هاوتای A۲۵؛ سانتافه چینی در ایران مونتاژ می‌شود؟

هاوتای موتور نسل دوم هاوتای A۲۵(سانتافه چینی) را مشابه فیس‌لیفت هیوندای توسان نسل دوم ساخت، همان فیس‌لیفت توسان که مدل ۲۰۱۳ آن در بازار ایران به فیس سانتافه‌ای شهرت یافت. همچنین این شرکت خودروسازی در سال ۲۰۱۷، نحوه نام‌گذاری محصولاتش را تغییر داد و از نام شنگدافی برای نامیدن همه محصولات کراس‌اور خود بهره برد. سپس نام این خودرو را هم به Shengdafei ۵ تغییر داد.
کد خبر: ۸۹۷۶۱
بازدید : ۱۳۳۷۲
۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
سانتافه چینی قيمت
فرادید| روز‌های گذشته بود که مدیرعامل شرکت خودروسازی ریگان خودرو معرفی شد. شرکتی پرحاشیه که همواره برای کرمان موتور به عنوان زیرمجموعه جنجال آفرین بوده است. اما حالا مهدی خطیبی مدیرعامل جدید ریگان خودرو می‌گوید که محصولات مونتاژی این شرکت بدون هیچ مشکلی وارد بازار خواهد شد. البته او از تولید یک شاسی بلند چینی در سال ۱۴۰۰ نیز خبر داده که مشخصات آن به هاوتای A۲۵ است.

به گزارش فرادید؛ گرچه رسانه‌های حوزه خودرو معتقدند که شاسی بلند مدنظر ریگان خودرو برای مونتاژ نسخه بروز شده هاوتای A ۲۵ خواهد بود. اما زیرمجموعه جنجالی کرمان موتور هنوز این موضوع را تایید تا تکذیب نکرده است.


هاوتای موتور در سال ۲۰۰۰ میلادی فعالیت خود را شروع کرد و دو سال بعد هم همکاری‌اش را با هیوندای، استارت زد. حاصل این همکاری عرضه و مونتاژ خودرو‌های سواری هیوندای برای مشتریان چینی بود. البته ظاهرا کره‌ای‌ها رضایت چندانی از این همکاری نداشتند، چراکه در سال ۲۰۱۰ از ادامه شراکت‌شان با هوآتی صرف‌نظر کردند.

اما همین زمان ۸ ساله، فرصت خوبی به هاوتای داد تا بتواند از برخی پلتفرم‌های قدیمی هیوندای، برای ادامه حیاتش استفاده کند. هاوتای از سال ۲۰۰۶ مونتاژ هیوندای سانتافه (اتاق SM) را در چین شروع کرد. سپس اندکی بعد تصمیم گرفت تا همان سانتافه نسل اول را با تغییراتی در ظاهر و باطن، تحت برند خودش به بازار چین عرضه کند.

بدین‌ترتیب، موفق‌ترین محصول این شرکت، یعنی شنگدافی (Shengdafei) در سال ۲۰۰۹ خلق شد.

شنگدافی در زبان چینی همان سانتافه است. ظاهرا هاوتای موتور برای جلب توجه بیشتر مشتریانش، حتی نام این خودرو را هم بر وزن نام سانتافه گذاشته بود. البته همین خودرو، در برخی بازار‌های صادراتی با نام هاوتای A۲۵ هم فروخته می‌شد.

هاوتای A۲۵هاوتای A۲۵ سانتافه چینی چه ویژگی‌هایی دارد؟

هاوتای موتور نسل دوم هاوتای A۲۵ را مشابه فیس‌لیفت هیوندای توسان نسل دوم ساخت، همان فیس‌لیفت توسان که مدل ۲۰۱۳ آن در بازار ایران به فیس سانتافه‌ای شهرت یافت.

با این اوصاف هاوتای موتور در سال ۲۰۱۷، نحوه نام‌گذاری محصولاتش را تغییر داد و از نام شنگدافی برای نامیدن همه محصولات کراس‌اور خود بهره برد. سپس نام این خودرو را هم به Shengdafei ۵ تغییر داد.

البته نکته قابل توجه اینجاست که نسل اول هوآتی A۲۵ در سگمنت کراس‌اور‌های سایز متوسط قرار داشت، اما نسل دوم A ۲۵ کوچکتر شده بود و به سگمنت کراس‌اور‌های جمع و جور آمده بود. به همین دلیل احتمالا نسل دوم A۲۵ نه فقط در ظاهر، بلکه در باطن هم مدیون توسان است و از پلتفرم توسان LM بهره می‌برد، اما مدارک موثقی برای تایید این موضوع، فعلا وجود ندارد.

هاوتای A۲۵؛ سانتافه چینی قيمتمشخصات فنی، امکانات رفاهی و قیمت سانتافه چینی

هاوتای A۲۵ در چین با دو پیشرانه مختلف عرضه می‌شد. در نسخه بنزینی موتور ۵.۱ لیتری توربو با بیشینه قدرت ۱۵۴ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۱۵ نیوتن بر متر نقش تولید توان برای این خودرو بر عهده داشت.

نسخه دیزلی هاوتای A۲۵ موتور ۸.۱ لیتری دیزلی بود که توان تولید ۱۴۷ اسب بخار و ۳۱۰ نیوتن گشتاور را داشت. برای ایران نسخه بنزینی در نظر گرفته شده است که نیروی آن به وسیله جعبه دنده ۴ سرعته اتومات به چرخ‌های جلومنتقل می‌شود.

شتاب A۲۵ برابر با ۵.۹ ثانیه به صورت رسمی و مصرف ترکیبی اش هم ۲.۷ لیتر است.

در نسخه فول می‌توانید انتظار کراس اووری در سطح معمول بازار را داشته باشید. نسخه A۲۵ امکاناتی همچون TCS، ESP، دیالیت، سنسور پارک، کروزکنترل، سانروف برقی، کیلس و سیستم مولتیمدیابا صفحه نمایشگر ۸ اینچی را در اختیارتان می‌گذارد. اما بزرگترین ایرادی که به هاوتای در این قسمت وارد است تعبیه تنها ۲ ایربگ بر روی این خودرو است.
ويژگی هاوتای A۲۵؛ سانتافه چینیقیمت هاوتای A۲۵ در بازار‌های جهانی ۱۳ تا ۱۷ هزار است و احتمالا در ایران بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت خواهد داشت. در آن صورت باید با جک S ۵، لیفان X ۷۰،  ام وی ام ایکس ۳۳ اس، فیدلیتی و فردا SX ۵ رقابت کند.

با این حال، هاوتاوی موتور بعد از آنکه در سال ۲۰۱۸ نسخه الکتریکی A۲۵ را رونمایی کرد، دیگر هیچ خودروی جدیدی را برای بازار چین معرفی نکرد و حتی حاضر به فیس‌لیفت آن‌ها نشد.

تا به امروز نیز همچنان فروش هاوتای موتور در چین متوقف است طوری که آخرین نسخه هاوتای A۲۵ در این کشور، مربوط به همان مدل ۲۰۱۷ است. مدل ۲۰۱۷ هاوتای A۲۵ وقتی به بازار چین رفت، قیمتی در حدود ۸۵ تا ۱۱۰ هزار یوآن داشت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه