دوج کوین در مسیر بیت کوین شدن؟!

دوج کوین در مسیر بیت کوین شدن؟!

رسیدن دوج کوین به رده چهارمی بازار ارز‌های دیجیتال باعث شده تا برخی ازفعالان این بازار سرنوشت دوج کوین را با بیت کوین مقایسه کنند. این دسته معتقدند که دوج کوین راه بیت کوین را خواهد رفت و سقوطی در کار نخواهد بود. این در حالی است که دوج کوین برخلاف بیت کوین محدودیتی برای استخراج ندارد و این بدان معناست که این رمزارز را می‌توان به نوعی تمام نشدنی و نامحدود دانست.
کد خبر: ۹۳۵۲۴
بازدید : ۱۲۲۸
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲
دوج کوین در مسیر بیت کوین شدن؟!
 
فرادید| دوج کوین که صرفاً برای سرگرمی و شوخی ایجاد شد، حالا به شگفتی ساز بازار ارز‌های دیجیتال بدل شده است. حجم بازار این رمز ارز در حال حاضر به ۹۳ میلیارد دلار رسیده و در جایگاه چهارم ارز‌های دیجتیال قرار دارد. این در حالی است که حجم بازار این سکه سال گذشته به ۵۰۰ میلیون دلار هم نمی رسید.

اما به لطف حمایت‌های ایلان ماسک و جامعه دوج کوین، این ارز دیجیتال در طول یک سال اخیر بیش از ۲۷ هزار درصد رشد را به ثبت رسانده است. البته برخی از فعالان بازار معتقدند که دوج کوین پا در راه بیت کوین گذاشته و احتمالا رقیب جدی پادشاه خواهد بود. اما در مقابل برخی دیگر نیز احتمال می‌دهند که دوج کوین به همین زودی‌ها سقوط قابل توجهی را تجربه کند.

به گزاش فرادید؛ اگر همین یک سال پیش به یک کارشناس سرمایه گذاری می‌گفتید که قصد سرمایه گذاری روی رمز ارز دوج کوین را دارید، احتمالا شما را از این اقدام منع می‌کرد. علاوه بر آن با کنایه و تحقیر نزدیکان هم مواجه می‌شدید. اما حالا سرمایه گذاران دوج کوین از سال گذشته تا کنون دارایی شان بیش از ۲۷۲ برابر شده است. آن‌ها نه تنها بازی را نباخته اند، بلکه در روز‌های آرمانی خودشان به سر می‌برند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که دوج کوین در سال مشابه گذشته ۲ صدم سنت، معادل ۴۱ تومان ارزش داشته اشت. اما حالا پس از گذشت ۱۲ ماه ارزش این سکه به ۱۵ هزار و ۹۸۴ تومان رسیده است.

دوج کوین تنها در یک ماه گذشته رشد یکهزار و ۴۲ درصدی را تجربه کرده است. رمز ارز دوج کوین در سال ۲۰۱۳ صرفاً به‌عنوان یک ارز شوخی مرتبط با طنز سگ شیبا اینو که در اینترنت محبوب بود، ایجاد شد.

دوج کوین در مسیر بیت کوین شدن؟!

دوج کوین چگونه به جمع بزرگان رسید؟

سگ بامزه که قرار نبود ماجرایش این چنین جدی شود، حالا به جمع ۱۰ ارز برتر بازار ارز دیجیتال راه یافته است. اما چگونه دوج کوین به چنین جایگاهی دست یافت؟ بدون تردید پاسخ این سوال بستر، برنامه‌های توسعه‌ای و آینده نگری تیم آن نیست، این ارزها به پشتوانه افراد مشهور و جامعه شکل گرفته آن توانسته به این جایگاه برسد.

اما جرقه صعود این ارز را ابتدا ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا و شرکت فضایی اسپیس ایکس زد.

او نخستین بار ۱۳ فروردین ۹۸ در توئیترش این ارز را به عنوان سکه مورد علاقه اش معرفی کرد. او نوشت: «دوج‌کوین می‌تونه ارز دیجیتال موردعلاقه من باشه. خیلی باحاله!»

یک روز بعد از آن هم ایلان ماسک دو توییت دیگر درباره دوج‌کوین منتشر کرد که یکی از آن‌ها مربوط به قیمت بود: ارزش دوج‌کوین می‌تواند تغییر کند. پس از این توییت‌ها قیمت هر دوج از ۰.۰۰۲ دلار (۲۸ تومان) به حدود ۰.۰۰۳ دلار (حدود ۵۰ تومان) به‌ازای هر واحد رسید.

پس از ایلان ماسک، یکی از کاربران مشهور شبکه اجتماعی تیک‌تاک با نام کاربری «James Galante» در ویدئویی با عنوان «بیایید ثروتمند شویم»، دنبال‌کنندگان خود را به سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال ترغیب کرد.

اما شروع طوفانی دوج کوین از بهمن ماه بود. آنجا که ایلان ماسک در توئیترش نوشت که دوج‌کوین پول مردم است. پس از او خیلی زود اسنوپ داگ، رپر مشهور و جین سیمونز، خواننده مشهور گروه (Kiss) هم حمایت خود را از دوج‌کوین اعلام کردند.

حالا هم طی روز‌های اخیر فعالیت‌های ایلان ماسک برای افزایش قیمت سکه دوج کوین افزایش یافته است.  

او که امروز بعدازظهر قرار است در برنامه  «Saturday Night Live» به عنوان مجری حضور یابد، چند روز قبل تایید کرده بود که بخشی از برنامه مربوط به دوج کوین خواهد بود. این مسئله باعث شد تا روند دوج کوین در روز‌های گذشته تماماً صعودی باشد.

ایلان ماسک پیش از این با هشتگ «The dogefather SNL»، «پدر دوج» اشتیاق سرمایه گذاران برای خرید دوج کوین را افزایش داده بود.
 
دوج کوین در مسیر بیت کوین شدن؟!

دوج کوین پا جای پای بیت کوین می‌گذارد؟

رسیدن دوج کوین به رده چهارمی بازار ارز‌های دیجیتال باعث شده تا برخی ازفعالان این بازار سرنوشت دوج کوین را با بیت کوین مقایسه کنند. این دسته معتقدند که دوج کوین راه بیت کوین را خواهد رفت و سقوطی در کار نخواهد بود. این در حالی است که دوج کوین برخلاف بیت کوین محدودیتی برای استخراج ندارد و این بدان معناست که این رمزارز را می‌توان به نوعی تمام نشدنی و نامحدود دانست.

اما سکه‌های بیت کوین در نهایت به ۲۱ میلیون واحد خواهد رسید. کارشناسان اقتصادی معتقدند که بیت کوین برخلاف دوج کوین ضد تورم است و سکه هایش به شکل نامحدود اضافه نمی‌شود.

بیلی مارکوس، بنیانگذار دوج کوین که این سگ بامزد را برای سرگرمی ساخت، درباره روند افزایشی این سکه گفته که بازار بر اساس احساسات و عواطف پیش می‌رود.

مارکوس می‌گوید که قیمت بازار به‌وسیله تصمیمات مردم جابجا می‌شود و این تصمیمات بر اساس دلایل شخصی گرفته می‌شود.

در این میان برخی از فعالان بازار ارز‌های دیجتال معتقدند که دوج کوین ظرفیت‌های فنی و ذاتی بیت کوین را ندارد، بنابراین در رقابت آینده بازار جایگاهی ندارد. البته علاوه بر فعالان بازار، بزرگترین حامیان سگ بامزه هم اعتقاد دارند  که رشددوج کوین متوقف می‌شود.

مارک کوبان، میلیاردر مشهور آمریکایی در این رابطه، پیش‌بینی کرد که قیمت دوج کوین تا یک دلار به‌صورت پیوسته رشد می‌کند، اما پس از آن بدون تغییر و ثابت باقی می‌ماند.

اما تحلیلگران بازار‌های مالی معتقدند که پدیده دوج کوین اهمیت دارد.

مایکل جی کیسی، تحلیلگر بازار‌های مالی و مدیر ارشد محتوای وب‌سایت کوین دسک دراین رابطه نوشت: «دوج کوین هرگز به جایگاه یک ذخیره ارزش، ارز ذخیره جهانی و واسطه مبادلات آینده در یک اقتصاد غیرمتمرکز که بیت کوین دارد یا می‌خواهد که داشته باشد، نمی‌رسد.اما در این همگرایی منحصر‌به‌فرد میم‌ها، برند تجاری جالب، ساختار قدرتمند جامعه و نفوذ بازاریابی نسبتاً پرقدرت، می‌بینیم که چگونه اقتصاد رسانه‌های دیجیتال در قرن ۲۱ پول را از نو مفهوم‌سازی می‌کند.»
 
او معتقد است برای بازاندیشی درباره پول، هیچ روایتی مهم‌تر از داستانی نیست که دوج کوین خلق کرده است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه