هر آنچه که باید درباره پرداخت سود سهام عدالت بدانید!

براساس تصمیم شورای عالی بورس قرار است که سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، به همان روش سهام داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سمات واریز شود. با این وجود تمامی سهامداران باید برای دریافت سود سهام عدالت باید ثبت نام سجام خود را انجام داده باشند.
کد خبر: ۹۱۳۴۲
بازدید : ۴۸۵۳
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
سود سهام عدالت
فرادید| چهارمین مرحله پرداخت سود سهام عدالت قرار است روز‌های پایانی اسفند ماه انجام شود. این خبر را دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در شرایطی تایید کرده است که مهدی سعادتی، رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس گفته است که پرداخت سود سهام عدالت تا بهار ۱۴۰۰ پرداخت خواهد شد.  

به گزارش فرادید؛ رئیس سازمان بورس درباره جزئیات پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۸ که در واقع چهارمین مرحله پرداخت‌ها محسوب می‌شود، گفته است که «تلاش بر این است تا پایان سال جاری این رقم به حساب سهامداران عدالت واریز شود، چنانچه سود چند شرکت نیز تجمیع نشود، مابقی آن در سال آینده واریز خواهد شد.»

طبق گفته‌های دهنوی، قرار است سود سال ۱۳۹۸ به صورت متمرکز به حساب دو گروه مستقیم و غیر مستقیم واریز شود.

البته او می‌گوید که این تصمیم فقط مربوط به مرحله چهارم است و از سال آینده از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برای سهامداران غیرمستقیم عدالت و از طریق خود شرکت‌ها به حساب سهامداران مستقیم عدالت واریز خواهد شد.

اما در طرف مقابل مهدی سعادتی، رئیس فراکسیون سهام عدالت روز‌های گذشته زمان پرداخت سود سهام عدالت را بهار ۱۴۰۰ اعلام کرد وگفت که با رایزنی‌های انجام گرفته قرار بود تا پایان سال سود واریز شود، اما به جهت درگیری مجلس با لایحه بودجه ۱۴۰۰ ممکن است تا قبل از عید انجام نشود. اما سازو کاری تعریف می‌کنیم تا قبل از پایان سال پرداخت شود و اگر به هر دلیلی این مهم محقق نشد تمام تلاش خود را داریم تا در بهار سال آینده این سود پرداخت شود.

سود سهام عدالت سال ۹۸ چقدر است؟

بررسی‌ها اظهارات رئیس سازمان بورس نشان می‌دهد که مبلغ سود تجمیع شده برای سهامدارانی که سهمی را نفروخته اند، ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود. سود تجمیع شده در حالی به ۲۰۰ رسیده است که مبلغ سود ۹۷ کمی بیش از این مقدار بود.  

بر این اساس، در سال ۱۳۹۵ به ازای یک میلیون تومان سهم ۱۵۰ هزار تومان، در سال ۱۳۹۶، ۱۷۵ هزار تومان و در سال ۱۳۹۷، ۲۰۵ هزار تومان پرداخت شد.

سهامداران سهام عدالت در روز‌های ابتدایی اسفند ۹۸ برای سهام ۵۳۲ هزار تومانی معادل ۱۰۷ هزار تومان دریافت کردند. اما امسال قرار است که مبلغی در حدود ۱۰۰ هزار تومان برای سهامداران ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت واریز شود.  

در این میان برخی از سهامداران هم ۳۰ یا ۶۰ درصد سهام خود را فروخته اند، بنابراین فقط سود بخشی از سهام را دریافت می‌کنند که هنوز در پرتفوی آن‌ها موجود است.

البته میزان سود در نظر گرفته شده برای سهامداران غیر مستقیم در مرحله چهارم تنها برای سال ۹۸ است و از سال آینده که تکلیف اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و پروژه‌های که این شرکت‌ها در آن سرمایه گذاری خواهند کرد، مشخص شود، در نتیجه میزان سودی که مشمولان هر استان دریافت می‌کنند با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، افت شدید ارزش سبد سهام عدالت است. بر این اساس در حالی که ارزش سهام عدالت تا ۲۱ مرداد ماه روند افزایشی داشت، حالا در ۱۶ اسفند ماه تا مرز ۹ میلیون تومان عقب نشینی کرده است.
ارزش سهام عدالت

سود سهام عدالت چگونه واریز می‌شود؟

براساس تصمیم شورای عالی بورس قرار است که سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، به همان روش سهام داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سمات واریز شود. با این وجود تمامی سهامداران باید برای دریافت سود سهام عدالت باید ثبت نام سجام خود را انجام داده باشند.
 
بنابراین شرط دریافت سود سهام عدالت مرحله چهارم برای سهامداران مستقیم و غیر مستقیم ثبت نام در سجام است و آن دسته از سهامدارانی که ثبت نام انجام داده باشند، سود این مرحله را دریافت می‌کنند. البته از سال آینده سود سهام عدالت از طریق شرکت‌ها سرمایه گذاری استانی انجام خواهد شد.

بورسی‌ها می‌گویند که واریز سود سهام عدالت توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام خواهد شد.

چگونه در سجام ثبت نام کنیم؟

گرفتن کد سجام عملیات آسانی است. با مراجعه غیر حضوری  وتنها با ورود به سایت سجام به آدرس www.sejam.ir می‌شود این کد را دریافت کرد. بعضی از اپلیکیشن‌های مالی نیز این خدمت را دارند. کد سجام یک شناسه احراز هویت است و برای هر فرد تنها یکبار صادر می‌شود.

بعد از ثبت نام کد سجام، باید احراز هویت سجام انجام شود. احراز هویت در حال حاضر به صورت غیر حضوری انجام می‌شود یعنی برای تطبیق اطلاعات و تکمیل ثبت نام باید سهامدار به دفتر یک کارگزاری و یا یک شعبه دفتر پیشخوان دولت مراجعه کند. برای ثبت نام در سامانه سجام نیاز است اقدامات زیر توسط فرد متقاضی انجام شود.

با این وجود متاضیان برای ثبت نام باید مراحل چند گانه‌ای را انجام دهند که شامل ورود به سایت، ثبت نام در سجام ثبت شماره موبایل، ثبت کد تایید و شماره ملی، سمت و شرایط نماینده، درج مشخصات کارت، فاکتور پرداخت، تکمیل اطلاعات شخصی، تکمیل اطلاعات ارتباطی، کد‌های سهام داری مشتری، اطلاعات شغل، درج اطلاعات مالی، تایید اطلاعات می‌شود.
برچسب ها: سود سهام عدالت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
0
خدا ازتون نگزره من سی در صد یک سال پیش فرختم اما
هیچی واریز نکردن
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین