افزایش قیمت مسکن ملی در تهران

افزایش قیمت مسکن ملی در تهران

با توجه به ضرایب اعمال‌شده به قیمت پایه واحد‌های اقدام ملی مسکن که سه ماهه دوم سال گذشته اعلام شد در حال‌حاضر قیمت هر متر‌مربع مسکن ملی به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.
کد خبر: ۹۳۸۷۶
بازدید : ۹۳۵
۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۱

قیمت مسکن ملی

معاون مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: با توجه به ضرایبی که از تابستان گذشته اعمال شده هم‌اکنون قیمت هر متر مسکن ملی در استان تهران به ۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

یاسر لک اظهار کرد: با توجه به ضرایب اعمال‌شده به قیمت پایه واحد‌های اقدام ملی مسکن که سه ماهه دوم سال گذشته اعلام شد در حال‌حاضر قیمت هر متر‌مربع مسکن ملی به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

در آینده نیز ممکن است تعدیل‌ها کاهشی یا افزایشی باشد. قیمت پایه در تابستان گذشته ۲میلیون و ۷۱۹ هزار تومان بود که با ملاک قرار دادن آن هم‌اکنون ۳ میلیون و۷۰۰ هزار تومان شده است.

وی افزود: اینکه بعضا اعلام می‌شود در حال‌حاضر قیمت مسکن ملی به ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده احتمالا بر این اساس عنوان می‌شود که حدس می‌زنند از سه ماهه دوم سال گذشته که طبق اعلام سازمان برنامه بودجه مشخص شد تا سه ماهه دوم سال‌جاری شامل چهار ضریب افزایشی شود و ممکن است به نرخ ۴میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برسد، اما هم‌اکنون به این رقم نرسیده‌ایم.

معاون اداره‌کل راه و شهرسازی استان تهران تاکید کرد: فهرست بهای سال ۱۴۰۰ نسبت به فهرست بهای ۱۳۹۹ در چند بخش شامل ابنیه، تاسیسات، لوله و دیگر مصالح محاسبه می‌شود که ممکن است حدود ۷۹درصد افزایش یافته باشد.
 
قرارداد‌هایی که سال گذشته منعقد شده بر پایه مبلغ ۲میلیون و ۷۱۹ هزار تومان در هر متر‌مربع است، اما اگر امسال قرارداد منعقد شود بر اساس متری ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود.
 
لک درباره زمان اتمام واحد‌های اقدام ملی مسکن گفت: برنامه‌ریزی شده است تا پروژه‌ها ۱۸ ماه پس از زمان شروع به اتمام برسد، مگر اینکه اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای رخ دهد. عدم واریز آورده می‌تواند طرح‌ها را دچار مشکل کند، اما حداقل این است که با همین تعدادی که پول ریختند کار‌ها را ادامه می‌دهیم.
 
مثلا در یک پروژه ۲۵۰ واحدی به پیمانکار می‌گوییم ۱۰۰ واحد که متقاضیان آن‌ها پول واریز کرده‌اند را بساز و ساخت ۱۵۰ واحد را به آینده موکول کن. لک با بیان اینکه طبق دستورالعمل، اجازه حذف متقاضیان بدحساب را داریم، افزود: فعلا وزیر راه و شهرسازی دستور داده که با مردم مدارا کنیم و تا جایی‌که می‌شود مهلت بدهیم تا آورده اولیه را واریز کنند. سال گذشته هم کسانی را حذف کردیم که یک سال از زمان ثبت‌نام آن‌ها گذشته بود، اما اقدامی برای واریز وجه انجام نداده بودند.
 
نظر وزیر این است که با وام بانکی پروژه‌ها را جلو ببریم و اگر واقعا مجبور شدیم اقدام به حذف افراد کنیم؛ بنابراین گزارش تاکنون ۴۶ هزار و ۹۹۸ واحد اقدام ملی مسکن در شهر‌های جدید اطراف تهران شامل هشتگرد، پردیس، پرند و ایوانکی به مرحله اجرا رسیده که عمدتا به شکل مشارکتی و تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی پیش می‌رود.
 
در دیگر شهر‌ها نیز ۴۵۰۰ واحد در مرحله ساخت قرار دارد که در اسلامشهر ۸۰۰ واحد، در پاکدشت ۶۴۰ واحد، رباط‌کریم ۷۵۰ واحد، شهریار ۵۰۰ واحد، قرچک ۴۰۰ واحد و نصیرشهر ۱۲۰۰ واحد آغاز شده است. شهر‌های آبسرد، کیلان و فیروزکوه نیز به دلیل تقاضای پایین از پروژه اقدام‌ملی مسکن کنار گذاشته شدند.
برچسب ها: قیمت مسکن ملی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین