دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت

دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت

در حالی‌که قیمت دلار در روز یک‌شنبه کاهشی شده بود، برخی از معامله‌گران نگران آن بودند که تحریم‌ها به‌زودی لغو نشوند و قیمت دلار بار دیگر در مسیر صعودی قرار بگیرد.
کد خبر: ۹۱۱۳۷
بازدید : ۵۰۶۹
۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
دلار
 

سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دلار از دست رفت. روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی ۳۲۰تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. بخشی از این افت به سیگنالی برمی‌گشت که رئیس‌جمهوری به معامله‌گران بازار ارز داد.

روحانی به‌صورت تلویحی عنوان کرد که قیمت واقعی دلار در این سطوح نیست و دولت تلاش دارد که با آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده، بتواند سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند.

‌صحبت‌های روحانی، نقطه پایانی بر بحث افزایش قیمت دلار توسط دولت بود. او حتی برای اینکه تاکید کند که دولت به دنبال افزایش قیمت دلار نیست، گفت؛ قیمت فعلی را به هیچ‌وجه به نفع اقتصاد کشور نمی‌داند و اعتقاد دارد قیمت فعلی ارز با واقعیت اقتصاد کشور سازگار نیست و رو به کاهش خواهد بود.
 
روحانی این‌بار وعده برگشت دلار به سطح ۱۵ هزار تومانی را نداد، هر چند که عنوان کرد تعادل در بازار ارز سیاست اصلی دولت است. در واکنش به صحبت‌های روحانی، دلار کاهشی شد و سکه‌امامی نیز به‌تبع آن افت قیمت را تجربه کرد. سکه دیروز ۱۰۰ هزار تومان کاهش را به‌ثبت رساند و روی عدد ۱۱ میلیون و۵۰ هزار تومان قرار گرفت.

وعده کاهش ۲۴ دی

این اولین‌بار نیست که رئیس‌جمهور وعده کاهش قیمت دلار را مطرح کرده است. در یکی از نزدیک‌ترین نمونه‌ها، در بیست و چهارمین روز دی ماه، رئیس‌جمهور عنوان کرد؛ اگر منابع بلوکه‌شده ایران در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، قیمت دلار به ۱۵هزارتومان نیز خواهد رسید.»

در آن مقطع زمانی، بازار ارز به‌شدت به این وعده واکنش نشان داد و قیمت در سراشیبی نزولی قرار گرفت. دلار که در تاریخ ۲۳ دی ماه در نزدیکی مرز ۲۵ هزار تومانی نوسان می‌کرد، به یکباره چنان با سرعت در مسیر نزولی قرار گرفت که تا تاریخ ۲۹ دی ماه تا کانال ۲۱ هزار تومانی پایین رفت.
 
در واقع، در واکنش به صحبت روحانی، دلار در کمتر از یک هفته نزدیک به ۴هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. البته عده‌ای باور داشتند، تایید نهایی پیروزی بایدن و پایان دوران ترامپ نقش مهم‌تری در کاهش قیمت دلار داشت و وعده روحانی تنها بر سرعت این کاهش افزود.

با این حال، افت قیمت پایداری در بازار ارز رقم نخورد و دلار با آغاز بهمن‌ماه با شیب زیادی به مسیر صعودی بازگشت؛ به‌طوری‌که یک‌بار دیگر اسکناس آمریکایی بالای سطح روانی ۲۶هزار تومانی مورد معامله قرار گرفت. این اتفاق در حالی رخ داد که در اواسط بهمن‌ماه، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز وعده دلار زیر ۲۰ هزار تومان را مطرح کرده بود.

برگ برنده رئیس‌جمهور

حسن روحانی این‌بار وعده دلار ۱۵هزارتومانی را مطرح نکرده، ولی احتمال افت قیمت را داده است. دست برنده روحانی در وعده اخیر این است که به‌صورت واقعی، برخی از کشور‌ها شروع به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران کرده‌اند.
 
اخیرا با مقامات کره‌جنوبی، ژاپن و عراق مذاکرانی صورت گرفته و عنوان شده است که یک‌میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی آزاد خواهد شد. آزاد‌کردن پول‌های بلوکه‌شده به بازارساز کمک می‌کند که با راحتی بیشتری به نیاز‌های واقعی اقتصاد پاسخ دهد و از بخشی از ذخایر ارزی برای مدیریت قیمت دلار استفاده کند.

مقامات دولتی چند‌بار وعده افت قیمت دلار را مطرح کرده‌اند،، ولی بازار در نهایت مسیر خود را ادامه داد و افت معنادار و پایداری نیز در بازار ارز صورت نگرفت. آنچه موجب شده است، برخی از معامله‌گران وعده کاهشی جدید را جدی بگیرند، آزادسازی برخی منابع بلوکه شده ایران بود.

در حالی‌که قیمت دلار در روز یک‌شنبه کاهشی شده بود، برخی از معامله‌گران نگران آن بودند که تحریم‌ها به‌زودی لغو نشوند و قیمت دلار بار دیگر در مسیر صعودی قرار بگیرد.
 
روند قیمت دلار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین