تصاویر/ شهر زیرزمینی تهیق

تصاویر/ شهر زیرزمینی تهیق

شهر یا پناهگاه زیرزمینی تهیق مربوط به دوره ایلخانی در استان مرکزی است و در شهرستان خمین، بخش کمره، دهستان خرمدشت، روستای تهیق واقع شده است.
کد خبر: ۹۲۵۹۵
بازدید : ۹۲۳۸
۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۱

شهر زیرزمینی تهیق یکی از جاذبه‌های شگفت انگیز استان مرکزی در شهر خمین با بیش از ۱۰ شهر زیرزمینی است که سال ۸۴ توسط ساکنان روستا سر از خاک بیرون آورد.

شهر یا پناهگاه زیرزمینی تهیق مربوط به دوره ایلخانی در استان مرکزی است و در شهرستان خمین، بخش کمره، دهستان خرمدشت، روستای تهیق واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۰۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در مسیر دهستان خرمدشت، کمی بعد از ورود به جاده‌ای فرعی، گنبد امامزاده زینب خاتون دیده می‌شود. در محوطه امامزاده دری کوچک وجود دارد. بعد از عبور از در راهرویی پهن و تاریک وجود دارد. قدم به قدم رفتن به زیرزمین را می‌شود حس کرد.

کم کم محوطه‌ای که به سالن شباهت دارد دیده می‌شود، در اطراف سالن اتاق‌هایی با سقف کوتاه خودنمایی می‌کنند. بعد از عبور از اتاق‌ها، راهرویی دالان شکل و پیچ در پیچ گویی با ارتفاعی بسیار کوتاه وجود دارد؛ راهرویی باریک و کوتاه که در طول مسیر چاه‌هایی در اطراف آن پدیدار می‌شوند. این شهر تاریخی تهیق است.
 
 
عکاس: بهنام یوسفی
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه