هرآنچه که باید درباره سریال تاریخی جشن سربرون بدانید

هرآنچه که باید درباره سریال تاریخی جشن سربرون بدانید

تاکنون بازیگر جدیدی به پروژه تاریخی جشن سربرون اضافه نشده و بازیگرانی همچون صالح میرزا آقایی، حسین محجوب، لاله اسکندری از بازیگران ثابت این گروه هستند. این سریال در مرکز سیمافیلم تهیه می‌شود و ماجرای چند خان و رعیت را روایت می‌کند.
کد خبر: ۹۳۱۶۰
بازدید : ۱۰۷۲
۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۵
هرآنچه که باید درباره سریال تاریخی جشن سربرون بدانید
فرادید| پس از مدت‌ها خالی بودن قاب تلویزیون از فضای تاریخی سریال‌هایش، مجتبی راعی کارگردان سریال جشن سربرون مشغول ساخت این سریال تاریخی است. او اعلام کرده است که مجموعه جشن سربرون دارای ۳ فصل بوده و هم اکنون نیز مشغول تصویربرداری ۳۰ قسمت فصل اول آن هستند.

به گزارش فرادید، تصویربرداری سریال تاریخی جشن سربرون از مهر سال ۹۸ آغاز شده و کارگردان این پروژه گفته که هماهنگ با تصویربرداری، کار تدوین سریال نیز انجام می‌شود و امیدوار است که تا نیمه دوم سال ۱۴۰۰ بتواند سریال جشن سربرون را به پخش تلویزیون برساند.

او می‌گوید که هرچند اساس قصه بر واقعیت است و چندین ماه در شیراز با نوادگان چند ایل عشایری فارس درباره وقایع آن زمان صحبت کرده. اما برای پرهیز از هر نوع سوءتفاهم که منجر به دعوای قومیتی شود، سریال را در فضایی تخیلی نوشته و از این رو بازیگران سریال بدون لهجه بازی می‌کنند.

گفته می‌شود که تاکنون بازیگر جدیدی به پروژه تاریخی جشن سربرون اضافه نشده و بازیگرانی همچون صالح میرزا آقایی، حسین محجوب، لاله اسکندری از بازیگران ثابت این گروه هستند. این سریال در مرکز سیمافیلم تهیه می‌شود و ماجرای چند خان و رعیت را روایت می‌کند.

جشن سربرون اصطلاحی است که معنای جشنی را بیان می‌کند که پس از پایان بافت قالی برگزار می‌شود. این جشن بدین صورت است که وقتی بافت قالی تمام می‌شود، قالی را از بالای دار می‌برند و به اصطلاح می‌گویند سر قالی را می‌بریم؛ این رسم، وجه تسمیه داستان و محور قصه است.

هرآنچه که باید درباره سریال تاریخی جشن سربرون بدانید
شرحی از جزئیات سریال سربرون

سریال سربرون که قرار است طی سه فصل ساخته شود، در فصل اول خود داستانی از دوران مشروطه و مشروطه خواهان را بیان می‌کند. این سریال، اتفاقاتی را که آن مقطع در شهر شیراز و برخی دیگر از مناطق کشور رخ می‌دهد و به حاکمیت رضاخانی منجر شده را روایت می‌کند. در فصل دوم نیز با حکومت پهلوی آغاز می‌شود.

داستان این سریال توسط مجتبی راعی به نگارش درآمده و حسن نجاریان تهیه کنندگی سریال سربرون را برعهده دارد. در خلاصه‌ای که از داستان جشن سربرون منتشر شده بدین گونه نوشته شده که «بهادر، کدخدای ایل پوسان با کدخدای طایفه همسایه «سرخو»، رقابت و مخالفتی دیرینه دارد.

مدتی است آتش کینه‌ها خاموش شده است تا اینکه سرخو با اعتماد به نفس به خواستگاری دختری زیبا و کم سن و سال بهادر جهان پسند می‌آید. غافل از اینکه قرار است مدتی بعد جهان پسند به عقد پسرعموش درآید. بهادر قاطعانه با این وصلت مخالفت می‌کند. زخم‌های کهنه سرباز می‌کنند. هر دو طایفه از کدخدای خود حمایت می‌کنند. درگیری ابعاد بزرگتری می‌یابد و بهادر تلاش بزرگی را آغاز می‌کند.»

گفته می‌شود که دست اندرکاران سریال بعد از گذشت مراحل تصویربرداری برفی که در امامزاده داود و لوکیشن‌های قبلی پیگیری می‌شد، مدتی است به لوکیشن جدیدی در بیابان‌های خاوران و افسریه، نقل مکان کرده‌اند.

طبق گفته‌های عوامل سریال، قرار است در این لوکیشن، بخش‌های گرمسیری و سکانس‌های مربوط به محوطه چادر‌های بهادرخان (حسین محجوب) و کمپ انگلیسی‌ها تصویربرداری شود و به غیر از محمود پاک‌نیت در نقش فتح‌الله خان و داریوش کاردان بقیه بازیگران در این سکانس‌ها مقابل دوربین خواهند رفت.

حسن نجاریان می‌گوید که «مدت‌ها در انتظار برف در ارتفاعات جاده امام‌زاده داوود بودیم که خوشبختانه روز‌های پایانی اسفندماه برف بارید و توانستیم این بخش را که یکی از بخش‌های سخت مجموعه بود، ضبط کنیم. ایرج عاشوری تصویربرداری این مجموعه را عهده‌دار است، سکانس‌های برف کار بسیار دشواری بود و او به خوبی از عهده آن برآمد.»

حمیدشاه آبادی، معاون سیما گفته که سریال‌های تاریخی، از حساسیت و نگاه ویژه‌ای برخوردارند و نیازمند نگاه ژرف و پژوهش در روایت هستند پس کارگردان سریال تاریخی باید بداند روایت وقایع تاریخی باید مبتنی بر حقیقت باشد و آن را با زبان موثر هنر بازگو کند.

تهیه کننده سریال جشن سربرون از سختی‌های تصویربرداری این سریال در دوران کرونا سخن گفته و تاکید کرده که بعد از شروع این مجموعه متاسفانه با بیماری کرونا مواجه شدیم و علی رغم رعایت پروتکل ها چند نفر از بازیگران و عوامل به این بیماری مبتلا شدند.

هرآنچه که باید درباره سریال تاریخی جشن سربرون بدانیدبازیگران سریال جشن سربرون

مهدی فقیه، نقش «پیروز» را در مجموعه جشن سربرون ایفا می‌کند، او درباره درباره نقشش می‌گوید که «پیروز یکی از ریش سفید‌های ایل است. در ایل‌ها از بچه‌های کوچک تا سالمندان هر کدام وظایفی دارند. دختر‌ها و حتی پیرزنان وظایف مشخص و سلسله مراتبی دارند. من هم جزو ریش سفیدان ایل هستم که باید مسائل ایل را به یک صورت حل کنم.»

لاله اسکندری بازیگر نقش «بی بی کتا» در این سریال نیز گفته که داستان درباره صد سال پیش و برهه تاریخی مشروطه است، خوشبختانه این مجموعه فیلمنامه بسیار قوی دارد. به گفته او، اسکندری نقش «بی بی کتا» زنی دانا و قوی را ایفا می‌کند، زنی که سواد خواندن و نوشتن ندارد، اما انسانی داناست که از تجربیات خود برای راهنمایی ایل استفاده می‌کند، یک زن تاثیرگذار که هر چه سریال جلو می‌رود نقش او پررنگ‌تر می‌شود و در جایی از قصه مدیریت ایل را هم بر عهده می‌گیرد.

نادر فلاح ایفاگر نقش «سرخو» در سریال تاریخی جشن سربرون معتقد است که سرخو منفی‌ترین کاراکتری است که تا به حال بازی کرده است. او گفته که در لوکیشن بُهون بهادر هستیم. یعنی مجموعه‌ای از سیاه چادرهاست، طایفه‌ای که بهادر کدخدایشان است اینجا هستند.

حسین محجوب، محمود پاک نیت، فرخ نعمتی، قاسم زارع، داریوش کاردان، میرطاهر مظلومی، رامین ناصرنصیر، کریم اکبری مبارکه، صدرالدین حجازی، بیوک‌میرزایی، مهران نائل، جواد قامتی، ابراهیم برزیده، سیامک اشعریون، پرویز بزرگی، علی جاویدفر، محمد حاج حسینی، فرشید صمدی پور، محمدرضا راد، حسن محمودی، مجتبی واشیان، امیر کسارنژاد، ساقی عسگری، سارا اشتری، امیر زمستانی، سودابه علیپور، نجات علی مرادی، سیامک حلمی، آرمین ترکمندی، علی حسن ناصری، ذبیح ذبیح پور، علی نجاریان، زهرا برومند، ایوب دمان، امیر نداف فر، عباس براری، رضا درم کزین، ابوالفضل حاجی علیخانی، مجید یاراحمدی، مهران هادی، جواد عاقبت بین، حسن زارع، محمودرضا بهرامی، علی عطایی، سیامک نظری، مرتضی ستارپور، محمد نادرخانی، فیروز حیدرزاده، سجاد مومنی و رضا سیدی از دیگر بازیگران این سریال هستند.

سایر عوامل

نویسندگان: منصور براهیمی، عبدالرسول گلبن و مجتبی راعی، کارگردان: مجتبی راعی، مدیر فیلمبرداری: ایرج عاشوری، مدیر تولید: طاهره امانی، طراح گریم: مجید اسکندری، صدابردار: محمد مختاری، طراح صحنه: اصغر نژادایمانی، طراح لباس: ژاله زکی زاده، دستیار کارگردان: صدالدین صدرایی، منشی صحنه: یاسمن کفایتی، مجری دکور: رحیم منصوری، جلوه‌های ویژه میدانی: محمدرضا ترکمان، جلوه‌های ویژه کامپیوتری: بهنام خاکسار، گروه تولید: محمد صالحی و محمدرضا حکیم پناه، مدیر تدارکات: مسعود نوروزبیگی، دسته اول طراح صحنه: محمد بصیرتیان از عوامل سریال سربرون هستند.

بخشی دیگر از عوامل این سریال شامل گروه فیلمبرداری: سیروس کفاش، تامین تجهیزات فنی و دوربین: امیر زمستانی، عکاس: مرتضی اکبری، مستند پشت صحنه: مجید یزدانی، گروه صحنه و دکور: محمدرضا پورثابت علی، عزیز الله اکبری، پوریا اخوان، پویاد مرادی، ماشالله گلی یارعزیز، محمد پورشریف علیزایی، علی اکبری، نوشا مرادی، سجاد نسایی، مهیار ایران نژاد، امیر محمدی، ولی محمدی، امید پورشریف علیزایی، احمد صمدلو، یارمحمد جمشیدی و محمد آبیل نژاد، گروه لباس: سحر سطوت، فتانه باغستانیان و قادر بحری آوارسی، گروه گریم: عنایت الله آهنگر، گروه تدارکات: اسمعیل فتاحی، فرشید حسنی می‌شوند.

روح الله کریمی، رضا پوررحیمی و مهرداد مدارا، مالی و اداری: زینب رضوانی و مریم نادرلو، تامین هنروران: عشرت الملوک عظیمی و عباس قهرمانی، تامین آکساسوار صحنه: خیرالله حسینی و رحیم معماری گودرزی، تامین احشام صحنه: حسن طاووسی، گروه نقلیه: جواد عاقبت بین، یحیی، ولی زاده، امیر اکبری کلخوران، اردشیر پارسا و احمد رفیعی، محصول سیما فیلم و تهیه کننده حسن نجاریان دریانی نیز سایر عوامال این پروژه هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه