صنعت آی تی جهان ۴ تریلیون دلاری می‌شود!

صنعت آی تی جهان ۴ تریلیون دلاری می‌شود!

طبق پیش‌بینی گارتنر، میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ در حوزه آی تی به ۴.۱ تریلیون دلار می‌رسد درحالی که در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ شاهد کاهش ۲.۲ درصدی میزان سرمایه‌گذاری جهانی در این صنعت بودیم.
کد خبر: ۹۳۲۴۴
بازدید : ۶۱۷۳
۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
صنعت آی تی جهان
 
میترا جلیلی| شیوع کرونا عملاً زمینه ساز رشد پذیرش محصولات دیجیتال در جهان شد و با اینکه ۲۰۲۰ سالی بسیار سخت بود، ولی بسیاری بر این باورند که در ۲۰۲۱ شاهد شکوفایی و چشم‌انداز مثبت صنعت آی تی در جهان خواهیم بود.

طبق پیش‌بینی مؤسسه تحقیقاتی گارتنر، میزان سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی در سال ۲۰۲۱ به ۴.۱ تریلیون دلار خواهد رسید که نشان از رشد ۸.۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ دارد و می‌توان گفت که این صنعت به دوران پیش از کرونا بازخواهد گشت.

اما این موضوع برای همه کشور‌ها و مناطق جهان صدق نمی‌کند و برخی مناطق ازجمله امریکای لاتین باید برای بهبود کامل وضعیت آی تی خود تا سال ۲۰۲۴ صبر کنند.

سیگنال‌های مثبت حوزه آی تی

بیش از یک سال از وقوع پاندمی کووید ۱۹ درجهان می‌گذرد و شاید بتوان گفت صنعت آی تی در خط مقدم مقابله با این ویروس مرموز قرار گرفته است؛ صنعتی که مردم را با دورکاری، آموزش از راه دور، خرید آنلاین و... مأنوس کرد و عملاً تا حدودی جلوی شیوع بیشتر کرونا را در جهان گرفت.
 
درحالی که با آغاز واکسیناسیون درجهان بسیاری از کشور‌ها تلاش می‌کنند زندگی خود را به دوران پیش از کرونا نزدیک کنند محققان مؤسسات پژوهشی به‌دنبال برآورد‌هایی از وضعیت بهبود این صنعت در جهان هستند. البته باید گفت بیشتر محققان رشد مثبت سرمایه‌گذاری در همه حوزه‌های آی تی در جهان تا سال ۲۰۲۲ را پیش‌بینی می‌کنند.

طبق پیش‌بینی گارتنر، میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ در حوزه آی تی به ۴.۱ تریلیون دلار می‌رسد درحالی که در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ شاهد کاهش ۲.۲ درصدی میزان سرمایه‌گذاری جهانی در این صنعت بودیم چراکه مدیران کمپانی‌ها بیشتر ترجیح می‌دادند در شرایط کرونا که منجر به دورکاری کارمندان در بیشتر نقاط جهان، تحصیل، خرید آنلاین و... شد در نوآوری‌ها و تکنولوژی‌هایی با مأموریت حیاتی هزینه کنند.

حالا به نظر می‌رسد مدیران جهان عزم خود را جزم کرده‌اند تا در سال ۲۰۲۱ گام‌هایی برای بهبود این وضعیت بردارند. «جان-دیوید لاولاک» معاون برجسته تحقیقات در مؤسسه گارتنر دراین باره گفت: سال گذشته کمپانی‌های مختلف در جهان میزان هزینه برای توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را به نحو چشمگیری افزایش دادند تا بتوانند ظرف چند هفته نیروی کار خود را از راه دور فعال کنند.
 
اما پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲ در همه بخش‌های آی تی شاهد رشد باشیم؛ بیشترین افزایش سرمایه‌گذاری به وسایل دیجیتال با رشد ۱۱ درصدی مربوط می‌شود و پس از آن هم نرم افزار‌های شغلی با رشد ۱۰.۸ درصدی قرار دارند چراکه کارفرمایان و سازمان‌ها تمرکز خود را به تأمین محیط‌های کاری پربازده و نوآورانه برای نیروی کار خود معطوف کرده‌اند.

وضعیت آی تی امریکای لاتین

هرچند میزان هزینه برای توسعه آی تی و صنعت فناوری گامی روبه جلو محسوب می‌شود و در مجموع کشور‌های جهان تصمیم گرفته‌اند تا سرعت بیشتری به بهبود وضعیت این حوزه بدهند و خود را آماده دوران پساکرونا کنند، اما کشور‌هایی هم در دنیا هستند که چندان نمی‌توان نسبت به وضعیت آن‌ها خوشبین بود.
 
درحالی که برخی کشور‌ها تا پایان ۲۰۲۱ احتمالاً صنعت آی تی خود را با سرمایه گذاری‌های عمده از وضعیت دوران کرونا خارج می‌کنند، اما امریکای لاتین وضعیتی مشابه ندارد و پیش‌بینی می‌شود که احتمالاً این کار تا سال ۲۰۲۴ طول خواهد کشید.
 
به گفته محققان مؤسسه گارتنر، این منطقه در میان آخرین مناطقی از جهان قرار گرفته که به سطح آی تی پیش از شیوع کرونا بازمی گردند؛ این درحالی است که میزان هزینه و سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی در چین از سال ۲۰۱۹ یعنی قبل از شیوع کرونا پیشی گرفته و انتظار می‌رود این صنعت در امریکای شمالی و اروپای غربی تا پایان ۲۰۲۱ بهبود یابد.

پیش‌بینی می‌شود میزان سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی در امریکای لاتین در سال ۲۰۲۱ نسبت به ۲۰۲۰، افزایش ۷.۷ درصدی داشته باشد که البته در این میان آرژانتین با ۱۰.۴ درصد، بیشترین رشد را ثبت خواهد کرد. پس از آن مکزیک با پیش‌بینی رشد ۱۰ درصدی در میزان سرمایه‌گذاری برای صنعت آی تی قرار دارد و رده‌های بعدی این پیش‌بینی هم به برزیل، پرو، شیلی و کلمبیا اختصاص می‌یابد.

گزارش دیگری که توسط کمپانی پژوهشی IDC منتشر شد نیز پیش‌بینی کرده است برزیل به‌عنوان بزرگترین بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در امریکای لاتین در سال ۲۰۲۱ رشدی ۷ درصدی داشته و ارزش بازار آن به ۶۴.۴ میلیارد دلار خواهد رسید.
 
البته لازم به ذکر است که بیشترین تمرکز در برزیل بر بخش‌های امنیت سایبری و سیستم‌های ابری است و می‌توان آن‌ها را حوزه‌های کلیدی در این کشور برای سرمایه‌گذاری آی تی دانست. در سال ۲۰۲۱، هزینه امنیت سایبری در برزیل بیش از ۹۰۰ میلیون دلار خواهد بود که ۱۲.۵ درصد بیشتر از سال قبل است.

پیش‌بینی می‌شود که ارزش سیستم‌های ابری در برزیل نیز در سال ۲۰۲۱ به ۳ میلیارد دلار برسد که نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش ۴۶.۵ درصدی دارد و پذیرش هوش مصنوعی نیز قرار است رشد کند. طبق پیش‌بینی IDC، حدود یک چهارم سازمان‌های بزرگ در برزیل از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می‌کنند و هزینه‌های هوش مصنوعی در برزیل در سال ۲۰۲۱ به ۴۶۴ میلیون دلار خواهد رسید.
 
همچنین انتظار می‌رود فروش تبلت‌ها و نوت بوک‌ها در برزیل در سال ۲۰۲۱ به ۴.۷ میلیارد دلار برسد که ۲۱ درصد بیشتر از سال قبل است و البته ۷.۳ درصد از کل سرمایه گذاری‌های آی تی در این کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

رشد سرمایه‌گذاری در منطقه Mena

یکی دیگر از مناطقی که نسبت به آسیا و امریکای لاتین سریع‌تر به حالت پیش از کرونا بازخواهد گشت، منطقه Mena است. «جان-دیوید لاولاک» معاون برجسته تحقیقات در مؤسسه گارتنر گفت: اقتصاد‌های مختلف به گونه‌ای متفاوت به پاندمی کووید ۱۹ پاسخ دادند.
 
دیجیتالی شدن سریع منطقه Mena بخصوص کشور‌های حوزه خلیج فارس پیش از شیوع کرونا آغاز شده بود به همین دلیل هم این منطقه نسبت به آسیا و امریکای لاتین سریع‌تر به حالت پیش از کرونا بازخواهد گشت. مدیران این منطقه در سال ۲۰۲۱ بیشتر بر زیرساخت‌های نرم افزاری و سرور‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

میزان هزینه پیش‌بینی شده در حوزه آی تی در منطقه Mena (خاورمیانه و آفریقای شمالی) در سال ۲۰۲۱ درمجموع به ۱۷۱ میلیارد دلار می‌رسد. این رقم نشان از رشد ۴.۵ درصدی نسبت به ۲۰۲۰ دارد درحالی که میزان سرمایه‌گذاری در حوزه آی تی در جهان با رشد ۸.۴ درصدی به ۴.۱ تریلیون دلار خواهد رسید.
 
به گفته وی، به‌دلیل شیوع کرونا بیشتر پروژه‌های آی تی دراین منطقه به تعویق افتاده یا متوقف شدند، اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ به موازات بهبود وضعیت کشور‌ها و بالاتر رفتن درک کشور‌ها از اکوسیستم دیجیتال، میزان سرمایه‌گذاری برای آی تی بهبود یابد و این منطقه در دو سال آینده احتمالاً به دوران قبل از کرونا بازخواهد گشت.
 
در سه ماهه نخست ۲۰۲۱ در دوبی پروژه‌های «دوبی هوشمند ۲۰۲۱»، «ویزای کار از راه دور» و سیاست‌های قانونگذاری اقتصادی جدیدی پایه‌گذاری شدند که با توجه به آنها، انتظار می‌رود میزان سرمایه‌گذاری در تکنولوژی این منطقه تقویت شود و بشدت بالا برود.

در منطقه آسیا-اقیانوسیه نیز مؤسسه IDC پیش‌بینی رشد سرمایه‌گذاری در زمینه آی سی تی تا ۹۲۴ میلیارد دلار دارد که رشدی ۴.۹ درصدی را نسبت به سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۴ به یک تریلیون دلار برسد. در این منطقه درسال ۲۰۲۱ جدا از صنایع مصرفی مرتبط با آی تی، بالاترین رشد سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی به صنایع مخابراتی و بانکداری با رشد ۲۹ درصدی مربوط می‌شود.

در اروپا، اما میزان سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی بیشتر به امنیت سایبری بازمی گردد که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۳۵.۶ میلیارد دلار برسد و در این میان، بانکداری بیشترین سرمایه‌گذاری امنیت سایبری را دریافت خواهد کرد.
 
منبع: روزنامه ایران
برچسب ها: تکنولوژی دیجیتال
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین