شورش در واشنگتن؛ دونالد ترامپ برکنار می‌شود؟

دو هفته مانده به پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اما او همچنان از انتقال مسالمت آمیز قدرت سر باز می‌زند. حالا هم ترامپ با تحریک هوادارانش به مراکز حساس ایالات متحده، این شائبه را ایجاد کرده که روز‌های آینده با تحریک دوباره او کشور دچار آشوب سراسری خواهد شد. از این رو کمیته قضایی مجلس نمایندگان از مایکس پنس، معاون ریاست جمهوری خواسته تا با استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی برای حذف دونالد ترامپ از قدرت اقدام کند.
کد خبر: ۸۹۱۸۷
بازدید : ۵۲۵۰
۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
طرفداران ترامپ در کنگره

فرادید| طرفداران ترامپ در واشنگتن ۲۴ ساعت پر آشوب را رقم زدند. حامیان او که همچنان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را قبول ندارند، روز گذشته مقابل ساختمان کنگره به اعتراض پرداختند. اما این اعتراض‌ها در نهایت از حالت مسالمت آمیز خارج شد و معترضان وارد ساختمان کنگره و سنا شدند.

به گزارش فرادید؛ درگیری میان معترضان و پلیس واشنگتن منجر به کشته شدن ۴ تن شده است. رئیس پلیس واشنگتن گفته که حداقل ۴ تن در جریان آشوب‌های شب گذشته در واشنگتن دی سی کشته و همچنین ۵۲ تن نیز در این رابطه دستگیر شده اند.


در این میان سازمان آتش نشانی واشنگتن هم از انتقال دست کم ۵ مجروح و آسیب دیده به بیمارستان در جریان این واقعه خبر داده است.

معترضان در حالی ساختمان سنا و کنگره را تسخیر کردند که دونالد ترامپ ابتدا هیچ واکنشی به اقدامات حامیان خود نشان نداد. اما با بالاگرفتن انتقادات از سوی جمهوری خواهان و دموکرات‌ها او مجبور به واکنش شد. البته پیام ویدیویی ترامپ بیشتر در حمایت از اقدامات حامیانش بود.  

او در این پیام ویدیویی بار دیگر مدعی شد که انتخابات دزدیده شده، اما از معترضان خواست تا به خانه‌های خود برگردند.

ترامپ همچنین گفت که «همه می‌دانند که انتخابات از ما دزدیده شده است با این وجود ما حزب قانون و نظم هستیم باید به خانه‌های خود برگردید، ما نمی‌خواهیم کسی آسیبی ببینید.»

شورش در آمریکادر این میان برخی از جمهوری خواهان و بخش اعظم دموکرات‌ها معتقدند که عامل آشوب ۲۴ ساعت گذشته در واشنگتن دی سی و حمله ساختمان کنگره و سنا، دونالد ترامپ بوده است. رئیس جمهور ایالات متحده چند ساعت پیش از این آشوب در جمع هزاران نفری هوادارانش اعلام کرد که هرگز شکست را نمی‌پذیرد و دست از مبارزه نمی‌کشد.

پس از آن هم در حالی که ترامپ انتظار داشت، مایک پنس معاونش در جلسه تایید انتخابات ریاست جمهوری، نتیجه را رد کند. این اتفاق نیفتاد و ترامپ در صفحه توییترش به پنس حمله کرد. او نوشت: «مایک پنس شهامت کافی برای انجام دادن کار‌هایی که جهت محافظت از کشور و قانون اساسی ما لازم بود نداشت.»

این تحریک‌های ترامپ باعث شد، تا معترضانی که مقابل ساختمان کنگره و سنا تجمع کرده بودند، وارد ساختمان‌ها شوند.


ترامپ برکنار می‌شود؟

دو هفته مانده به پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اما او همچنان از انتقال مسالمت آمیز قدرت سر باز می‌زند. حالا هم ترامپ با تحریک هوادارانش به مراکز حساس ایالات متحده، این شائبه را ایجاد کرده که روز‌های آینده با تحریک دوباره او کشور دچار آشوب سراسری خواهد شد. از این رو کمیته قضایی مجلس نمایندگان از مایکس پنس، معاون ریاست جمهوری خواسته تا با استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی برای حذف دونالد ترامپ از قدرت اقدام کند.

نمایندگان دموکرات مجلس در این رابطه نامه‌ای به مایک پنس ارسال کرده و نوشته اند که «به خاطر نجات دموکراسی ما، به شما تاکید می‌کنیم تا از متمم بیست و پنجم استفاده کرده و روند برکناری دونالد ترامپ از ریاست جمهوری را آغاز کنید. مایک پنس عزیز، شما باید از متمم بیست و پنجم استفاده کنید. دونالد ترامپ از واقعیت فاصله گرفته است.»
برکناری ترامپ از قدرت
براساس متمم ۲۵ قانون اساسی، در صورت برکناری رئیس جمهور از قدرت یا مرگ یا استعفای او، معاون رئیس جمهوری قدرت ریاست جمهوری را در دست می‌گیرد. رئیس جمهوری آمریکا را در صورتی می‌توان برکنار کرد که معاون رئیس جمهوری و اکثر اعضای کابینه مشخص کنند که او قادر به انجام وظایفش نیست.

در این میان، شبکه «سی‌بی‌اس» هم اعلام کرده که زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه اعضای کابینه ترامپ مشغول گفتگو درباره احتمال فعال‌سازی متمم شماره ۲۵ قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ از قدرت هستند، شنیده می‌شود.
 

استعفا‌های ادامه دار در کابینه ترامپ

در پی آشوب ۲۴ ساعت گذشته واشنگتن دی سی، علاوه بر دو مشاور ملانیا ترامپ، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ترامپ گفته که در صدد استعفاست و معاونش متئو پوتینگر نیز کناره گیری کرد. استفانی گریشام، رئیس دفتر ملانیا ترامپ هم با حمله معترضان به نتایج انتخابات به ساختمان کنگره و آشوب‌های رخ داده به دنبال آن استعفای خود را اعلام کرد.

همچنین مقام امور اجتماعی کاخ سفید ریکی نیکتا و سارا متئو، معاون مطبوعاتی کاخ سفید از جمله افرادی هستند که استعفای خودر ا اعلام داشته اند. زمزمه‌های نیز از استعفای کریس لیدل، معاون رئیس دفتر کاخ سفید شنیده شده است.
 
با این حال، هم اکنون احتمال برکناری دونالد ترامپ با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی بالا رفته است.  
 
البته باید به این نکته هم توجه داشت که متمم بیست و پنجم در ۱۹۶۷ به تایید رسید و پس از ترور جان اف. کندی در ۱۹۶۳ طرح شد، که موضوع آن رسیدگی به بحث جانشین ریاست جمهوری و ناتوانی است. بخش چهار آن به مواردی اشاره دارد که یک رئیس جمهور قادر به انجام وظایف خود نیست، اما به صورت داوطلبانه کناره‌گیری نمی‌کند.
ترامپ بعد از شورش در کنگره

امکان اجرای متمم ۲۵ قانون اساسی چقدر است؟

کارشناسان می‌گویند، تدوین‌کنندگان متمم بیست و پنجم به وضوح هدفشان این بود که زمانی از آن استفاده کنند که یک رئیس جمهور به لحاظ فیزیکی یا روانی ناتوان می‌شود. برخی کارشناسان هم استدلال می‌کنند که از آن همچنین می‌توان به صورت گسترده‌تر برای اطلاق به رئیس جمهوری استفاده کرد که به شکلی خطرناک عمل می‌کند و مناسب این سمت نیست.

به منظور استناد به متمم بیست و پنجم، مایک پنس و اکثریت کابینه ترامپ باید اعلام کنند که ترامپ قادر به اجرای وظایفش به عنوان رئیس جمهور نیست و او را برکنار کنند. در آن صورت، پنس قدرت را به دست می‌گیرد.

ترامپ می‌تواند متعاقباً اعلام کند که توانایی از سرگیری کار را دارد. اگر پنس و اکثریت کابینه به تصمیم ترامپ اعتراض نکنند، ترامپ قدرت را دوباره به دست می‌آورد. اگر آن‌ها در مورد تصمیم ترامپ اختلاف‌نظر داشته باشند، پس از آن موضوع توسط کنگره تصمیم‌گیری می‌شود، اما پنس تا آن زمان به عنوان رئیس جمهور به کارش ادامه خواهد داد.

برای برکناری ترامپ رای اکثریت دو سوم در دو مجلس آمریکا (سنا و مجلس نمایندگان) نیاز است. اما پل کمپوس، پروفسور حقوق قانون اساسی در دانشگاه کلورادو می‌گوید، مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها ممکن است رای‌گیری بر سر این مناقشه را تا زمان پایان دوره ترامپ به تعویق بیندازد.

پل کمپوس می‌گوید، متمم بیست و پنجم راه مناسبی برای برکناری ترامپ از قدرت است و مزیت آن به استیضاح این است که بسیار سریعتر از آن به سرانجام می‌رسد. او افزود: پنس می‌تواند فورا رئیس جمهور شود، در حالی که استیضاح و محکومیت ممکن است حداقل چندین روز زمان ببرد.  
 
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه