فصل پنجم سریال بچه مهندس ساخته می‌شود؟

فصل پنجم سریال بچه مهندس ساخته می‌شود؟

اکنون در فصل چهارم سریال بچه مهندس، قصه جوانی جواد جوادی بسته می‌شود و پایان جوانی او را نظاره می‌کنیم. حمایت مخاطبان در طول این ۴ فصل باعث شده تا عوامل ساخت این پروژه به فکر ساخت فصل دیگری از زندگی جواد جوادی بیفتند.
کد خبر: ۹۳۵۴۸
بازدید : ۶۲۲۱
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۰
فصل پنجم سریال بچه مهندس ساخته می‌شود؟
 
فرادید| با نزدیک شدن به قسمت‌های پایانی فصل چهارم سریال بچه مهندس، این سوال برای مخاطبان به وجود آمده که قصه جواد جوادی همچنان ادامه دارد یا با قسمت آخر این سریال داستان او نیز پایان می‌یابد.

تهیه کننده سریال بچه مهندس ۴ درباره ساخت فصل پنجم این سریال گفته است که ساخت فصل پنجم به بستگی به نظر سازمان صداوسیما دارد. او می‌گوید که در پایان هر فصل به یک جمع‌بندی مشخص می‌رسند، اما به علت درخواست مخاطبین و سازمان صداوسیما، ادامه قصه ساخته شده و به فصل ۴ رسیده است.

شیوا خسرومهر ایفاگر نقش مرضیه هم در این رابطه می‌گوید: «گویا صحبتی شده فصل پنجمی در کار باشد و اگر اشتباه نکنم و چیز‌هایی که شنیده‌ام عمری باشد سال آینده ماه رمضان را در دلِ عید خواهیم داشت فصل پنجم در کنداکتور قرار بگیرد.
 
البته همیشه عوامل سازنده زمانی به این نتیجه رسیده‌اند که کار را ادامه بدهند که مخاطبین خواسته‌اند و از کار استقبال کرده اند. جالب است بدانید که هنوز فینال کار مشخص نیست؛ تا ۱۹، ۲۰ اردیبهشت‌ماه مشغول تصویربرداری خواهیم بود؛ اما در عین حال درام، تراژدی و خانواده در ادامه قصه خواهید دید.»

سریال بچه مهندس زندگی شخصیتی بنام جواد جوادی را روایت می‌کند.
 
فصل اول این سریال با تولد و فراز و فرود‌های او در یک مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست آغاز شد. در فصل دوم جوادی ۱۸ ساله وارد دوران نوجوانی شد و فصل سوم ۲۸ ساله شده و در مرحله فارغ التحصیلی در دانشگاه و تلاشش برای مهاجرت گذشت.

اکنون در فصل چهارم زندگی جوادی، قصه جوانی جواد بسته می‌شود و پایان جوانی او را نظاره می‌کنیم. حمایت مخاطبان در طول این ۴ فصل باعث شده تا عوامل ساخت این پروژه به فکر ساخت ورق دیگری از زندگی جواد جوادی باشند.

فصل پنجم سریال بچه مهندس ساخته می‌شود؟
نقد سریال بچه مهندس

برخی از مخاطبان، سری چهارم سریال بچه مهندس را با دیگر سریال‌های رمضانی تلویزیون مقایسه کرده و هرکدام را در سطحی متفاوت دانسته اند. اما خسرومهر معتقد است که بچه مهندس با یاور و احضار نباید مقایسه شود.

او می‌گوید که ما فصل چهارمیم و مخاطب خودمان را داشتیم و داریم. احضار و یاور باید با هم مقایسه شوند که برای اولین بار روی آنتن می‌آیند. مثل اینکه بچه مهندس را با پایتخت مقایسه کنند؛ آن سریال طنز است و ۶ فصل آن ساخته شده و این نوع نظرسنجی‌ها از اساس اشکال دارد. به شدت قبول دارم این سه سریال، همه تلاش‌شان را کرده‌اند تا مخاطب در منزل بنشیند و سریال ببیند تا این کرونای لعنتی آرام بگیرد.
 
برخی از مخاطبان بچه مهندس را از جمله سریال‌های پرمخاطب دانسته و اعتقاد دارند که ادامه‌ این سریال و پرداختن به داستان های جوادی بسیار جذاب بوده و مخاطب هربار منتظر اتفاقی جدید برای افتادن در زندگی او است.

اما در مقابل برخی منتقدان بر این باورند که هرچه که داستان پیش می‌رود و فصل به فصل این قوه جذاب قصه لاغر و لاغرتر می‌شود؛ نتیجه‌اش هم چیزی نیست جز اینکه مخاطب باید جذابیت سریال را از دل آموزه‌های موردنظر سازندگانش بیرون بکشد. آن‌هم آموزه‌هایی که گاهی از فرط فراوانی بین نکات آموزشی و تربیتی قصه، گم می‌شوند.

این منتقدان ضعف را آفت سریال‌سازی دانسته و می‌گویند که فیلمسازان علاقه شدید به همه‌چیزگویی دارند و این مدل سریال‌سازی هم باب طبع مدیران تلویزیون است. «بچه مهندس» تا جایی که قصه آدم‌هایش را همراه با کشش‌های دراماتیک یک کودک پرورشگاهی تعریف می‌کرد، حداقل در پیشگاه مخاطبش یک اثر جذاب می‌نمود و مخاطب هم داستان جواد جوادی را دنبال می‌کرد و برای سازندگانش هم در انتقال محتوا موفق عمل کرده بود.

به گفته منتقدان، از یک‌جایی به بعد، سازندگان سریال از مدیران شبکه تا تهیه‌کننده و کارگردان، تلاش کردند که محتوا را بر داستان سوار کنند و همین باعث شد که «بچه مهندس» گرفتار همان آفت چندین‌ساله سریال‌سازی ما شود. آفت «محتوا زدگی». آنقدر این محتوا در متن «بچه مهندس» پهن شده است که دیگر خود داستان کارکردش را از دست داده و اثری هم که ساخته شده قادر به رسوخ در درون مخاطب و مهم‌تر رسوب در درون او نیست.

طبق گفته‌های منتقدان سریال بچه مهندس، تاکید بر ساخته‌شدن چندین‌باره «بچه مهندس» در تلویزیون، نمونه آشکاری برای نمایش وضعیت امروز سریال‌سازی صداوسیما است. مدیران فعلی تلویزیون، جسارت رفتن سراغ حیطه‌های نوین داستان‌گویی را ندارند و برایشان تا جایی که امکانش باشد بر همان مدار تکرار چندین‌باره یک قصه حرکت می‌کنند.

اما این عدم‌جسارت در کشف فضا‌های جدید قصه‌گویی، تنها دلیل چند فصلی شدن سریال‌ها نیست، بلکه این به تکرار افتادن‌ها ناشی از این است که مدیر فعلی تلویزیون هیچ افقی برای دراماتیزه کردن پدیده‌های پیرامونی ایران امروز ندارد و ماحصلش چیزی نیست جز یک تکرار بی‌حاصل از قصه‌ها و آدم‌های تکراری. با همین دست‌فرمانی که مدیران در سریال‌سازی در پیش گرفتند، می‌شود حدس زد که ما شاهد ساخته‌شدن بچه مهندس ۱۰ هم باشیم.

علت عدم همکاری مجدد سریال بچه مهندس با علی غفاری

سعید سعدی، تهیه‌کننده مجموعه بچه مهندس، درباره علت همکاری نکردن با کارگردان سه فصل سریال، در فصل چهارم این مجموعه گفته بود که «مایل به همکاری با علی غفاری در فصل جدید بودیم. ایشان از کارگردان‌های خوب کشور هستند که در بخش فیلمنامه، شش ماه پیش از شروع تولید با ما همکاری مجدانه و خالصانه‌ای داشتند، اما متاسفانه زمان تولید کار با تولید فیلم سینمایی «تک تیرانداز» و کار‌های مربوط به مسایل فنی فیلم تداخل داشت؛ به همین جهت نتوانستیم با ایشان همکاری خود را ادامه دهیم.»

او می‌گوید که با همفکری او و علی غفاری، کارگردانی فصل چهارم به آقای کاوری سپرده شد که ایشان هم بزرگوارانه محبت کردند و انجام کار را در این شرایط سخت پذیرفتند. به گفته سعدی، در هر صورت آقای غفاری بدون هیچ چشمداشتی در حوزه فیلمنامه و ارایه ایده با ما همکاری داشتند و همیشه همراه و همدل با مجموعه بودند.

سریال بچه مهندس ۴ که هر شب ساعت ۲۱:۲۰ از شبکه دو سیما پخش می‌شود، با حضور بازیگرانی همچون ثریا قاسمی، فرهاد قائمیان، محمدرضا رهبری، مهشید جوادی، سیما خضرآبادی، سهند جاهدی، کورش سلیمانی، عبدالرضا اکبری، عباس جمشیدی‌فر، سیاوش چراغی‌پور، شیوا خسرومهر، عزت‌الله مهرآوران، شهین تسلیمی، محمدرضا هدایتی، امید روحانی، رضا استادی، رحیم نوروزی روی آنتن سیمای ملی رفته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین