هزاران تن پیاز در انبار‌ها فاسد شد

هزاران تن پیاز در انبار‌ها فاسد شد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه این مشکل تنها مربوط به آن منطقه و این محصول نیست گفت: متاسفانه هندوانه و گوجه فرنگی نیز همین وضعیت را دارد.
کد خبر: ۹۴۱۴۹
بازدید : ۶۵۵
۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۵

هزاران تن پیاز

هزاران تن پیاز در سایه تصمیمات متناقض دولت در حال نابودی است و این مشکلی است که هر روز دامن یکی از محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان را می‌گیرد.

کشاورزان جنوب استان کرمان ماه‌ها با وجود محدودیت‌های جدی منابع آبی، افزایش بی رویه قیمت سم و کود، کاهش وجود نهاده‌های کشاورزی، رکود ناشی از کرونا و تحریم‌ها تلاش می‌کنند تا محصولاتی را روانه بازار کرده و از سوی دیگر لقمه نانی را بر سر سفره خانواده خود بیاورند، اما در سایه سوء تدبیر مسئولان حاصل ماه‌ها تلاش آن‌ها نه روان بازار شد، نه نانی بر سر سفره کشاورزان!

مشکلات محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان هر روز دامن یکی از محصولات را می‌گیرد و این روز‌ها دومینوی ورشکستگی دامن پیازکاران را گرفته و متاسفانه تا کنون تدبیر‌ها و راهکار‌های مقطعی مسئولان گره‌ای از مشکلات آن‌ها باز نکرده و حمایت‌های مسئولین تنها یک مسکن و راهکار مقطعی برای این بخش آسیب‌پذیر جامعه بوده است.

پیاز کشاورزان جنوب استان کرمان یا بر سرزمین‌ها مانده و انگیزه‌ای حتی برای برداشت آن‌ها وجود ندارد یا هزاران تن پیاز خریداری شده در محل‌های مختلف دپو در حال فاسد شدن است به نظر می‌رسد اراده‌ای برای تزریق پیاز‌های خرید تضمینی به بازار وجود ندارد.

چند روز قبل کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در کنار یکی از محل‌های دپوی پیاز در منوجان از رانندگان کامیون‌ها دعوت کرد بود با حضور در این منطقه به صورت مجانی محصول را بارگیری و در یکی از شهر‌های کشور به فروش برسانند که انتشار این کلیپ واکنش فرماندار رودبار را به همراه داشت و گقت: هر گونه بارگیری و انتقال محصول به استان‌های دیگر باید با مجوز سازمان تعاون روستایی انجام شود و بارگیری خودسرانه این محصولات جرم است.

محمد محمودی فرماندار شهرستان منوجان نیز با اشاره به انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر اینکه پیاز‌های دپو شده در شهرستان منوجان به رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد اظهار داشت: این فرد هیچ ارتباطی با مجموعه تعاون روستایی و هیچ دستگاه دولتی ندارد و از طرف خود این کلیپ را تهیه و منتشر کرده است.

وی با بیان اینکه این پیاز‌ها متعلق به سازمان تعاون روستایی جنوب کرمان بوده که در جریان خرید تضمینی انبار شده است گفت: هیچکس حق ندارد بدون اجازه تعاون روستایی از این پیاز‌ها استفاده کند.

فرماندار شهرستان منوجان با اشاره به اینکه خرید تضمینی با هدف حفظ تعادل بازار صورت می‌گیرد، افزود: پیاز‌های خریداری شده نباید به چرخه بازار برگردد چرا که سبب برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم به شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اهدای رایگان پیاز به مردم توجه نکنند و اخبار را از طریق سایت این سازمان و خبرگزاری‌های رسمی پیگیری کنند ادامه داد: پیاز‌های انبار شده فقط در قالب تفاهم نامه به نهاد‌های حمایتی کمیته امداد و بهزیستی به صورت رایگان اهدا می‌شوند.

حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به انتشار کلیپی در فضای مجازی در ارتباط با رها کردن هزاران تن پیاز شهرستان منوجان استان کرمان اظهار داشت: با بررسی انجام شده مشخص شد که رها کردن هزاران تن پیاز در یکی از شهر‌های استان کرمان به دلیل نداشتن مشتری صحت دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه این مشکل تنها مربوط به آن منطقه و این محصول نیست گفت: متاسفانه هندوانه و گوجه فرنگی نیز همین وضعیت را دارد.

وی افزود: به دلیل عدم برنامه‌ریزی منظم و پایش میزان دقیق محصولات کشاورزی مورد نیاز و مناطقی که ظرفیت تولید این اقلام را دارند، هر ساله شاهد این نوع نابسامانی‌ها در تولید و عرضه برخی محصولات کشاورزی هستیم.

درویشیان با اشاره به اینکه متأسفانه برنامه ریزی منظمی براساس مطالعات آمایش سرزمین انجام نشده بیان کرد: تصمیمات متناقضی که در بخش‌های مختلف دولت گرفته شده باعث شده که این وضعیت ایجاد شود.
برچسب ها: فاسد شدنی پیاز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین