روز عید، یک سیارک بزرگ از کنار زمین عبور کرد

روز عید، یک سیارک بزرگ از کنار زمین عبور کرد

سیارک بزرگی در تاریخ ۱ فروردین ماه در نزدیکترین فاصله خود نسبت به زمین قرار گرفت. سیارک مورد بحث از ۹۷ درصد سیارک‌ها بزرگتر است، اما در مقایسه با سیارک‌های بزرگ، کوچک به حساب می‌آید.
کد خبر: ۹۲۱۸۵
بازدید : ۸۸۳۷
۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱
عبور سیارک از کنار زمین
فرادید| بزرگترین سیارکی که پیش بینی می‌شود در سال جاری از کنار زمین عبور کند، در تاریخ ۱ فروردین ماه در نزدیکترین فاصله خود نسبت به زمین قرار گرفت که فرصتی نادر برای ستاره شناسان به شمار آمد تا به یک شیء سنگی که در روز‌های ابتدایی منظومه شمسی تشکیل شده است، نگاهی بیاندازند. فاصله بین این سیارک و زمین در کمترین مقدار حدود ۲ میلیون کیلومتر (۵ برابر فاصله زمین تا ماه) برآورد شد، بنابراین تهدیدی برای برخورد با سیاره ما وجود در پی نداشت.

مدیر مرکز مطالعات اجسام نزدیک زمین، Paul Chodas می‌گوید:" ما مسیر مداری سیارک به دور خورشید را به طور دقیقی میدانیم، زیرا این سیارک ۲۰ سال پیش کشف شده و از آن زمان تحت نظر ما است. به دلیل فاصله زیاد، این سیارک هیچ احتمالی برای نزدیکتر شدن به زمین را ندارد. " این سیارک با سرعت ۱۲۴۰۰۰ کیلومتر بر ساعت از کنار زمین عبور می‌کند، این سرعت سریع‌تر از سرعت اکثر سیارک‌هایی است که از کنار زمین می‌گذرند. اما دلیل نزدیک شدن غیرمعمول این سیارک به ما، مدار بسیار کج و کشیده آن است که نسبت به صفحه مدار زمین ۳۹ درجه انحراف دارد.

به گزارش فرادید؛ این سیارک هر ۸۱۰ روز حدود ۲ سال و نیم- یکبار مدار خود را طی می‌کند. این سیارک در سال ۱۳۸۰ در نزدیکی زمین کشف شد. طبق محاسبات، عرض آن بین ۴۴۰ تا ۶۸۰ متر اندازه گیری شده است.


قطر این جرم آسمانی حدود یک کیلومتر تخمین زده شده و بنابراین، سیارک مورد بحث از ۹۷ درصد سیارک‌ها بزرگتر است، اما در مقایسه با سیارک‌های بزرگ، کوچک به حساب می‌آید.» همچنین ابعاد سیارک FO۳۲، ۲۰۰۱ که با نام ۲۳۱۹۳۷ نیز شناخته می‌شود، با پل معلق گلدن گیت (Golden Gate) در ایالت سانفرانسیسکوی آمریکا مقایسه شده است.
عبور سیارک یک فروردینعبور این سیارک در تاریخ ۱ فروردین به ستاره شناسان کمک کرد تا درک دقیقتری نسبت به اندازه و ترکیبات آن داشته باشند. هنگامی که نور خورشید به سطح یک سیارک برخورد می‌کند، مواد معدنی موجود در سنگ برخی از طول موج‌ها را جذب کرده و باقی را منعکس می‌کند. با مطالعه طیف‌های منعکس شده از سطح سیارک، ستاره شناسان میتوانند " اثر انگشت شیمیایی مواد معدنی سطح سیارک را اندازه گیری کنند.

پروفسور دانشگاه آریزونا، Reddy می‌گوید:" ما قصد داریم با استفاده از مرکز تلسکوپ فروسرخ، ترکیبات شیمیایی آن را در طیف فروسرخ ببینیم. سپس میتوانیم به کمک داده‌های دریافت شده آن را با شهاب سنگ‌های زمین مقایسه کنیم تا بدانیم که این سیارک شامل چه مواد معدنی است. " علاوه بر این، ممکن است از مشاهدات راداری توسط شبکه Deep Space برای به دست آوردن نمای دقیق سیارک استفاده شود که با استفاده از برنامه ارتباطات فضایی و ناوبری ناسا که شامل سه ایستگاه زمینی است، انجام خواهد شد. رصد‌های راداری می‌تواند مشاهدات بهتری از مدار سیارک ارائه دهد. بیش از ۹۵% سیارک‌هایی که از نزدیکی زمین عبور می‌کنند، کشف و فهرست بندی شده اند و در قرن جاری هیچکدام از آن‌ها شانس نزدیک شدن به زمین را نخواهند داشت.

مقامات ناسا در بیانیه‌ای نوشتند: "دلیل نزدیک شدن سریع و غیرمعمول سیارک به مدار بسیار متمایل و کشیده (یا خارج از مرکز) آن به دور خورشید ربط دارد، مداری که ۳۹ درجه به صفحه مداری زمین متمایل است”. “این مدار سیارک را نسبت به عطارد به خورشید نزدیک می‌کند و دو برابر مریخ از خورشید فاصله دارد."

جیانلوکا ماسی متخصص فیزیک نجومی از پروژه تلسکوپ مجازی در سکانو ایتالیا، سیارک ۲۰۰۱ FO۳۲ را با تلسکوپ در روز‌های قبل از پرواز مشاهده کرد. فیلم و تصاویر او سیارک را به عنوان یک جسم متحرک روشن در آسمان نشان می‌دهد.
در روز عید، یک سیارک بزرگ از کنار زمین عبور کرده است
سیارک ۲۰۰۱ FO۳۲ مانند صخره‌ای که از تپه‌ای پایین می‌آید سرعت خود را هنگام سقوط به سمت داخل خورشید افزایش می‌دهد و سپس هنگام بازگشت به سمت مریخ سرعت خود را کم می‌کند. ناسا گفت، این سیارک بیش از دو سال (به طور دقیق ۸۱۰ روز) برای تکمیل یک چرخش مدار طول می‌کشد و با وجود طبقه بندی FO۳۲ به عنوان “یک سیارک بالقوه خطرناک”، برای قرن‌ها خطری در برابر خطر ایجاد نخواهد کرد.

پاول چوداس، مدیر مرکز مطالعات اجسام نزدیک زمین (CNEOS) تحت نظارت جت ناسا گفت: “ما مسیر مداری ۲۰۰۱ FO۳۲ را در اطراف خورشید بسیار دقیق می‌دانیم، از ۲۰ سال پیش کشف شده و از آن زمان ردیابی می‌شود. ” محققین آزمایشگاه پیشرانه (JPL) در جنوب کالیفرنیا گفته اند که:”هیچ فرصتی برای نزدیک شدن سیارک به زمین بیش از ۱.۲۵ میلیون مایل وجود ندارد. ”

مقامات ناسا نوشتند: “حتی اگر در انتهای کوچکتر مقیاس این سیارک قرار گرفته باشد، ۲۰۰۱ FO۳۲ همچنان بزرگترین سیارک برای عبور از این نزدیکی به سیاره ما در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.” “آخرین رویکرد نزدیک به سیارک، رویکرد سیارک ۱۹۹۸ OR۲ در ۲۹ آوریل ۲۰۲۰ بود. در حالی که ۲۰۰۱ FO۳۲ تا حدودی کوچکتر از سیارک ۱۹۹۸ OR۲ است، سه برابر بیشتر به زمین خواهد بود. ”

سیارک «۲۰۰۱ اف او ۳۲» پس از روز یکشنبه تا سال ۲۰۵۲ میلادی از نزدیکی کره زمین عبور نخواهد کرد. با این حال فاصله این سیارک که هر ۸۱۰ روز یک بار به دور خورشید می‌گردد روز یکشنبه کمترین فاصله با کره زمین طی ۲۰۰ سال آینده خواهد بود.

سیارک بزرگ «۲۰۰۱ اف او ۳۲» اولین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی شناسایی شد. به گفته دانشمندان طی یک قرن آینده احتمال برخورد هیچ کدام از سیارک‌های بزرگی شناسایی شده با کره زمین وجود ندارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین