"امید" به ایران رسید

امید آخرین بازمانده از درنا‌های سفید سیبری است که برای زمستان گذرانی در مازندران فرود آمده است. این پرنده وفادار به اقلیم مازندران از ۱۳ سال پیش تاکنون با وجود از دست دادن زوجش «آرزو» همچنان برای زمستان گذرانی به مازندران می‌آید.
کد خبر: ۸۶۶۴۱
بازدید : ۷۰۵۹۹
۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
 
«امید»، تک درنای سفید سیبری امسال نیز به گفته کارشناسان محلی در مازندران در میانه ماه آبان برای گذران زمستان در تالاب فریدون‌کنار این استان فرود آمد. «امید» آخرین بازمانده درنای سفید است.

دوستداران محیط زیست ایران از این اتفاق به عنوان «چشم روشنی» یاد کرده‌اند. ایرنا با اعلام این خبر نوشته است: «امید که آخرین بازمانده از درنای سفید مهاجر از سیبری به مازندران محسوب می‌شود، امسال ۲ هفته دیرتر از سال گذشته وارد مازندران شد.»

«امید»، سال گذشته ۲۹ مهر در تالاب سرخرود در فریدون‌کنار فرود آمده و پس از ۱۲۹ روز زمستان گذرانی، هشتم اسفند به سیبری بازگشته بود.

به گفته کوروس ربیعی، رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران «امید» صبح امروز ۱۴ آبان ماه توسط محیط بانان هنگام گشت زنی در آب‌های تالاب سرخرود، مشاهده شده است.

آقای ربیعی با اشاره به اینکه «امید» آخرین بازمانده درنای سفید است همچنین اضافه کرد: «اگر چه امید امسال ۲ هفته دیرتر وارد مازندران شد، ولی پس و پیش شدن ورود و خروج این آخرین بازمانده درنای سفید برای زمستان گذرنی در مازندران همواره به خاطر تغییرات شرایط آب و هوایی در سیبری و ایران وجود داشته است.»

نگرانی از اقامت بدون خطر برای این درنا از سوی دوستداران محیط زیست ابراز شده است، اما به گفته رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران، امسال تیراندازی در دامگاه فریدون‌کنار ممنوع است و با توجه به این که درنا هیچگاه طی چند ماه ماندگاری در مازندران از تالاب فریدون‌کنار خارج نمیشود، امنیتش محفوظ است. گفته می‌شود، این درنای سفید هر روزه در دیدرس محیط بانان قرار دارد.

امید آخرین بازمانده از درنا‌های سفید سیبری است که برای زمستان گذرانی در مازندران فرود آمده است. این پرنده وفادار به اقلیم مازندران از ۱۳ سال پیش تاکنون با وجود از دست دادن زوجش «آرزو» همچنان برای زمستان گذرانی به مازندران می‌آید. گفته می‌شود در سال ۸۸ و ۹۴ این درنا برای زمستان گذرانی به مازندران نیامد که باعث نگرانی دوستداران محیط زیست شده بود.

تک درنای سفید سیبری برای رسیدن به مازندران و سپری کردن زمستان باید پنج هزار کیلومتر را از زیستگاه اصلی خود در سیبری طی کرده و با گذر از روسیه، قزاقستان و آذربایجان خود را به ایران برساند.

گفته می‌شود به طور معمول مدت ماندگاری امید در مازندران چهار ماه است، ولی «امید» سال گذشته پس از ۱۲۹ روز مازندران را ترک کرد. این درنای سفید دو سال پیش نیز به مدت ۹۷ روز در مازندران سکنی گزید.

بر اساس این گزارش، دُرنای سیبری که امید از گونه آنهاست و با نام علمی 'گروس لئوکوجرانوس Grus leucogeranus ' شناخته می‌شود؛ پرنده‌ای در معرض خطر انقراض از خانواده درناهاست که قدی نزدیک به یک و نیم متر دارد و فاصله دو بال آن بیش از ۲ متر است. این درنا بدنی یکدست سفید با پا‌های بلند سرخ رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگ آن نشسته است.
 
 
 
 
 
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه