دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان

در دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان از خداوند می خواهیم : خدایا مرا در این ماه با رحمتت فروگیر، و توفیق و خود نگهداری نصیبم کن، و از تیرگی‌های تهمت دلم را پاک گردان،‌ای مهربان به بندگان با ایمان.
کد خبر: ۹۳۶۸۷
بازدید : ۱۳۰۶
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۳
فرادید| در دعای روز بیست و نهم ماه رمضان می‌خوانیم: اللَّهُمَّ غَشِّنِی فِیهِ بِالرَّحْمَةِ، وَ ارْزُقْنِی فِیهِ التَّوْفِیقَ وَ الْعِصْمَةَ، وَ طَهِّرْ قَلْبِی مِنْ غَیَاهِبِ التُّهَمَةِ، یَا رَحِیماً بِعِبَادِهِ الْمُؤْمِنِینَ.

خدایا مرا در این ماه با رحمتت فروگیر، و توفیق و خود نگهداری نصیبم کن، و از تیرگی‌های تهمت دلم را پاک گردان،‌ای مهربان به بندگان با ایمان.

تفسیر دعای روز بیست و نهم:
اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ» می‌گوید:‌ای خدا، من را به رحمت خودت بپوشان. «غش» یعنی پوشاندن. اگر کسی به طرف معامله، گندم نشان دهد و جو بفروشد، در معامله «غش» کرده و آن معامله باطل است. در تاریکی این نوع معامله انجام می‌شود و به همین دلیل می‌گویند که معامله در تاریکی کراهت دارد.

وی ادامه داد: کسی که عیب جنس را بپوشاند، در معامله غش کرده است و حدیث داریم کسی که آب به شیر ببندد، مسلمان نیست. آن‌ها که در معامله غش می‌کنند خیر نخواهند دید. این استاد اخلاق در ادامه بیان می‌کند: حال در این دعا می‌گوییم که خدایا، همان‌طور که او در معامله عیب را می‌پوشاند تو هم به رحمت خودت عیب من را بپوشان.

وَ ارْزُقْنِی فِیهِ التَّوْفِیقَ

در این بخش از دعا از خدا می‌خواهیم که به ما توفیق اعطا کند تا موفق به نماز شب و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی شویم. توفیق رفیقی است که به هر کس ندهندش. امام جواد (ع) می‌فرماید: «مؤمن ۳ خصلت دارد. اولین آن‌ها این است که توفیق داشته باشد.» زیارت، کمک به مستحق، نماز شب، حضور در جشن‌های نیکوکاری، فعالیت در مدرسه‌سازی کمک به حوزه‌های علمیه و ... از توفیقاتی است که نصیب مؤمن می‌شود.

وَ طَهِّرْ قَلْبِی مِنْ غَیَاهِبِ التُّهَمَةِ

در ادامه دعا از خدا می‌خواهیم که ما را ازگناهان حفظ کند و قلبمان را از آلودگی‌های شک برطرف کند و قلب ما گرفتار شک نباشد. آن‌ها که قلبشان گرفتار شک است، ذکر «لاحول ولاقوة إلا بالله العلی العظیم» را زیاد تکرار کنند. این ذکر برای رهایی از وسوسه‌های شیطان بسیار مؤثر است.
 
ابوذر می‌گوید که رسول خدا (ص) فرموده: «ابوذر این ذکر را زیاد بگو که از گنج‌های بهشت است.» بعد از نماز‌های مغرب و صبح، هفت بار این ذکر را بیان کنید که جزو تعقیبات است، ولی قبل از بیان هر یک از آن‌ها باید یک بار «بسم الله الرحمن الرحیم» بگویید.

یَا رَحِیماً بِعِبَادِهِ الْمُؤْمِنِینَ

دعای روز بیست و نهم را اینگونه به پایان می‌رسانیم.‌ای خدایی که به بندگان مؤمنت رحم می‌کنی، این دعا‌ها را درباره ما اجابت کن! خدا بسیار مهربان است. خدا نعمت‌هایی به ما می‌دهد که اصلاً ما از او نخواسته‌ایم و تقاضا نکرده‌ایم. به قدری ما را دوست دارد که هر چه در دلمان است را ولو اگر نخواهیم به ما می‌دهد.
 
 
 
برچسب ها: ماه رمضان دعا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه