سربازان آمریکا مجهز به هدست‌های هوشمند مایکروسافت

سربازان آمریکا مجهز به هدست‌های هوشمند مایکروسافت

هدست هوشمند مایکروسافت برمبنای فناوری واقعیت افزوده ساخته شده است. تفاوت میان فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality) و واقعیت مجازی (Virtual Reality) در این است که هدست‌های واقعیت افزوده یک لایه تصاویر گرافیکی خاص را به میدان دید افراد اضافه می‌کنند و در مدل واقعیت مجازی تمام میدان دید کاربر با محیط جدید جایگزین می‌شود.
کد خبر: ۹۲۵۰۰
بازدید : ۹۰۲۴
۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۴
سربازان آمریکایی
 
میثم لطفی| شرکت مایکروسافت که از آن به‌عنوان غول فناوری جهان یاد می‌کنند این هفته از انعقاد قراردادی خبر داد تا به موجب آن ارتش امریکا را مدرن‌سازی کند و نسل جدید فناوری‌های هوشمند و واقعیت افزوده را در اختیار سربازان بگذارد.

این قرارداد بزرگ که به ارزش ۲۱.۹ میلیارد دلار منعقد شده است مایکروسافت را موظف می‌سازد نوع ویژه‌ای از هدست‌های هوشمند «هولولنز» را برای نیرو‌های ارتش امریکا تولید کند و قرار است این شرکت بیش از ۱۲۰ هزار دستگاه هدست واقعیت مجازی را که در خاک امریکا ساخته می‌شوند به ارتش تحویل دهد.

این هدست‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هولوگرام‌های گرافیکی را به تصاویر محیط واقعی اضافه می‌کنند و نیرو‌های ارتش امریکا می‌توانند چه در زمان آموزش یا در میادین نبرد، این هدست‌ها را برای دقت بیشتر و نشانه گیری دقیق‌تر مورد استفاده قرار دهند تا در هر شرایط مکانی و زمانی بهترین عملکرد خود را ارائه کنند.
 
ولی نکته مهم از این قرار است که مدرن‌سازی و دیجیتالی کردن نیرو‌های نظامی فقط به ایالات متحده محدود نمی‌شود و دیگر کشور‌های جهان هم سرمایه گذاری‌های گسترده را در این زمینه انجام داده‌اند.

این سربازان دیجیتالی

شرکت مایکروسافت مدل تجاری هدست واقعیت افزوده خود را که «هولولنز» نام دارد با قیمت ۳۵۰۰ دلار در بازار به فروش می‌رساند و معمولاً از آن برای استفاده از نرم افزار‌ها و ابزار‌های خاص استفاده می‌شود و البته کاربران خانگی هم برای انجام بازی‌های رایانه‌ای آن را به کار می‌گیرند.
 
شرکت‌های معماری، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، تولیدکنندگان اتومبیل، سازمان‌های فضایی و ارتش از جمله مشتریان این هدست هوشمند هستند تا به کمک این دستگاه یک لایه اطلاعات گرافیکی کاربردی را به محیط واقعی پیرامون خود اضافه کنند و در نهایت فعالیت‌های خود را بهتر و دقیق‌تر جلو ببرند.

هدست هوشمند مایکروسافت برمبنای فناوری واقعیت افزوده ساخته شده است. تفاوت میان فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality) و واقعیت مجازی (Virtual Reality) در این است که هدست‌های واقعیت افزوده یک لایه تصاویر گرافیکی خاص را به میدان دید افراد اضافه می‌کنند و در مدل واقعیت مجازی تمام میدان دید کاربر با محیط جدید جایگزین می‌شود.
 
مایکروسافت سال ۲۰۱۸ میلادی برای نخستین بار خبر مربوط به آغاز همکاری‌های خود با پنتاگون را منتشر کرد و طی آن گفته شد که این شرکت در فاز نخست ۴۸۰ میلیون دلار گرفته است تا نمونه اولیه هدست هوشمند نظامی را تولید کند.
 
آن زمان همکاری مایکروسافت با نهاد‌های نظامی مورد انتقاد گسترده قرار گرفت و سرانجام شرکت مذکور با جلب رضایت فرماندهان نظامی امریکا موفق شد امتیاز قرارداد بلندمدت ۲۲ میلیارد دلاری را از آن خود کند.

هم اکنون قرار است تولید انبوه این هدست‌ها با امکانات بیشتر و قابلیت‌های پیشرفته‌تر آغاز شود و مایکروسافت در این خصوص توضیح داده است که هدست‌های نظامی هولولنز مبتنی بر سامانه یکپارچه تقویت توانایی بصری (IVAS) با افزایش آگاهی محیطی، امکان اشتراک‌گذاری اطلاعات و تصمیم‌گیری در لحظه باعث می‌شوند ایمنی و کارایی سربازان بیشتر شود.

مدل نظامی هدست هولولنز به دوربین‌های حرارتی دید در شب مجهز شده است و قابلیت تشخیص چهره و تشخیص نیرو‌های خودی از سربازان دشمن را فراهم می‌کند. پردازنده این هدست می‌تواند در میادین نبرد به‌صورت لحظه به لحظه تحلیل‌های اطلاعاتی را انجام دهد و همچنین قابلیت‌های ویژه برای بررسی موقعیت و عملیات نجات گروگان نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

مایکروسافت می‌گوید سال گذشته برای نخستین بار این هدست‌ها در منطقه‌ای موسوم به «فورت پیکت» در ایالت ویرجینیا مورد بررسی قرار گرفتند و تمام آزمایش‌های انجام شده روی آن‌ها موفقیت‌آمیز بود.
 
سربازان دیجیتالی

یک ارتش سایبری

مدرن‌سازی نیرو‌های نظامی فقط به ارتش امریکا محدود نمی‌شود و دولت انگلیس در اقدامی که از آن به‌عنوان بزرگترین تجدید نظر در استراتژی امنیت و سیاست خارجی بعد از جنگ سرد یاد می‌کند، اولویت‌های دفاعی جدید خود را تشریح کرده است تا با استفاده از فناوری‌های نوین در مقابل نیرو‌های بیگانه ایستادگی کند.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلستان این هفته از طرح یکپارچه‌ای رونمایی کرد که از زمان آغاز آن حدود یک سال می‌گذرد و اصول اصلی برای تصمیم‌گیری و سرمایه گذاری‌های آتی در بخش‌های نظامی محسوب می‌شود. این طرح مسیر حرکت بریتانیا در حوزه سیاست خارجی، سیستم‌های دفاعی و امنیت داخلی را تا سال ۲۰۲۵ نمایان می‌کند و براساس آن قرار است تمام نیرو‌های مسلح انگلیس به ابزار‌های مدرن و دیجیتالی دسترسی داشته باشند.

نخست‌وزیر انگلیس در آخرین صحبت‌های خود اعلام کرد، طرح بلندمدت او با بودجه ۲۴ میلیارد پوندی معادل ۳۳.۴ میلیارد دلار هوشمندترین نیرو‌های نظامی جهان را گردهم می‌آورد.

در این طرح ۶.۶ میلیارد پوند از بودجه در نظر گرفته شده به بخش تحقیق و توسعه اختصاص می‌یابد تا نسل آتی فناوری‌های جنگی، هواپیما‌های بدون سرنشین، سلاح‌های انرژی هدایت شده و موشک‌های پیشرفته پرسرعت ساخته شوند.
 
دولت انگلیس همچنین قصد دارد با این سرمایه گذاری‌ها بزرگترین ارتش سایبری اروپا را نیز در اختیار داشته باشد و توانایی‌های خود برای شناسایی بهتر دشمن مجازی و ابزار‌های بازدارنده در نبرد‌های سایبری را نیز تقویت کند.
 
فناوری‌های نوین، فرصت‌های جدیدی را برای بازیگران مخرب عرصه مجازی ایجاد کرده است تا از طریق عملیات‌های هکری، انتشار اطلاعات نادرست یا انجام جرایم سازمان یافته سایبری به اهداف خود برسند. این مسأله باعث شده است دولت‌های سراسر جهان سرمایه گذاری‌های خود را برای شناسایی نقاط ضعف سایبری افزایش دهند.

«بوریس جانسون» در سندی که بتازگی برای افزایش سرمایه گذاری‌های نظامی امضا کرده است، توضیح داد: «در آینده نزدیک قدرت سایبری مهم‌ترین نیروی هر کشور خواهد بود.»

در این میان سازمان شتاب‌دهنده دفاعی و امنیتی انگلیس (DASA) با همکاری سازمان تجهیزات دفاعی و پشتیبانی (DE&S) راهکار‌های جدید برای تقویت هواپیما‌های بدون سرنشین نظامی را مورد بررسی قرار می‌دهند تا نسل جدید این پهپاد‌ها در عملیات‌های چالش برانگیز و مأموریت‌های پیچیده شهری مورد استفاده قرار گیرند.
 
این طرح که بودجه یک میلیون پوندی را شامل می‌شود به وزارت دفاع انگلیس کمک می‌کند با سه چالش اصلی پیش روی خود مقابله کند.
 
چالش نخست توسعه سیستم هوانوردی هوشمند بدون سرنشین است که برای حضور در مأموریت‌های شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بخش دیگر تمرکز اصلی بر توسعه پهپاد با قابلیت کنترل از راه دور است که یک پلتفرم جامع با قابلیت ادغام با چالش اول را شامل می‌شود و در بخش آخر نیز ساخت هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت پرواز خودکار و کنترل از راه دور مجهز به موشک‌های نظامی مورد توجه قرار گرفته است.

وزارت دفاع بریتانیا همچنین طرحی را برای ساخت سیستم‌های روباتیک خودکار پیش می‌برد که به کمک اطلاعات ماهواره‌ای و بدون دخالت انسان می‌توانند در میادین نبرد حضور یابند.

ارتش‌های جهان در مجموع سرمایه گذاری‌های گسترده انجام می‌دهند تا به کمک سامانه‌های هوشمند تشخیص نیرو‌های دشمن، دوربین‌های حرارتی دید در شب، پهپاد‌های خودکار، سیستم‌های روباتیک ماهواره‌ای و... بتوانند به‌صورت کاملاً هوشمند و دقیق در میادین نبرد خودنمایی کنند و با تقویت ارتش سایبری بتوانند در جنگ‌های مجازی نیز پیروز شوند.
 
گفتنی است دولت امریکا ادعا می‌کند بیش از ۸۰ فناوری هوشمند نظامی را برای سربازان خود تولید کرده است که هر کدام از آن‌ها در عملیات‌های مختلف کاربرد دارند و از مدیریت تأمین غذای نیرو‌های نظامی گرفته تا زره‌های هوشمند، امتحان خود را بخوبی پس داده‌اند.
 
منبع: روزنامه ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین