بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی هشدار آلزایمر است

بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی هشدار آلزایمر است

«اما پزشکان باید این نکته را در ذهن داشته باشند که بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه بیماری فراموشی باشد و اگر به آن توجه نشود می‌تواند فرصت درمان فراموشی را از بیمار سلب کند. این نکته به‌خصوص اگر بیماری فراموشی در خانواده وجود داشته، حائز اهمیت است.»
کد خبر: ۸۸۴۷۵
بازدید : ۳۹۳۴
۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵
بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی در اواسط دهه چهل درباره فراموشی هشدار می‌دهد
فرادید| بر اساس یک تحقیق، بی‌تفاوتی یا فقدان انگیزه یکی از نشانه‌های اولیه بیماری فراموشی در برخی از بیماران است که توجه به موقع به آن می‌تواند از شروع یا پیشرفت فراموشی پیشگیری کند.

به گزارش فرادید به نقل از دیل‌میل، تحقیقی که به هدایت دانشگاه کمبریج انجام شده است نشان می‌دهد که فقدان انگیزه یا بی‌علاقگی و بی‌تفاوتی، می‌تواند از اواسط دهه چهارم زندگی و سال‌ها قبل از تشخیص فراموشی در فرد آغاز شود.

شناسایی اولین نشانه‌ها می‌تواند به پزشکان در تشخیص زودتر بیماری و آغاز درمان‌های پیشگیرانه کمک کند.

نویسنده ارشد این تحقیق، پروفسور جیمز راو، از گروه علوم‌اعصاب بالینی کمبریج، می‌گوید تشخیص زودهنگام بیماری یک «پنجره فرصتی» بزرگ را در اختیار ما قرار می‌دهد تا بیماری را درمان کنیم.

این مطالعه که در نشریه آلزایمر و فراموشی منتشر شده است بروی ۳۰۴ فرد سالم انجام شد که ژن معیوبی که فراموشی پیشانی گیجگاهی ایجاد می‌کند را داشتند و ۲۹۶ نفر دیگر نیز از خویشاوند همین افراد بودند که ژن معیوب نداشتند.

فراموشی پیشانی گیجگاهی یکی از دلایل شاخص فراموشی در بین جوانان است و اغلب بین سنین ۴۵ تا ۶۵ سالگی تشخیص داده می‌شود. این بیماری می‌تواند ژنتیکی باشد و یک‌سوم بیماران پیشینه خانوادگی دارند.

مطالعاتی که بر اساس اسکن‌های مغزی انجام شده است نشان می‌دهد که بیماری فراموشی پیشانی گیجگاهی ناشی از کوچک شدن بخش پیشانی مغز است و هر چه این بخش بیشتر آب برود، فقدان انگیزه هم در افراد بیشتر می‌شود.

مشارکت‌کنندگان در این پژوهش سال‌ها تحت مطالعه بودند. هیچ‌کدام از آن‌ها در آغاز مطالعه فراموشی نداشتند و بیشتر آن‌ها نمی‌دانستند که حامل ژن معیوب هستند یا نه. محققان به دنبال مطالعه تغییرات انگیزه، آزمایش حافظه و اسکن‌های ام‌آر‌آی بودند. یکی از نویسندگان اول این پژوهش، مائوری مالپتی، از دانشگاه کمبریج می‌گوید: «فقدان انگیزه یکی از رایج‌ترین نشانه‌های آلزایمر در بیماران با فراموشی پیشانی گیجگاهی است.»

«این بیماری به زوال عملکرد، پایین آمدن کیفیت زندگی و از دست دادن استقلال و پایین آمدن بقا مرتبط است. هر چه بیشتر درباره علل اولیه بیماری فراموشی پیشانی گیجگاهی اطلاعات کسب کنیم و زمانی این بیماری را تشخیص دهیم که افراد هنوز احساس سلامتی می‌کنند، بهتر می‌توانیم علائم این بیماری را درمان یا از آغاز فراموشی پیشگیری کنیم.»

«از طریق مطالعه طولی افراد به جای مطالعه مقطعی آن‌ها نشان دادیم که تغییرات در انگیزه نشانه اولیه آلزایمر و فراموشی است.» «ما همچنین مشاهده کردیم که آب‌رفتن نواحی‌ای از مغز که مسئول انگیزه است ممکن است سال‌ها قبل از آغاز علائم بیماری فراموشی در افراد آغاز شود.»
بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی در اواسط دهه چهل درباره فراموشی هشدار می‌دهد
افرادی که جهش ژنتیکی (دارای ژن معیوب فراموشی) داشتند بیشتر از سایر اعضای خانواده‌شان که جهش ژنتیکی نداشتند بی‌انگیزگی را نشان می‌دادند. فقدان انگیزه نشان دهنده کاهش قوه شناخت در افراد بود و با نزدیک شدن به سنی که نشانه‌های آلزایمر و فراموشی بروز می‌کند، فقدان انگیزه نیز در این افراد بیشتر می‌شد.

پروفسور را می‌گوید این پژوهش اهمیت بررسی چرایی فقدان انگیزه و وجود بی‌تفاوتی در افراد را نشان می‌دهد. «دلایل زیادی وجود دارد که افراد احساس بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی می‌کنند. ممکن است این احساس ناشی از سطح پایین هورمون‌های تیروئید یا بیماری‌های روان‌رنجوری مانند افسردگی و به راحتی قابل درمان باشد.»

«اما پزشکان باید این نکته را در ذهن داشته باشند که بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه بیماری فراموشی باشد و اگر به آن توجه نشود می‌تواند فرصت درمان فراموشی را از بیمار سلب کند. این نکته به‌خصوص اگر بیماری فراموشی در خانواده وجود داشته، حائز اهمیت است.»
 
«درمان فراموشی یک چالش است، اما هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده شود، پنجره فرصتی برای درمان و مداخله برای توقف یا معکوس کردن روند پیشرفت آن بزرگتر است.»

دکتر ریچارد اوکلی، رئیس مرکز تحقیقات انجمن آلزایمر می‌گوید: «برای همه انواع فراموشی‌های پیشانی گیجگاهی درمان وجود ندارد. ما هنوز نمی‌توانیم با دقت افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند را تشخیص بدهیم، بنابراین امیدوارم که این روش به همراه روش‌های دیگری که کوچکتر شدن مغز در نواحی مورد نظر را نشان می‌دهد بتواند ما را یک قدم جلوتر ببرد. ما نیاز به تحقیقات بیشتر داریم تا سریعتر این بیماری را تشخیص بدهیم و به مردمی که در معرض خطر هستند کمک کنیم.»

منبع: The Mail Online
ترجمه: سایت فرادید
برچسب ها: آلزایمر افسردگی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین