحت شرایط عادی ابتدا پیشروی می‌کنند، جایگزین می‌شوند و به وسعت خشکی منطقه می‌افزایند و بعد باعث فروریزش کوه‌های عظیم یخی می‌شوند. این پدیده ۱۰۰۰۰ سال ثابت بوده است. اما اکنون بیش از ۹۰ درصد از سکو‌های یخی که در امتداد خطوط ساحلی شبه‌جزیره قطب جنوب قرار دارند بسیار سریعتر از آنکه جایگزین شوند در حال ذوب شدن هستند.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
پنگوئن‌های امپراتور، خلیج ترا نوا، دریای راس، قطب جنوب
ولر: «یخ دریا که در اطراف شبه‌جزیره قرار دارند به طرز چشمگیری در حال تغییر هستند. این یخ‌ها کوچکتر شده و فقط چند ماه در تابستان حضور دارند. تعامل هر گونه‌ای با یخ‌های دریا منحصربه‌فرد است و این تغییرات می‌تواند تار پیچیده تعامل درونی بین گونه‌ها را پاره کند. مدل‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که فقط ۲‌سانتی‌گراد افزایش دمای جهانی می‌تواند ۷۵‌درصد از کلونی‌های پنگوئن‌های آدلی و ۵۰ درصد از کلونی‌های پنگوئن‌های امپراتور را آواره کند. اکوسیستم این ناحیه در تعامل با یخ است و افزایش دما باعث می‌شود به سمت جنوبی‌ترین نقاطی حرکت کند که هنوز به اندازه شبه‌جزیره گرم نشده است.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
پنگوئن جنتو، بندر لاکروی، شبه‌جزیره قطب جنوب
اقیانوس منجمد جنوبی یک‌سوم از دی‌اکسید‌کربن جو را جذب می‌کند و آن را اسیدی‌ت می‌سازد. با ذوب شدنِ یخ‌ها باید انتظار اثرات شگفتی‌آور مانند باران باشیم. به محض ورود به اینجا توانستیم تأثیرات وحشتناکی که تغییرات روی کلونی گذاشته بود را مشاهده کنیم. جوجه پنگوئن‌ها خیس بود، پر‌های گِلی‌شان به بدنشان چسبیده بود و می‌لرزیدند. در زمان اشتباهی از سال، قبل از آنکه جوجه‌ها پر‌های بزرگسالی را دربیاورند، باران یا حتی برف می‌بارد که می‌تواند کل نسل این پنگوئن‌ها را از بین ببرد. انگار داشتیم از رژه مرگ عکاسی می‌کردیم.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
نهنگ مینک، دریای راس، قطب جنوب
ولر: «تا زمانیکه صید صنعتی نهنگ‌ها در دهه ۱۹۸۰ در جهان ممنوع شود، جمعیت نهنگ‌های غول‌پیکر ۱۰‌درصد کم شده بود. صید نهنگ، کریل و انواع دیگری از گونه‌های این ناحیه جمعیت آن‌ها را از بین برده و به اکوسیستم لطمات جبران‌ناپذیر وارد کرده است.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
فک پلنگی، شبه‌جزیره قطب جنوب
نیکلن: «دفعه اولی که آن را دیدم، ترسم از این حیوان جای خود را به احترامی داد که ناشی از وقار و قدرت آن بود. فک ۱۲‌پا درازا و حدوداً ۱۳۰۰ تن وزن داشت، اما می‌توانست سر بخورد و به راحتی حرکت کند. فک بار‌ها به من نزدیک شد. بار‌ها پنگوئن شکار کرد انگار می‌خواست به من یاد دهد چطور پنگوئن شکار کنم. این مواجهه عمیق‌ترین اثر را بر من داشت، اما چیزی را به من یادآوری کرد و آن اینکه جان این گونه که داشت به من کمک می‌کرد غذا پیدا کنم به واسطه ما به خطر افتاده بود.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
نهنگ‌های اورکا، دریای راس، شبه‌جزیره قطب جنوب
ولر: «در سال ۱۹۸۲، کشور‌هایی که نگران صید بی‌رویه کریل شده بودند یک پیمان‌نامه با عنوان کمیسیون محافظت از منابع دریایی زنده قطب جنوب را امضا کردند تا به کمک آن شیلات منطقه را مدیریت کنند. بر اساس همین پیمان‌نامه بود که صید در این ناحیه محدود شد. زبان این پیمان‌نامه زیبا، منطقی و آینده‌نگر است. علی‌رغم اینکه این پیمان‌نامه می‌بایست توافق ۱۰۰‌درصدی ۲۴ کشور را جلب کند، اما توانسته اقداماتی را برای محافظت منطقه انجام دهد.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
فک وِدِل زیر یخ، دریای راس، قطب جنوب
ولر: «ما در آستانه از دست دادن منحصربه‌فردترین انواع زندگی هستیم. فک ودل یکی از انواع این حیوانات است. این گونه تنها حیوانِ شش‌داری است که تمام سال در قطب جنوب زندگی می‌کند. اما برای این کار باید برای به دست آوردنِ غذا برخی اوقات تا نیم‌مایل به عمق اقیانوس برود و فشاری در حدود فشار یک ماشین خردکننده را روی خود تحمل کند و حدوداً یکساعت و نیم آن پایین بماند. این حیوان باید یخ‌هایی که سرراهش قرار دارد را بخورد تا سوراخ‌های شیرجه در یخ در کل زمستان باز بماند و با صدایی به بلندای انفجار یک دینامیت با همنوعانش صحبت کند.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
فک ودل، شبه‌جزیره قطب جنوب، جزیره پلِنو
ولر: «هر یک از موجودات قطب جنوب شاهدی است بر شاهکار تکامل - ماهی‌هایی که ضدیخ تولید می‌کنند، عنکبوت‌های دریایی به اندازه بشقاب‌های غذاخوری – هر کدام از این مخلوقات به شدت خودشان را با هوای سخت قطب جنوب سازگار کرده‌اند. اما داستان قطب جنوب درباره این مخلوقات نیست. این مخلوقات فقط سفیران قطب جنوب هستند. سرنوشت قطب جنوب، سرنوشت سیاره است. داستان قطب جنوب، داستان ماست. داستان تقلای ما برای تضمین آینده.»
 
تصاویر/جنوبگان: اکوسیستمِ تهدید‌شده و زندگی‌بخش
پنگوئن ریش‌خطی، جورجیای جنوبی
ولر: «مخلوقات منحصربه‌فرد اقیانوس منجمد جنوبی برای هستی خود مبارزه می‌کنند.»
 
منبع: The Guardian
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه