دعای روز ۲۵ ماه مبارک رمضان

دعای روز ۲۵ ماه مبارک رمضان

در دعای روز بیست و پنجم ماه رمضان از خداوند می خواهیم: خدایا مرا در این ماه دلبسته اولیاءات، و دشمن دشمنانت قرار ده، و آراسته به راه و روش خاتم پیامبرانت گردان،‌ای نگهدارنده دل‌های پیامبران.
کد خبر: ۹۳۴۹۹
بازدید : ۵۷۵
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۸
دعای روز ۲۵
 
فرادید| در دعای روز بیست و پنجم ماه رمضان می‌خوانیم: اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مُحِبّاً لِأَوْلِیَائِکَ، وَ مُعَادِیا لِأَعْدَائِکَ، مُسْتَنّاً بِسُنَّةِ خَاتَمِ أَنْبِیَائِکَ، یَا عَاصِمَ قُلُوبِ النَّبِیِّینَ.

خدایا مرا در این ماه دلبسته اولیاءات، و دشمن دشمنانت قرار ده، و آراسته به راه و روش خاتم پیامبرانت گردان،‌ای نگهدارنده دل‌های پیامبران.

تفسیر دعای روز بیست و پنجم:
اللّهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِکَ ومُعادیاً لأعْدائِکَ

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللّهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِکَ ومُعادیاً لأعْدائِکَ» می‌گوید: خدایا کاری کن تا در ماه رمضان، خوبان را دوست بدارم و دشمن دشمنانت باشم. در مورد خودم، عملی که به من امید می‌دهد تا در قیامت جزو نجات‌یافتگان باشم، این است که خوبان و اشخاص با تقوا را دوست دارم و از بی‌تقوایان بیزاری می‌جویم.

وی تاکید می‌کند: اگر پسرتان بی‌تقواست و نماز نمی‌خواند، نباید او را دوست داشته باشید، حدیث است که به حقیقت ایمان نمی‌رسید، مگر آنکه نزدیک‌ترین خویشان خود را برای خدا دوست نداشته باشید، چون متدین نسبت و دورترین افراد را برای اینکه متدین است، دوست داشته باشید.

این استاد اخلاق در ادامه با بیان حدیثی دیگر، اظهار می‌کند: امام باقر (ع) به شخصی فرمودند: «اگر اراده کردی که بفهمی بهشتی و یا جهنمی هستی، به قلبت مراجعه کن، اگر دیدی اهل طاعت را دوست داری، اهل بهشت و اگر اهل گناه را دوست داری، اهل جهنم هستی و انسان در قیامت با کسی که او را دوست دارد، محشور می‌شود.»

وی همچنین به حدیث دیگری از معصوم (ع) اشاره می‌کند و می‌گوید: در دوره آخرالزمان قلب مومن آب می‌شود؛ زیرا گناه را می‌بیند و استطاعات تغییر وضع را ندارد؛

و مستنّاً بسنّه خاتم انبیائک

و مرا پیرو راه روشن آخرینِ پیامبرانت قرار بده.

لقد کان لکم فی رسول الله اوهٌ حسنهٌ لمن کان یرجو الله … یعنی: قطعاً برای شما در (اقتدا به) رسول خدا سر مشقی نیکوست برای آنکس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد می‌کن. (احزاب/۲۱)

و پیامبر ص هم در فلسفه‌ی بعثت به پیامبری می‌فرماید: انّی بُعثت لاتمم مکارم الاخلاق. یعنی: من مبعوث شده ام تا مکرمت و یزرگواری‌های اخلاقی را کامل و تمام کنم.

خداوند به پیامبر در قرآن می‌فرماید: انّک لعلی خُلُقٍ عظیم. یعنی: تو داری اخلاق عظیم هستی؛ و فرموده اند که: حسن الخلق نصف الدّین: اخلاق نیکو نصف دین است.

در باره اخلاق و سنت رسول الله ص با مردم و با خدا و با خود؛ علامه طباطباعی (ره) درکتاب سنن النّبی کاملاً پرداخته است.

یا عاصمَ قلوبِ النّبییّن‌

ای عصمت بخش دل‌های پیامبران

ما از خداوند این خواسته‌ها را در هر روز از ماه رمضان داریم. اما ما هم باید این صفات را بشناسیم و خودمان را به آن‌ها نزدیک کنیم. این دعا‌ها توفیق الهی را شامل حال ما می‌کند که در راه هرآنچه از خداوند خواسته ایم قدم برداریم.
 
 
برچسب ها: دعا ماه رمضان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین