احتمال شکست ترامپ؛ در آمریکا بلوا به پا می‌شود؟

احتمال شکست ترامپ؛ در آمریکا بلوا به پا می‌شود؟

در چنین شرایطی اگر دونالد ترامپ نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را نپذیرد، دیوان عالی ایالات‌متحده درخصوص نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری تصمیم خواهد گرفت. درحال حاضر نیز ترکیب اعضای دیوان عالی فدرال آمریکا با فوت خانم روث بیدر گینزبرگ و جایگزینی یک جمهوریخواه، به سمت وسوی حزب حامی ترامپ تغییر یافته است. با این حال برخی ناظران نگرانند با دست بالایی که قضات جمهوری‌خواه در دیوان عالی دارند، دخالت‌های قضایی در اختلاف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نمود بیشتری پیدا کند. 
کد خبر: ۸۶۶۵۶
بازدید : ۵۱۴۰
۱۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۸
احتمال شکست ترامپ؛ در آمریکا بلوا به پا می شود؟
 
فرادید| ساعاتی پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در ایالات متحده، بیشتر نشانه‌ها پیروزی دونالد ترامپ را مخابره می‌کردند، اما حالا پس از رقابت شانه به شانه ترامپ و جو بایدن، تمامی احتمال‌ها به پیروزی نامزد حزب دموکرات ختم می‌شود. همین امر باعث شده تا دونالد ترامپ شائبه تقلب در آراء را مطرح کند و طرفداران خود را نسبت به این موضوع تهییج کند. با این وجود نگرانی‌ها از وقوع اغتشاش در آمریکا هر لحظه در حال افزایش است.

به گزارش فرادید، در حال حاضر آراء ۴۵ ایالت شمرده شده و جو بایدن با کسب ۲۶۴ رای الکترال توانسته از ترامپ با ۲۱۴ رای الکترال پیشی بگیرد.  

هم اکنون شمارش آراء در ۵ ایالت کارولینای شمالی، جورجیا، نوادا، آلاسکا و کارولینای شمالی ادامه دارد و دونالد ترامپ در تمامی ایالت‌ها به جزء نوادا از رقیب خود جو بایدن پیش است.

اما نگرانی جمهوری خواهان و به شکل ویژه ترامپ از زمانی آغاز شد که جو بایدن در حالی که در ایالت‌های کلیدی همچون ویسکانسین و میشیگان از ترامپ عقب افتاده بود، با آغاز شمارش آراء پستی زود هنگام نتیجه به سود او تغییر کرد.  

با این چرخش آراء، تمامی نشانه‌ها به یک چیز ختم شد، باخت احتمالی دونالد ترامپ!

پس از این موضوع، دونالد ترامپ در واکنش به پیشتازی بایدن در ایالت‌های کلیدی، در توئیترش نوشت: " در هر سوراخی در پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان دنبال پیدا کردن رای برای بایدن هستند. این برای کشورمان بسیار بد است. "

او ادعای خود مبنی بر تقلب در انتخابات را ادامه داد و در توییت دیگری نوشت: "سخت تلاش می‌کنند تا ۵۰۰ هزار رای پیشتازی او را در پنسیلوانیا از بین ببرند- به زودی. به همین ترتیب در میشیگان و جا‌های دیگر. "

البته دونالد ترامپ که پیش‌تر خبر شکست به او رسیده بود، پیش دستی کرد و نوشت که دیشب در ایالت‌های تحت کنترل دموکرات‌ها پیش افتاده بودم، اما به طرز معجزه‌آسایی تک تک آن‌ها ناپدید شدند. بسیار عجیب است. "

در حال حاضر جو بایدن با کسب ۷۲ میلیون و ۱۱۰ هزار رای مردمی و ۲۶۴ رای الکترال در برابر ۶۸ میلیون و ۶۴۳ هزار رای مردمی و ۲۱۴ رای الکترال دونالد ترامپ پیشتاز است.
احتمال شکست ترامپ؛ در آمریکا بلوا به پا می شود؟

ادعای تقلب در انتخابات منجر به اغتشاش می‌شود؟

در طول ۲۴ ساعت اخیر، دونالد ترامپ و رودی جولیانی وکیل جنجالی اش بسیاری از هواداران را با ادعای تقلب گسترده در انتخابات به خیابان‌ها کشانده اند. در ایالت پنسیلوانیا که شمارش آراء همچنان ادامه دارد، طرفداران دونالد ترامپ به برخی مراکز شمارش آراء حمله بردند. اما با تلاش نیرو‌های امنیتی از ورود آن‌ها جلوگیری به عمل آمد.  

رودی جولیانی، وکیل ترامپ در اعتراض به چرخش آراء در برخی ایالت‌ها در توئیتی نوشت: "با تیم حقوقی در راه فیلادلفیا هستیم. تقلب بزرگی رخ داده است. ترامپ با ۵۵۰ هزار رای از ۷۵ درصد آرای شمارش شده پیشتاز است. اجازه نمی‌دهیم دموکرات‌ها آن را بدزدند. "

البته ساعات گذشته نیز ویدیویی منتشر شد که نشان می‌داد رودی جولیانی طرفداران معترض ترامپ به نتیجه  شمارش آراء را در خیابان همراهی می‌کند.  

این در شرایطی است که باخت دونالد ترامپ هنوز قطعی نشده و هر لحظه امکان برگشت آراء هم وجود دارد، اما ترامپ با پیش دستی قصد دارد طرفداران خود را برای باخت احتمالی و اعتراض آماده کند.  

از طرفی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ اعلام کرده که دادخواستی را به دادگاه ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا ارائه کرده که طبق آن خواستار بازشماری و توقف شمارش آرا در این ایالت‌ها شده است.

اما حالا دونالد ترامپ و طرفدارانش یک طرف ماجرا هستندو در طرف دیگر هواداران جو بایدن و دموکرات‌ها قرار دارند. در طول ساعات گذشته بسیاری از معترضان به توقف شمارش آراء در نیویورک، شهر مینیاپولیس واقع در ایالت مینه‌سوتا، پورتلند واقع در ایالت اورگان به خیابان آمدند.  

البته اعتراض آرام معترضان در پرتلند به خشونت کشیده شد و آن‌ها با افسران پلیس و نیرو‌های گارد ملی درگیر شدند.

برخی گزارش‌ها هم حکایت از آن دارد که تجمعات اعتراضی در فیلادلفیا، لس‌آنجلس، شیکاگو و شهر‌های دیگر آمریکا بر علیه اقدامات دونالد ترامپ در توقف شمارش آراء شکل گرفته است.

با این وجود ناظران پیش بینی می‌کنند در صورت پیروزی جو بایدن، بسیاری از هوادران دونالد ترامپ در اعتراض به تقلب دست به تجمع و حتی خشونت بزنند. در این میان احتمال پیوستن طرفداران جو بایدن به این اعتراض‌ها دور از انتظار نخواهد بود.  
احتمال شکست ترامپ؛ در آمریکا بلوا به پا می شود؟

سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا چه خواهد شد؟  

در حال حاضر بیشتر نشانه ها، حکایت از برد جو بایدن می‌کنند. اما در طرف مقابل به قطع و یقین دونالد ترامپ نتیجه‌ای که شکست خودش در آن مشخص شود را نخواهد پذیرفت. او که در طول ماه‌های گذشته به آراء پستی اعتراض داشته، حالا با شمارش آراء پستی نتیجه به ضررش تمام شده است.

در چنین شرایطی اگر دونالد ترامپ نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را نپذیرد، دیوان عالی ایالات‌متحده درخصوص نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری تصمیم خواهد گرفت.

از طرفی هم موضوع بازشماری آراء و دعاوی حقوقی مطرح شده که در این رابطه  قوانین ایالت‌ها تعیین‌کننده هستند و هر ادعا و دعوایی درخصوص تقلب از این طریق باید با ارایه مدارک قابلیت اثبات داشته باشد. بااین حال در امریکا بازشماری آرا به ندرت موجب تغییر نتیجه انتخابات شده است.
 
طبق مطالعاتی که صورت گرفته از ۴۶۸۷ انتخاباتی که در امریکا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ صورت گرفته تنها ۲۷ مورد منجر به بازشماری شده‌اند که به دلیل نزدیکی آرای کاندیدا‌ها بوده‌اند.

در حال حاضر کارزار انتخاباتی ترامپ درخواست باز شماری آرا را دارندو احتمالا دادگاه‌های ایالتی نیز با آن موافقت خواهند کرد و در این صورت احتمال ارجاع پرونده‌ها به دیوان عالی فدرال آمریکا نیز قوت می‌یابد.

با این وجود انتظار می‌رود که دعاوی انتخاباتی و ادعای تقلب در انتخابات جاری از سوی دولت کنونی ترامپ مطرح شود که به‌طور خاص ابزار‌های نظارت را تا حدود زیادی در اختیار دارد.
 
این در حالی است که عموما دعاوی تقلب در انتخابات (در اکثر کشورها) توسط احزاب و افرادی صورت می‌گیرد که در مقابل دولت حاکم قرار می‌گیرند و این احزاب و افراد مخالف دولت هستند که نگران اعمال نفوذ و دخالت کارگزاران دولتی در روند انتخابات هستند.
 
درحال حاضر ترکیب اعضای دیوان عالی فدرال آمریکا با فوت خانم روث بیدر گینزبرگ و جایگزینی یک جمهوریخواه، به سمت وسوی حزب حامی ترامپ تغییر یافته است.
 
با این حال برخی ناظران نگرانند با دست بالایی که قضات جمهوری‌خواه در دیوان عالی دارند، دخالت‌های قضایی در اختلاف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نمود بیشتری پیدا کند. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین