پایان سبزِ منفی ترین فروردینِ بورس

پایان سبزِ منفی ترین فروردینِ بورس

در جریان معاملات روز گذشته ارزش معاملات خرد (بورس و فرابورس) با رشد محسوس (۳۸ درصدی) نسبت به روز دوشنبه همراه شد، به طوری‌که در معاملات خرد بورس ۲۵۱۶ میلیارد تومان و در معاملات خرد فرابورس ۳۸۴ میلیارد تومان میان سهامداران جابه‌جا شد.
کد خبر: ۹۲۹۰۷
بازدید : ۴۳۴۵
۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۷

آخرین روز معاملاتی فروردین در حالی سپری شد که به دنبال افزایش تقاضا در بزرگان، شاخص کل در دو بازار بورس و فرابورس بالاخره سبزپوش شد.

هرچند همچنان فشار فروش در بسیاری از نماد‌ها به ویژه شرکت‌های کوچک‌تر کاملا مشهود بود. به این ترتیب با مثبت شدن شاخص کل در پایان معاملات فروردین ماه، این نماگر بورسی در این ماه تنها سه روز معاملاتی سبزپوش بود و در سایر روز‌ها روند نزولی درپیش داشت.

بر این اساس در معاملات روز گذشته شاخص کل بورس پس از یک هفته سرخ‌پوشی مزین به جامه سبز شد و با رشد ۲۵/ ۰ درصدی (حدود ۲۷۰۰ واحد) به عدد ۲۱۹/ ۱ میلیون واحد رسید. اما عرضه‌ها در نماد‌های کوچک‌تر مجال سبزپوش ماندن را به شاخص کل هموزن ندادند و این نماگر بورسی را هرچند محدود، اما در محدوده منفی رها کرد.

به این ترتیب شاخص کل هموزن معاملات سه‌شنبه را با افت ۰۲/ ۰ درصدی پایان داد و به عدد ۴۳۱ هزار واحد تنزل یافت.
 
جدال عرضه و تقاضا در نماد‌های فرابورسی نیز کاملا مشهود بود و، اما در نهایت شاخص کل فرابورس نیز به مثابه شاخص کل بورس با اثرگذاری بزرگان رشد هرچند محدود ۹/ ۴ واحدی (۰۲/ ۰ درصدی) را رقم زد و عدد ۱۷۷۸۴ واحد را مجددا لمس کرد.

در این بین سه نماد بورسی «شستا»، «وبملت» و «فملی» با اثرگذاری بیش از ۲/ ۳ هزار واحدی بیشترین سهم را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

نماد «وبملت» به عنوان لیدر گروه بانکی به تنهایی بیش از هزار واحد شاخص کل را به جلو برد. به نظر می‌رسد اخبار مساعد در خصوص مذاکرات برجامی منجر به تحرک نماد‌های این گروه شده است. در فرابورس نیز سه نماد «میدکو»، «آریا» و «بپاس» بیشترین سهم را در سبزپوشی نماگر اصلی این بازار داشتند، هرچند «ذوب»، «شگویا» و «زاگرس» با اثرگذاری منفی رشد شاخص کل این بازار را تعدیل کردند.

روز دوشنبه محمد رضوانی‌فر مدیرعامل «شستا» اعلام کرد که انتشار نخستین اوراق اجاره با هدف حمایت از بازار سرمایه و در چارچوب تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها توسط شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با هزار میلیارد تومان انجام شد.

از طرفی بازار‌های جهانی نیز به روند رو به رشد خود ادامه دادند. همچنین اخبار منتشر شده در خصوص مذاکرات برجامی منجر به افزایش امیدواری‌ها برای رفع تحریم‌ها شده است.
 
این عوامل در کنار سایر محرک‌ها گرچه اثر مثبتی بر روند بازار سهام دارند، اما به نظر می‌رسد تا زمانی که اعمال محدودیت‌ها از جمله دامنه نوسان نامتقارن وجود دارد، فشار فروش‌ها ادامه خواهد داشت و شاهد تداوم رکود در معاملات سهام خواهیم بود.

ارزش معاملات اندکی بهبود یافت

در جریان معاملات روز گذشته ارزش معاملات خرد (بورس و فرابورس) با رشد محسوس (۳۸ درصدی) نسبت به روز دوشنبه همراه شد، به طوری‌که در معاملات خرد بورس ۲۵۱۶ میلیارد تومان و در معاملات خرد فرابورس ۳۸۴ میلیارد تومان میان سهامداران جابه‌جا شد.

دو نماد «برکت» و «وبملت» در مجموع ۴۵۳ میلیارد تومان از ارزش معاملات خرد بورسی را به خود اختصاص دادند و در صدر بیشترین میزان ارزش داد و ستد‌های خرد در این بازار قرار گرفتند.

در فرابورس نیز نماد «وملل» بیشترین ارزش دادوستد‌های خرد را به خود اختصاص داد. همچنین با تداوم فروش حقیقی‌ها و خرید‌های حقوقی‌ها، سهامداران عمده دیروز هم عنان معاملات را بر دست گرفتند و خالص خرید ۱۹۹ میلیارد تومانی رقم زدند.
 
سهام دو گروه «دارو و فرآورده‌های نفتی» در صدر خرید‌های این دسته از سهامداران قرار داشت، این در حالی بود که دو گروه «بانک» و «سیمان» (به دنبال خبر افزایش نرخ سیمان) بیشتر مورد توجه سهامداران خرد قرار داشت.

کاهش محسوس میزان خالص خرید حقوقی‌ها نسبت به روز‌های گذشته، بیانگر تحرکات مثبتی است که از سوی حقیقی‌ها انجام شده، که در صورت تداوم در روز‌های آتی بازگشت پول توسط حقیقی‌ها به گردونه معاملات را در پی خواهد داشت.

بورس سه‌شنبه از دریچه آمار

دیروز از ۳۱۰ نماد معامله شده در بورس، قیمت پایانی ۳۳ سهم (۳/ ۱۰ درصد) مثبت بود و در مقابل ۱۲۴ سهم (۴۰ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند.
 
در این بازار ۳ نماد (یک درصد) صف خریدی به ارزش ۱/ ۴ میلیارد تومان تشکیل دادند، اما در مقابل گرچه ارزش صف فروش‌ها به نسبت روز‌های قبل‌تر روند کاهشی در پیش گرفته، اما شاهد شکل‌گیری صف فروش سنگین در ۲۴۸ نماد بورسی (۸۰ درصد) به ارزش ۲۴۵۴ میلیارد تومان بودیم.

در فرابورس ایران نیز در روزی که آیفکس رشد ۰۲/ ۰ درصدی را ثبت کرد، ۱۱۹ نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی ۱۱ سهم (۴/ ۸ درصد) مثبت و ۶۸ سهم (۵۷ درصد) منفی بود. در این بازار ۲ نماد (۷/ ۱ درصد) صف خریدی به ارزش ۶/ ۴۳‌میلیارد تومان تشکیل دادند، اما ۱۰۲ نماد (۸۶ درصد) نیز با صف فروشی به ارزش ۱۲۱۸ میلیارد تومان مواجه شدند.

بازار پایه نیز روز گذشته میزبان دادوستد ۱۰۵ نماد بود. در این میان ۱۵ سهم (۲/ ۱۴ درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد ۵۶ سهم (۳/ ۵۳ درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز ۱۱ نماد (۴/ ۱۰ درصد) صف خریدی به ارزش ۲/ ۳۵ میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به ۸۴ نماد (۸۰ درصد) با ارزشی بالغ بر ۱۰۸۱ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.
 
شاخص بروس
برچسب ها: شاخص بورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین