توافق ایران و آژانس انرژی اتمی
بیانیه مشترک ایران و آژانس منتشر شد

توافق ایران و آژانس انرژی اتمی

در پایان سفر گروسی به تهران ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای مشترک صادر کردند و عنوان شد که ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.
کد خبر: ۹۰۸۷۷
بازدید : ۴۲۷۷
۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
سفر گروسی به ایران
 
پس از سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران بیانیه مشترکی از سوی ایران و این نهاد منتشر شد که به شرح زیر است:

بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

سازمان انرژی اتمی ایران (سازمان) و آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس) روح همکاری و اعتماد متقابل تقویت شده که به بیانیه مشترک ۵ شهریور ۱۳۹۹ در تهران منجر شد و اهمیت تداوم آن همکاری و اعتماد را مورد یادآوری و تایید مجدد قرار دادند.

سازمان، آژانس را مطلع نمود که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران" (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده اند، را از۵ اسفند ۱۳۹۹ متوقف خواهد کرد.

با در نظر گرفتن موارد فوق و به منظور تداوم فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت آژانس، سازمان و آژانس نسبت به موارد زیر توافق کردند:

۱. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقت نامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.

۲. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.

۳. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی‌هسته‌ای، می‌گوید ایران اجرای پروتکل الحاقی را بنابر خواسته مجلس کنار می‌گذارد، اما برای سه‌ماه با تهران توافق کرده که با یک‌سری روش‌های موقت فنی، به اندازه‌ای که لازم است بر برنامه هسته‌ای نظارت و راستی آزمایی داشته باشد تا «به‌دنیا اطمینان بدهیم که در ایران چه خبر است.»

به‌گفته این دیپلمات ارشد سازمان‌ملل، بازرسی‌های سرزده ادامه دارد؛ شمار بازرسان تغییری نمی‌کند، اما کمی بازه زمانی بازرسی‌ها تغییری نمی‌کند. رافائل گروسی افزوده در سه‌ماه آینده مذاکره‌های سیاسی ادامه دارد، و البته کمی نظارت‌های ما تعدیل و کم‌تر شده است.

او در ادامه گفت: متأسفانه پروتکل الحاقی لغو خواهد شد، اما ما روی یک ترتیبات خاص دوطرفه تفاهم کردیم که بتوانیم از این دوران پلی بزنیم به حفظ نظارت خود. دسترسی ما کمتر خواهد شد، اما آن سطح از نظارت خود را که نیاز داشتیم با این توافق حفظ کردیم. در واقع به یک راه حل موقت رسیدیم.
برچسب ها: انرژی اتمی توافق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین